Jesień i zima to czas w roku, w którym zagrożenie ze strony tlenku węgla jest szczególnie wysokie. Z tego powodu druhowie z OSP wraz z Senator Dorotą Tobiszowską prowadzą w rudzkich szkołach podstawowych prelekcje na temat czadu i tego, jak się przed nim chronić.
Lekcje o czadzie dla najmłodszych
Gdy za oknem robi się zimno, w domowym zaciszu należy zachować szczególną czujność. Tlenek węgla, nazywany czadem, może zaatakować w każdym momencie. Z tego powodu warto uświadamiać o tym zagrożeniu również najmłodszych. Dorota Tobiszowska, pomysłodawczyni akcji #STOPczad, wraz z druhami OSP Ruda Śląska, prowadzi prelekcje wśród klas piątych rudzkich szkół podstawowych. Podczas nich goście wyjaśniają, czym jest czad, skąd się wydobywa i jak powinno się działać, aby zminimalizować zagrożenie z jego strony. Przekazują uczniom czujniki stężenia tlenku węgla, które już nieraz uratowały komuś życie.
Tlenek węgla – cichy zabójca
Czad stanowi ogromne zagrożenie, szczególnie w sezonie grzewczym. Jest bezbarwny, bezwonny i bezsmakowy, dlatego tak ciężko wykryć jego obecność. Ten gaz jest niezwykle trujący – może powodować niedotlenienie organizmu, które może doprowadzić do śmierci. Objawami zatrucia, których nie wolno lekceważyć, są ból głowy, uczucie zmęczenia, podwyższone tętno, wymioty, omdlenia, problemy z oddychaniem. W sytuacji ich pojawienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem!
Jak zapobiegać?
Co robić, aby uchronić się przed czadem? Przede wszystkim często sprawdzać stan techniczny palników oraz piecyków gazowych, ponieważ bardzo często tlenek węgla wytwarza się przez niesprawną instalację. Warto również zadbać o dobrą wentylację i drożność kominków. Najłatwiejszym sposobem jest zaopatrzenie się w czujniki stężenia tlenku węgla – kosztują one niewiele, a mogą uratować ludzkie życie.