Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Rozbierz się i (z)badaj w kobiecym interesie" - 16 sierpnia w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2020-08-12 17:00, aktualizacja: 2020-08-17 20:07

W niedzielę, 16 sierpnia w Rudzie Śląskiej odbędzie akcja "Rozbierz się i (z)badaj w kobiecym interesie". Kobiety będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji i badań ginekologicznych. Specjalny mobilny gabinet, umiejscowiony będzie na parkingu Stadionu Lekkoatletycznego przy ul. Czarnoleśnej 14 A.  Akcja potrwa od godziny 10 do 16.

Inicjatywa powstała w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie", której celem jest zachęcanie Polek do regularnych badań ginekologicznych. 

- Każda kobieta, która przyjdzie na wizytę otrzyma, ulotkę z "Kalendarium badań ginekologicznych każdej Polki", dzięki któremu będzie wiedziała, kiedy i jakie badania powinna wykonać w trosce o swoje zdrowie. Zapraszamy wszystkie mieszkanki Rudy Śląskiej i okolic - mówią organizatorzy akcji.

Ponad 3 miliony kobiet w Polsce nie chodzi regularnie do ginekologa 

Istotnym czynnikiem zniechęcającym Polki do badań ginekologicznych jest silne poczucie wstydu. Podczas pierwszej wizyty u ginekologa odczuwało go blisko 60% z nas. To wyniki badania dotyczącego opieki ginekologicznej kobiet, które zostało zlecone na potrzeby II edycji kampanii "W kobiecym interesie" i pokazało dużą potrzebę edukacji. Dlatego celem tegorocznej kampanii jest zachęcenie kobiet do regularnych wizyt u ginekologa i edukacja nt. sposobów pokonywania społecznych i psychologicznych barier w odbywaniu regularnych kontroli zdrowotnych. 

Inicjatorem kampanii jest Gedeon Richter Polska, firma specjalizująca się w ochronie zdrowia kobiet. 

- W tegorocznej edycji kampanii chcemy zmierzyć się ze wstydem i go oswoić. Bariery są w nas, ale musimy sobie z nimi radzić, bo wstyd nie może ograniczać profilaktyki zdrowotnej. Dlatego hasłem II edycji kampanii jest "Rozbierz się i (z)badaj w kobiecym interesie".  Jako firma wspierająca kobiety i ich zdrowie czujemy też potrzebę realnego zaangażowania się w przywrócenie możliwości badań profilaktycznych i odciążenie placówek medycznych, które z powodu COVID-19 wykonywały świadczenia w bardzo ograniczonym zakresie. Mamy nadzieję, że nasza akcja spotka się z zainteresowaniem i mieszkanki Rudy Śląskiej zechcą skorzystać z oferowanych przez nas bezpłatnych badań – mówi Aneta Grzegorzewska, rzecznik prasowa w Gedeon Richter Polska – firmie, która jest inicjatorem i organizatorem kampanii.

Spotkanie w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska będzie ostatnią miejscowością na trasie mobilnego gabinetu ginekologicznego w tym roku. W niedzielę, 16 sierpnia w Rudzie Śląskiej, kobiety będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji i badań ginekologicznych (USG i cytologia z testem HPV). Specjalny mobilny gabinet, umiejscowiony będzie na parkingu Stadionu Lekkoatletycznego przy ul. Czarnoleśnej 14 A.  Akcja potrwa od godziny 10 do 16.

Podczas akcji odwiedził on 10 miejscowości zlokalizowanych w województwach świętokrzyskim, małopolskim i śląskim, gdzie w weekendy przeprowadzane były bezpłatne konsultacje lekarzy ginekologów oraz badania cytologiczne i USG. 

Gedeon Richter Polska, którego misją jest troska o zdrowie kobiet, dostrzegł potrzebę edukacji kobiet w obszarze konieczności odbywania regularnych wizyt u ginekologa i stworzył w tym roku specjalną ulotkę-poradnik. Jest on dostępny online (www.wkobiecyminteresie.pl) oraz wręczany paniom, które zgłoszą się na bezpłatne badania w regionach, przeprowadzane w ramach kampanii. W poradniku znajdują się przydatne informacje, jak się przygotować do wizyty, o co warto zapytać lekarza oraz jakie badania robić w różnych okresach życia kobiety. 

II edycja kampanii "W kobiecym interesie"

II edycja kampanii "W kobiecym interesie" została objęta honorowym patronatem większości miast, w których odbywają się akcje: m.in. Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza, Prezydenta Miasta Rybnik oraz Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Patronatem merytorycznym akcję objęło Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej organizacje pacjenckie: Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości i Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Ginekologiczno-Onkologicznymi Magnolia. Partnerem akcji została również firma Intimex, która wypożyczyła ultrasonograf na bezpłatne badania w regionach.

"Rozbierz się i (z)badaj w kobiecym interesie" - 16 sierpnia w Rudzie Śląskiej

Komentarze (7)    dodaj »

 • Bobolobo

  Proszę nie winić tylko kobiet za to, że się nie badają. Są ginekolodzy, którzy "wypięli się" i przyjmują wyłącznie prywatnie, a nie na NFZ...

 • Bobolobo

  Proszę nie winić tylko kobiet za to, że się nie badają. Są ginekolodzy, którzy "wypięli się" i przyjmują wyłącznie prywatnie, a nie na NFZ...

 • -. -

  I tak się nie bali w czerwonej strefie?

 • Aleks

  Szkoda że się o tym dowiedziałam o 18.

 • skela

  Masz o to do kogoś pretensje?

 • Karl

  Cięż o chyba uznać by rozpowszechnienie tej informacji o godzinie 17 dzień prędzej było wystarczającym terminem, bardziej wygląda na to by robić coś, zgarnąć na to dofinansowanie, byleby jak najmniej osób przyszło...

 • kobieta

  Zgadzam się w 100 % z twoją wypowiedzią. Byłam tam kilka minut po 10 .00, czyli zgodnie z ogłoszeniem. Zostałam odesłana z kwitkiem, bo rzekomo już nawet lista rezerwowa była zamknięta i brak szans na badanie. W ręku pani trzymała 2 listy, po kilka osób na każdej. A tu czytam, że przebadano 42 osoby....Ciekawe, kiedy, bo ja tam widziałam 4 kobiety, czekające na badanie. Jeśli reszty się pozbywano tak, jak mnie- to nie wiem, skąd się ta liczba wzięła. A , ale sponsorowany upominek w formie ulotek i olejku otrzymałam, żeby nie było..... za to, że się pofatygowałam w ten upał i przyszłam.......

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również