Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rozpoczęła się 18. edycja spotkań w dzielnicach. Pierwsze zebranie odbyło się w Wirku

 • Dodano: 2020-03-04 10:15

Wczoraj rozpoczęła się wiosenna tura spotkań z władzami miasta w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej. Na początek "na tapetę" wzięte zostały problemy Wirku i Czarnego Lasu.

Miasto włącza "pakiet oszczędnościowy"

Rozmowy na temat codziennych problemów mieszkańców i jakości życia w mieście toczyły się w cieniu aktualnej trudnej sytuacji finansowej samorządów, które z powodu niekorzystnych dla nich zmian w prawie zmuszone były włączyć "pakiet oszczędnościowy".  

- Dyskusję o tym, co nas czeka w tym roku, rozpoczęliśmy już jesienią zeszłego roku. Teraz podczas spotkań prezentujemy już konkretne liczby i konsekwencje dla miejskiego budżetu. Niestety, decyzje zapadające na szczeblu rządowym i parlamentarnym mają duży wpływ również na samorządy i jakość życia w mieście – wskazuje prezydent Grażyna Dziedzic.

Głównym źródłem problemów finansowych Rudy Śląskiej jest pozbawienie miasta w tym roku dochodów na poziomie 27 mln zł wskutek zmian w systemie podatkowym. Do tego trzeba doliczyć wzrost wydatków związanych z podwyżkami dla nauczycieli, co kosztować będzie dodatkowych 19 mln zł. Niestety, kwoty tej nie uda się pokryć z otrzymywanej od rządu subwencji oświatowej, która pokryje jedynie 65% wydatków na wynagrodzenia w oświacie. Kolejnym obciążeniem dla budżetu są wydatki związane z ustawową podwyżką pensji minimalnej od 1 stycznia 2020 r. Jest to 9 mln zł w skali całego 2020 r.

- Planując budżet na 2020 rok musieliśmy w pierwszej kolejności zabezpieczyć wydatki na zadania obowiązkowe, m.in. na wynagrodzenia czy zadania związane z realizacją zadań statutowych. Dopiero potem mogliśmy dokonywać cięć i dotyczyło to tylko zadań fakultatywnych czyli nieobowiązkowych – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer.

W ten sposób, jak wskazują władze miasta w budżecie Rudy Śląskiej na 2020 r. nie znalazły się środki na dotacje na sport, zabytki, organizację kolonii i półkolonii, czy stypendia naukowe i sportowe.

Inwestycje, które zostaną zrealizowane w Wirku i Czarnym Lesie

Władze miasta zapewniają jednak, że mimo trudnej sytuacji, realizować będą w tym roku szereg inwestycji. Wiceprezydent Krzysztof Mejer przedstawił inwestycje, które zostaną zrealizowane w Wirku i Czarnym Lesie w najbliższym czasie. Są to:

 • budowa Traktu Rudzkiego (odcinek od ul. Nowary do ul. Tuwima),
 • budowa kanalizacji deszczowej ul. Wyzwolenia,
 • renowacja podwórka ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a, 13b,
 • termomodernizacja budynków wielorodzinnych przy ul. Jankowskiego 6, Różyckiego 21 oraz Strażackiej 16,
 • wykonanie instalacji oddymiania i hydrantowej w Szkole Podstawowej nr 7,
 • modernizacja budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z poprawą standardu jego użytkowania,
 • strefa gier i rekreacji przy Szkole Podstawowej nr 8 (budżet obywatelski),
 • wykonanie ekspertyzy budowlanej stanu technicznego zadaszenia terenów targowych przy ul. Kupieckiej,
 • wykonanie ekspertyzy budowlanej stanu technicznego dachu budynku sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 16.

I tak na pierwszy plan wysuwają się zadania o charakterze rewitalizacyjnym. To właśnie w ramach tych działań budowany będzie kolejny etap Traktu Rudzkiego, czyli ścieżki pieszo–rowerowej.

– Chodzi o odcinek od ul. Nowary do ul. Tuwima. Inwestycja obejmuje także zagospodarowanie dwóch dużych obszarów zielonych. Będzie to zieleniec pomiędzy ul. Nowary a ul. Czajkowskiego, a także skwer przy ul. Tuwima – zapowiada wiceprezydent Michał Pierończyk. – W ostatnich dniach wyłoniliśmy wykonawcę tego zadania. Ten odcinek traktu gotowy ma być do końca października – dodaje.

Kolejnym dużym projektem z zakresu rewitalizacji będzie renowacja podwórka przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a, 13b. To kolejna tego typu przestrzeń odnawiana w ramach programu renowacji podwórek. Inwestycja ta ma być gotowa jesienią.

Poza tym w ramach pozyskanych środków z dofinansowania unijnego prowadzone będą termomodernizacje budynków wielorodzinnych znajdujących się w miejskim zasobie. Będą to budynki przy ul. Jankowskiego 6, Różyckiego 21 oraz Strażackiej 16. W Wirku realizowana będzie również istotna inwestycja drogowa. Mowa o budowie kanalizacji deszczowej ul. Wyzwolenia na odcinku od numeru 86 do 126.

W obu dzielnicach realizowane będą także inwestycje oświatowe. W Szkole Podstawowej nr 7 wykonana zostanie instalacja oddymiania oraz hydrantowa, kontynuowane będą prace związane z poprawą standardu użytkowania Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, natomiast w ramach budżetu obywatelskiego przy Szkole Podstawowej nr 8 powstanie strefa gier i rekreacji.

– W przypadku wszystkich tych zadań jesteśmy już w trakcie opracowywania niezbędnej dokumentacji – informuje Michał Pierończyk - Dodatkowo zlecona została także ekspertyza budowlana stanu technicznego dachu budynku sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 16.

Szkody górnicze w Wirku

W trakcie spotkania nie zabrakło tematów i problemów wskazywanych przez samych mieszkańców. Kilka głosów z sali dotyczyło szkód górniczych w Wirku i terminów ich naprawy. Obecny na spotkaniu przedstawiciel kopalni Ruda informował, że naprawy docelowe realizowane będą dopiero po zakończeniu eksploatacji w tym rejonie. Obecnie prowadzone są jednak naprawy awaryjne. Dotyczy to m.in. ul. Kopernika.

Wywóz popiołu

Inny z poruszanych problemów dotyczył wywozu popiołu. Mieszkańcy skarżyli się na za szybko zapełniające się pojemniki na te odpady. W odpowiedzi wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że zapotrzebowanie na dodatkowe pojemniki można zgłaszać w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Ponadto zapowiedział, że przed kolejnym przetargiem na odbiór i zagospodarowanie odpadów w mieście rozważona będzie kwestia zwiększenia częstotliwości odbioru tego rodzaju odpadów od mieszkańców.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania:


Kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami odbędzie się w najbliższy czwartek, 5 marca  o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 27 w Halembie.

Inicjatywa dzielnicowych spotkań z prezydentem jest realizowana w Rudzie Śląskiej od 9 lat. Władze miasta spotykają się  z mieszkańcami co pół roku zawsze wiosną i jesienią.

Harmonogram pozostałych wiosennych spotkań

 • 05.03. – czwartek - godz. 17:00 – Halemba – SP nr 27, ul. Zamenhofa 12,
 • 09.03. – poniedziałek - godz. 17:00 – Bielszowice - Dom Kultury, ul. Kokota 170,
 • 12.03. – czwartek - godz. 17:00 - Kochłowice – III LO, ul. Oświęcimska 90,
 • 16.03. – poniedziałek – godz. 17:00 – Nowy Bytom i ChebzieMCK, ul. Niedurnego 69,
 • 19.03. – czwartek - godz. 17:00 – Ruda – MDK, ul. Janasa 28,
 • 23.03. – poniedziałek – godz. 17:00 – Godula i Orzegów – SP nr 36, ul. Bytomska 45,
 • 30.03. – poniedziałek – godz. 17:00 – Bykowina – ROD "Sielanka", ul. Plebiscytowa.
Rozpoczęła się 18. edycja spotkań w dzielnicach. Pierwsze zebranie odbyło się w Wirku

Zobacz także

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniec Rudy

  A moze poszukać pieniędzy poprzez kontrolę tego co się pali w piecach? Wszędzie głośno o smogu, karach, dofinansowaniach do gazu, a jakoś nie widać reakcji na to co leci z kominow! Czasem drogi nie widać za to kopcacy komin widać z daleka. I nie chodzi mi tylko o to żeby nie palić węglem, tylko nauczyć ludzi tych których nie stać na inny rodzaj ogrzewania żeby myśleli jak to robić właściwie. Sam palę weglem, ale dbam i komin, przeglądy i czyszczenie przez kominiarza i o to czym palę i jak. Jak patrzę czasem na inne domy to chce mi się płakać. Niestety najczęściej skuteczna edukacja polega na nałożeniu kary... A ustawodawstwo przeciez daje nam takie możliwości. Może warto przekierować część straży miejskiej, kupić drona, itp. aby zwiększyć przychody do budżetu i jednocześnie zadbać o nasze zdrowie!

 • Beti

  Koniecznie sprawdzić ludzi palących na Kokota 3,tam to dopiero się dzieje.

 • jo...

  a może mi ktoś odpowie także na pytanie po co jest strażnik miejski w urzędzie miejskim jak tam jest test ochraniacz i pilnuje .moim zdaniem to strażnik miejski powinien chodzisz po parku albo po mieście...... a on sobie w ciepłym kąciku siedzi.

 • bbb

  Ciągle przeżywasz tą blokadę na kole? Idź do psychoterapeuty. Połóż się na kozetce i wyrzuć to z siebie.

 • betty

  Czy ktoś wie, jaka inwestycja buduje się naprzeciw Straży Miejskiej w Czarnym Lesie?

 • malkovich

  To taki szpital dla chorych jak w Chinach. Koronawirus już u bram.

 • Ziga z Wirku

  Wygląda mi to na szpital polowy.

 • observer

  Spotkanie z władzami miasta to dobry pomysł. Wszyscy, którzy tutaj krytykują te działania, niech idą na takie spotkanie i głośno powiedzą co o tym myślą. Nie sztuką jest wylewać żale anonimowo, będąc schowanym za przysłowiową "gardinką".

 • żale anonima

  Proszę o wskazanie tematów, które zostały "załatwione" po spotkaniach zgodnie z wolą mieszkańców. Poza tym radni mieszkający w danych dzielnicach powinni być żywotnie zainteresowani problemami miejsc swojego zamieszkania. Pamiętam spotkanie na Kłodnicy w roku 2017. Byłem i widziałem w jak nieporadny sposób nasi rządzący odpowiadali na rzeczowe pytania odnośnie ulokowania zakładu utylizacji odpadów i betoniarni na terenach byłej elektrowni Halemba. Gdybym ja tak odpowiadał swoim partnerom handlowym to wylądowałbym na bruku... Poza tym wystarczy zobaczyć i poczytać co zrobiła w Halembie spółka Bravet czy smrodzący Remondis (aktualnie) na ul. Piotra Skargi. UM zamyka oczy i niczego nie kontroluje, zatem sami sobie wystawiacie laurkę. Po co te cyrki z "wychodzeniem do mieszkańców"?

 • dzejms

  chciałbym wiedzieć ile Pani prezydent i Pan vice biorą kasy za te spotkania z mieszkańcami? czy może ci wszyscy państwo robi to za free? pan strażnik pewnie na służbie bo w mundurze? pan notatnik z urzędu pewnie za free tego nie robi? wiec może Ktos napisze ile za to biorą kasy?

 • Mieszkanka

  Dlaczego z budżetu obywatelskiego sponsorowane są płace zabaw PRZY szkole? Przecież to nie jest sprawa obywateli, a szkoły! Absurd goni absurd.

 • Mario

  Coś oprócz tego że na wszystko brakuje kasy można było usłyszeć?

 • mientopesz

  Towarzysze Obywatele!!! Ciężkie czasy nastały dla naszego okrętu Ruda Śląska. My, WŁADZA!, jesteśmy dobrym sternikiem, będziemy płynąć pod prąd tematów, które sami sobie sztucznie tworzymy, Jesteśmy w stanie poświęcić (choć przychodzi nam to z bulem serca) Wasz czas, pieniądze i godność drodzy obywatele. Spotykajmy się, ponieważ ile można patrzeć na 4 ściany Urzędu, ile można jeść te same kołoczki i pączki?! My też potrzebujemy trochę ruchu, trochę oklasków i trochę blichtru! Harmonogram spotkań od godz. 17:00 ustaliliśmy tak, abyście tkwili w korkach i serdecznie o nas myśleli, drodzy pracujący obywatele! Kochajcie nas, my Was kochamy i pamiętajcie, to Wy jesteście dla nas!

 • dopultały

  Nie szkoda ci czasu na takie dyrdymały , mientopesz

 • keks

  Czytacie w UM co ludzie piszą na portalach? Po co i tak zrobicie po swojemu.

 • boluś

  Jak zwykle" tłumy" znudzonych emerytów , kilku Straszników Wiejskich , Policajów KUPA FANDZOLENIA i pełny SUKCES!

 • Lol

  A dlaczego cię nie było ?Już mam dość tych wiecznie nie zadowolonych leszczy którzy sami nigdy nic nie zrobili.

 • Zbigniew

  A skąd ty wiesz co on zrobił?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.