Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Kino Patria powołało fundację. Ma pracować nad zwiększeniem liczby widzów

  • Dodano: 2023-03-25 07:00, aktualizacja: 2023-03-24 22:48

Kino Patria to kultowe miejsce w Rudzie Śląskiej. Znajduje się w Nowym Bytomiu przy ul. Chorzowskiej 3, a powstało w 1937 roku. Jak poinformował rudzki magistrat, teraz swoją działalność rozpocznie Fundacja Kina Patria.

Fundacja Kina Patria: Jakie będą jej zadania?

Fundacja Kina Patria ma wspierać i rozwijać zabytkowe, powstałe w 1937 roku kino. Realizowane przez nią działania mają przede wszystkim zwiększyć liczbę widzów, a także pozyskiwać środki na rozwój i modernizację zabytkowego obiektu. 

- Zależy nam na tym, aby Kino Patria pozostało kinem. Kinem studyjnym, pokazującym nietuzinkowe filmy, inspirującym i pobudzającym do myślenia – podkreśla Ewa Brzezińska–Dłóciok z Fundacji Kina Patria oraz właścicielka kina. 

W jaki sposób fundacja zamierza zwiększyć liczbę widzów odwiedzających rudzkie kino? Jak wskazują jej przedstawiciele, w planach jest organizacja licznych wydarzeń kinowych.

- To ważne, aby Patria stała się miejscem nie tylko rozrywki, ale także edukacji filmowej i okołofilmowej. Wierzymy w film, w jego niezwykłe wartości kulturowe i dydaktyczne. Po prostu wierzymy w moc kina, bo to miejsce najlepsze do oglądania filmów – dodaje Ewa Brzezińska – Dłóciok. 

Co w programie?

Zorganizowano już pokaz specjalny filmu „Filip” oraz prelekcję przed filmem, którą wygłosił pracownik Uniwersytetu Śląskiego i Instytutu Pamięci Narodowej dr Mirosław Węcki. Opowiedział  on o życiu na Śląsku (także w Rudzie Śląskiej) podczas II wojny światowej. Z kolei w środę (29.03) o godz. 19.00  odbędzie się pierwszy pokaz z cyklu „Kino z psychologią”, a prelekcję wygłoszą uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej, realizatorki projektu „Zdrówko psychiczne”. 

W planach są kolejne wydarzenia.

 – Piszemy projekty, staramy się o granty, zaczynamy współpracę ze szkołami oraz instytucjami kultury, a nawet naszą rudzką telewizją. Z Miejską Biblioteką Publiczną oraz Księgarnią Stronniczą będziemy realizować cykl spotkań o związku literatury i filmu - mówi Krzysztof Kasprzyk z Fundacji Kina Patria. – Postanowiliśmy założyć fundację, ponieważ zwiększa ona szanse na pozyskiwanie środków na modernizację kina, a to także  jeden z naszych celów. Chcielibyśmy zmienić ogrzewanie na takie nieopierające się na węglu. Poza tym mamy w planach wymianę drzwi, wyciszenie foyer, a w przyszłości stworzenie Centrum Edukacji Medialnej. To nasze wieloletnie cele – dodaje. 

Najprostszym sposobem na wsparcie Kina Patria jest zakup biletu i udział w organizowanych tu wydarzeniach. Fundację można także wesprzeć poprzez dokonywanie wpłat darowizn na rachunek bankowy: 91 1090 2037 0000 0001 5327 6155 Santander Bank. Darowiznę na rzecz fundacji można odliczyć od dochodu. 


Źródło: UM, KIno Patria

Komentarze (1)    dodaj »

  • Adolf

    Zeby to kino w ogole dzialalo to proponuje zrobic parking i conajmniej raz w tygodniu puszczac Znachora + darmowy popcorn

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również