Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

 • Dodano: 2023-01-22 11:00

Dziś przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji, zarząd miasta złożył kwiaty na grobie orzegowianina - Konstantego Latki, który jako młody człowiek był jednym z uczestników tego zrywu. 

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak i w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. 

Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców, z których ok. 10-20 tysięcy poległo w walkach, blisko 1 tys. stracono, ok. 38 tys. skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Wojska rosyjskie pacyfikowały powstanie z dużą determinacją i okrucieństwem. Miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, były palone, zdarzały się również przypadki rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury, np. spalono archiwum Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu. Wilno zostało spacyfikowane przez oddziały Murawjowa Wieszatiela, na Litwie zginęło 10 tys. szlachty polskiej na ogólną liczbę 40 tys. 

Zarząd miasta złożył kwiaty na grobie Konstantego Latki

22 stycznia 2023 r. z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zarząd miasta złożył kwiaty na grobie orzegowianina - Konstantego Latki, który był jednym z uczestników tego zrywu. W uroczystości uczestniczyli wiceprezydenci Rudy Śląskiej - Anna Krzysteczko, Aleksandra Skowronek i Jacek Morek

- Powstanie Styczniowe to niezwykle ważne wydarzenie w historii naszej Ojczyzny. To największy zryw narodowy, na który złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek. Wzięło w nich udział ponad 200 tysięcy powstańców, skupionych w licznych oddziałach. Było też najdłużej trwającym polskim powstaniem, które mimo tego, że w wyniku działań zbrojnych, represji i zsyłek pochłonęło wiele ludzkich istnień, stało się  symbolem walki o wolność i niepodległość polskiego narodu. Dlatego w tym szczególnym dniu oddajemy cześć naszym przodkom, a pamięć o nich powinniśmy cały czas pielęgnować i przekazywać ją kolejnym pokoleniom - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko. 

Konstanty Latka

Konstanty Herman Latka urodził się 7 kwietnia 1848 w Orzegowie, jako Constantin Hermann Lattka. Według historyka Jana Stefana Dworaka, Latka miał jako piętnastolatek uczestniczyć w powstaniu styczniowym. W 1907 roku zorganizował w miejscowej gospodzie pierwszą bibliotekę w Orzegowie. Był dwukrotnie żonaty, z pierwszego małżeństwa z Albertine Fitzek (1851-1882) miał piecioro dzieci, z czego czworo zmarło w latach dziecięcych. Drugą żoną była Susanna Machuletz. Z tego związku urodziło się sześcioro dzieci - w tym syn Franciszek, który uczestniczył wraz z braćmi w powstaniach śląskich. Konstanty Latka zmarł w wieku 70 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Orzegowie. W 1981 jedna z ulic Rudy Śląskiej została nazwana jego imieniem.


Źródło: Redakcja / UM Ruda Śląska / Wikipedia

Komentarze (8)    dodaj »

 • Achim

  i po co to komu bylo ??? tera bych mogl bys niemcem i miec wyplata w euro, a tera mom co mom....

 • Ujek Fredi

  Polskich szopek na ślonsku ciąg dalszy!!!To przecież bardzo śmieszne świento dla ślonzokow oni wtedy NIE byli pod polskim zaborem tylko zjedoczeni z niemcami.A tych niby ślonskich urzyndasow momy KAJS!!!

 • belfer

  Krzysteczko chyba pierwszy raz usłyszała o tym wydarzeniu. Ale dobrze że bierze udział czegoś się może nauczy. Jest nadzieja zawsze.

 • kwiatowe

  Na zdjeciu widzimy 45tys. zlotych nagrod za ciezkie 3 miesiace piastowania stolkow.

 • boluś

  Za tako 'HARATANINA' na Urzyndzie ' w Niydziela z samego Rańca to niy wiym czy te 5 tysi miesiyncznyj PRYMII styknie ? Moge podwyższyć abo przyznać jakiś Specjalny Dodatek ? A kaj asysta HohohoNorowo Straszy Wiejskij ?

 • Historyk

  Panie Morek!! Co za ludzi wiceprezydencie do zarządu wodociągów rekomendowałeś. Straszna pomyłka, czas Ci to pokaże. Szkoda, a była szansa na normalność. A powstańcom sie należy pamięć. Chwała im.

 • Fryniorz

  Wszystko wzięło w łeb, miało być lepiej a jest - hmm trudno to jednoznacznie określić. Plany były wielkie a przez pare miesięcy nie zmieniło się nic i póki co się nie zapowiada. Zapowiadało się dobrze - zmiana zarządu, pozbycie się kadrowej. Ludzie czekali na zmiany, na coś lepszego, żeby zaczęto ich doceniać, a doczekaliśmy się absurdalnych momentami oszczędności na wszystkim. Panie Prezydencie czy aby na pewno to miało tak wyglądać?

 • Górnik

  najważniejsze że mierni bierni ale wierni

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również