Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Drogi Krzyżowe przejdą ulicami miasta

 • Dodano: 2024-03-19 13:15, aktualizacja: 2024-03-19 14:57

Jak co roku w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową ulicami Rudy Śląskiej przejdą uczestnicy dróg krzyżowych.  Te tradycyjne nabożeństwa wielkopostne zorganizuje większość rudzkich parafii, niektóre wspólnie. Nad bezpieczeństwem uczestników dróg krzyżowych w Rudzie Śląskiej jak co roku czuwać będą policjanci oraz strażnicy miejscy. 

W Rudzie Śląskiej Drogi Krzyżowe ulicami miasta organizowane są w większości parafii, które często razem z sąsiednimi wspólnotami organizują procesje z Krzyżem. Biorą w nich udział setki mieszkańców.

Sprawdźcie listę rudzkich parafii:


Bielszowice - kościół pw. św. Marii Magdaleny

Bielszowicka parafia zachęca wiernych do udziału w drodze krzyżowej, której początek planowany jest po mszy świętej wieczornej. Trasa będzie wiodła ulicami: ks. Niedzieli, Powstańców, Wierzbową, Jasną, Kowaczka, Powstańców. Droga Krzyżowa zakończy się przy kościele. W związku z tym nie będzie Drogi Krzyżowej o godz. 17.00. Księża proszą o zabranie ze sobą latarki lub inne źródła światła.


Halemba - kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.30. Przebieg trasy: z kościoła ulicami: 1 Maja, Brzechwy, Parandowskiego, Brzechwy, Makuszyńskiego, Brodzińskiego, wejście na teren probostwa i zakończenie w kościele. Księża proszą o zabranie ze sobą świec. Nie będzie Drogi Krzyżowej o godz. 17.00.
 

Halemba - kościół pw. Bożego Narodzenia

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.45 po mszy wieczornej. Wierni przejdą ulicami halembskiej parafii. W tym dniu nie będzie Drogi Krzyżowej o godzinie 17:15 z czytaniem zalecek.
 

Halemba - kościól pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

W piątek nie będzie nabożeństwa w kościele o 17.15, ale po mszy wieczornej duszpasterze zapraszają na Drogę Krzyżową ulicami Kłodnicy. Początek przy kościele, następnie wierni przejdą ulicami Kochłowicką, Traugutta, Kaczmarka i Sosnową, zakończą uroczystość przy krzyżu misyjnym przy kościele.


Bykowina - kościół pw. św. Barbary

Początek Drogi Krzyżowej ulicami miasta odbędzie się po mszy św. wieczornej. Nie będzie nabożeństwa o godzinie 17.15. Wierni przejdą chodnikiem ul. Górnośląskiej, następnie obok tężni i ul. Zgrzebnioka wrócą do kościoła. Księża proszą o zabranie ze sobą świec. 


Godula, Orzegów - parafie pw. św. Michała Archanioła i Ścięcia św. Jana Chrzciciela

Wspólną drogę krzyżową organizują parafie z Goduli i Orzegowa. Start o godzinie 18.45 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie. Wierni ulicami dzielnic przejdą w kierunku Goduli do kościoła pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Księża proszą o zabranie ze sobą świec. W orzegowskim kościele nie będzie Drogi Krzyżowej o godz. 17.15. 


Kochłowice - kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej

Ulicami Kochłowic przejdzie tzw. niekonwencjonalna droga krzyżowa. Rozpocznie się ona mszą świętą o godz. 18.00. Odbędzie się ona trasą kochłowickich krzyży i kapliczek kochłowickich.


Nowy Bytom - kościół pw. św. Pawła

Jedna z największych dróg krzyżowych przejdzie ulicami Nowego Bytomia. Początek o 19.00 na Osiedlu przy ul. Szarotek 11. Zakończenie przed kościołem.
 

Wirek - kościół pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego, oraz kościół pw. św. Andrzeja Boboli

W tym roku wspólną Drogę Krzyżową organizują także parafie z Wirku. Rozpoczęcie w kościele św. Andrzeja Boboli o godzinie 17:00. Następnie wierni przejdą ulicami: Wyzwolenia, Magdziorza i Nowary do kościoła pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego. Msza św. wieczorna odbędzie się po Drodze Krzyżowej.


Ruda - Sanktuarium św. Józefa

Droga Krzyżowa ulicami parafii rozpocznie się o godz. 17.00 przy grocie na ul. Achtelika i przejdzie ulicami Kilińskiego, Wyleżoła, Głowackiego i Wandy. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej odbędzie się w kościele msza św. około godz. 18.15.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Achim

  Kto chce niech sobie chodzi, dla mnie glupota.

 • Mieszkanka

  Szanuję parafię z Bukowiny za chodzenie CHODNIKAMI.

 • Rudolf

  Zapraszam wszystkich wiernych do uczestnictwa. Alleluja!

 • Ruda 1

  Na Rudzie 1 była już droga krzyżowa Różańcowa i Pius X

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również