Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Barbórka 2023! Świętowano w całym mieście

  • Dodano: 2023-12-04 11:30

Dzisiaj z okazji Barbórki w całym mieście górnicy świętują. W kościołach odbyły się msze święte w intencji górników oraz ich rodzin. Nie zabrakło na nich kierownictwa kopalni, górników oraz przedstawicieli władz miasta.

Barbórka 2023 w Rudzie Śląskiej

Obchodzona 4 grudnia Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie do niej zwracają się górnicy z prośbą o opiekę i bezpieczne szychty. W tym dniu załoga zbiera się w cechowni przed figurą św. Barbary, gdzie odbywa się wspólna modlitwa, złożenie kwiatów i składanie życzeń. 

Górnicza brać z kopalni Ruda Ruch Bielszowice najpierw uczestniczyła w modlitwie w cechowni, aby później w uroczystym orszaku wraz z pocztami sztandarowymi przejść do kościoła pw. św. Marii Magdaleny na mszę w intencji byłych i obecnych pracowników kopalń. W spotkaniu wzięli udział: dyrektor KWK Ruda - Jacek Kowalczuk, oraz prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk.

- Z okazji Barbórki składam najserdeczniejsze życzenia całej Braci Górniczej, wszystkim pracownikom Polskiej Grupy Górniczej oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Życzę Państwu przede wszystkim zdrowia, sukcesów i safysfakcji zawodowej, spokoju i poczucia spełnienia. Niech Wasza patronka, święta Barbara, chroni Was podczas każdej szychty, a szczęście i powodzenie nie opuszcza zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym. Szczęść Boże - mówił Michał Pierończyk.

Dzisiaj w wielu kościołach odprawiane były msze św. w intencji górników i ich rodzin. I tak o godz. 9.15 odbyła się msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Halembie. Kolejna, o godz. 10.00 w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej, była poprzedzona spotkaniem załogi w cechowni KWK "Halemba", skąd górnicy w pochodzie udali się na nabożeństwo. Msza św. w intencji czynnych zawodowo, jak i emerytowanych górników, rencistów i ich rodzin została odprawiona także o godz. 11.00 w kościele pw. św. Barbary w Bykowinie

KWK "Ruda" jest największym tego typu zakładem w Polsce

Działająca w Rudzie Śląskiej KWK „Ruda” jest największym tego typu zakładem w Polsce. Powstała 1 lipca 2016 roku z połączenia kopalń: "Bielszowice", "Halemba-Wirek" oraz "Pokój". Aktualnie, po przekazaniu Ruchu "Pokój" do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, rudzki zakład ma dwa ruchy: „Bielszowice” i „Halemba”. Warto przypomnieć, że kopalnia "Bielszowice" powstała w 1895 roku. W 1976 roku, wraz z kopalnią „Zabrze” (wcześniej „Królowa Luiza” założona w 1791 roku), weszła w skład kopalni "Zabrze- Bielszowice". W latach 1993-2003 zakład funkcjonował  w ramach Rudzkiej Spółki Węglowej, od 1997 roku jako zakład jednoruchowy "Bielszowice".

Z kolei "Halemba" to pierwsza w Polsce kopalnia oddana do eksploatacji po II wojnie światowej. Jej budowę rozpoczęto już w 1943 roku, a 1 lipca 1957 roku, jako kopalnia dwupoziomowa została przekazana do eksploatacji. Samodzielnie funkcjonowała do 26 lipca 2007 roku, kiedy to decyzją zarządu Kompanii Węglowej połączono KWK "Polska- Wirek" i KWK "Halemba" w dwuruchową kopalnię pod nazwą Oddział KWK "Halemba- Wirek".

Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii

Przypomnijmy, że obchodzona 4 grudnia Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, która zginęła prawdopodobnie ok. 305 roku, za panowania cesarza Galeriusza, kiedy nasiliły się prześladowania chrześcijan. Według legend była córką Dioskura z Heliopolis. Ojciec wysłał ją na naukę do Nikomedii, gdzie zetknęła się z chrześcijaństwem, przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości. Przeciwstawiła się tym samym ojcu, który w efekcie uwięził córkę. Po torturach została skazana na śmierć, a wyrok miał wykonać sam Dioskur, który po egzekucji zginął rażony piorunem. Męczeńska śmierć z rąk rodzica była opisywana w języku greckim, syryjskim, koptyjskim, ormiańskim, chaldejskim, a w wiekach średnich we wszystkich językach europejskich. W VI wieku cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola, skąd w XIII wieku trafiły do Wenecji, a następnie do pobliskiego Torcello, gdzie znajdują się w kościele św. Jana Ewangelisty.

Kult św. Barbary szybko rozpowszechnił się również w Polsce. Już w modlitewniku Gertrudy, córki Mieszka II (XI w.), święta wspominana jest pod datą 4 grudnia. Pierwszy kościół ku jej czci wystawiono w 1262 r. w Bożygniewie koło Środy Śląskiej. Na Śląsku kult św. Barbary (jako patronki murarzy i kowali) znany był już w XIV w. W 1723 r. tarnogórscy gwarkowie założyli bractwo religijne pod wezwaniem św. Barbary. Odtąd była ona uważana za patronkę górników, których miała ochraniać od nagłej i niespodziewanej śmierci. W XIX w. kult upowszechnił się wśród górników węgla kamiennego. Wizerunkami świętej trzymającej kielich z Hostią zdobiono przykopalniane kapliczki i ołtarzyki. Wierzono, że w razie wypadku pod ziemią, gdy górnik znajdzie się w beznadziejnym położeniu, święta Barbara poda mu ostatnią w życiu komunię świętą. Kult świętej był bardzo żywy w okolicach Rudy. Ze wzmianek źródłowych wiadomo, że w tamtejszych kopalniach pół godziny przed zjazdem górnicy gromadzili się przed jej wizerunkiem, odmawiali modlitwę i śpiewali hymn ku czci świętej.


Czytaj także: 


Od 6 czerwca 1998 roku św. Barbara jest patronką Rudy Śląskiej

Ówczesny metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń, przekazał wtedy władzom miasta odpowiedni dekret Stolicy Apostolskiej. Jej wizerunek umieszczono również w miejskim herbie. Święta przedstawiona jest w błękitnej sukni, spowita czerwonym płaszczem, w prawej ręce trzyma złoto-srebrny miecz (symbol męczeńskiej śmierci), a w lewej złoty kielich z Hostią. Dodajmy, że w drugim polu tarczy znajduje się pół złotego orła na błękitnym polu. Był on herbem rodowym Piastów górnośląskich, a obecnie jest herbem województwa śląskiego.

Poza Polską św. Barbara jest darzona czcią także w Czechach, Saksonii, Lotaryngii, południowym Tyrolu czy Zagłębiu Ruhry. W Nadrenii uważana jest za towarzyszkę św. Mikołaja. W wielu miejscach to właśnie ona obdarowuje dzieci prezentami

Zobaczcie galerię zdjęć z barbórkowych pochodów. Wszystkim Górnikom jeszcze raz składamy życzenia wszystkiego dobrego i opieki św. Barbary!

Komentarze (1)    dodaj »

  • antysmog

    kopalnie są zadłużone, nie przynoszą zysków a ci sobie świetują za pieniądze skarbu państwa, mam nadzieję ze szybko w naszym kraju powstaną elektrownie jak na zachodzie i wrescie pozamykają te molochy komunistyczne, świat idzie do przodu a my sie cofamy , jak najprędzej pozamykać te zakłady i zakazac palenia w piecach palenia węglem. Oby ten dział przemysłu przeszedł go historii .Koniec karmienia innych za pieniadze wszystkich !!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również