Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Kolejne mieszkania komunalne gotowe

 • Dodano: 2019-10-09 07:00, aktualizacja: 2019-10-09 07:10

50 mieszkań komunalnych w nowo wybudowanym budynku przy ul. Bytomskiej 22 w Orzegowie jest już gotowych do zasiedlenia.

10 października /czwartek/ od godz. 10.00 do 17.00 osoby znajdujące się na liście oczekujących na mieszkanie do remontu będą mogły obejrzeć przykładowe lokale. Część mieszkań w liczbie 15 zostanie rozdysponowanych w drodze zamian wśród osób mających trudną sytuację zdrowotną lub w drodze przyspieszenia dla osób borykających się ze szczególnie trudną sytuacją rodzinną. Pozostałe lokale zostaną przydzielone mieszkańcom zgodnie z listą oczekujących. Koszt inwestycji, zrealizowanej w całości z budżetu miasta, wyniósł 8 mln zł.

Aktualnie na mieszkanie komunalne w Rudzie Śląskiej czekają 984 osoby

Podczas oględzin osoby zainteresowane poszczególnymi mieszkaniami powinny zapisać się na listy podając imię nazwisko, adres, numer telefonu, PESEL lub datę urodzenia.

Trzeba podkreślić, że kolejność zapisywania się na listy podczas oględzin nie ma znaczenia – zaznacza Anna Stemplewska, naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych. - Na bazie tych list zostanie sporządzony wykaz osób uprawnionych do otrzymania propozycji lokalu mieszkalnego według kryterium daty złożenia wniosku - dodaje.

Następnie przygotowana zostanie imienna propozycja skierowana do osoby, która najwcześniej złożyła wniosek o przydział mieszkania, o ile jest on kompletny i aktualny.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Czynsz za mieszkanie przy ul. Bytomskiej został ustalony na 9,43 zł/m2. Dla lokalu o pow. ok. 45 m2 będzie więc wynosił 425 zł. Zawarcie umowy najmu uzależnione jest od wpłacenia przez najemcę kaucji w wysokości 12-krotnego miesięcznego czynszu za dany lokal. Zabezpiecza ona pokrycie należności z tytułu najmu istniejących w dniu opróżnienia lokalu. Dla lokalu mieszkalnego o pow. 45 m2 wysokość kaucji to ok. 5.100 zł. Ponadto osoba ubiegająca się o lokal powinna wykazać się stałym źródłem utrzymania. Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Spraw Lokalowych w Urzędzie Miasta (pokój nr 237, tel. 32-244 90 00, wew. 2370).

Umowa z wykonawcą inwestycji była zawarta na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że firma wyłoniona w przetargu przygotowała całą dokumentację budowlaną, uzyskała wszystkie niezbędne pozwolenia oraz wykonała prace budowlane.

Budowa 5-kondygnacyjnego budynku rozpoczęła się w październiku 2017 r.

Powstało 50 mieszkań, w tym 46 dwupokojowych o pow. ok. 45 m2 oraz 4 trzypokojowe o pow. ok 60 m2, z kuchnią bądź aneksem kuchennym, łazienką i wyposażeniem zgodnym z obowiązującymi przepisami.

Mieszkania zostały wykończone w standardzie zbliżonym do deweloperskiego, czyli ze wszystkimi instalacjami, tynkami czy surowymi posadzkami. Do przyszłych najemców będzie należeć wyposażenie lokali w urządzenia sanitarne, drzwi wewnętrzne, płytki oraz generalnie doprowadzenie do stanu umożliwiającego zamieszkanie – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic. Do mieszkań, oprócz instalacji elektrycznej i gazowej, doprowadzono instalacje niskoprądowe, czyli antenę zbiorczą, instalację teletechniczną, internetową oraz telewizji kablowej. - Warto podkreślić, że budynek spełnia wszystkie aktualnie istniejące standardy energetyczne i ekologiczne – zaznacza wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.

W budynku powstało jedno mieszkanie dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku inwalidzkim oraz jedno dla osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Niemniej, z uwagi na wyposażenie budynku w windę, wszystkie mieszkania są dostępne dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie jest również wózkownia i rowerownia. Ponadto teren wokół budynku został zagospodarowany, powstała mała architektura, nasadzono drzewa, a do dyspozycji mieszkańców czeka 75 miejsc parkingowych: 24 miejsca usytuowane w bryle budynku, 15 pod wiatą żelbetową, a także 36 miejsc na terenie przy budynku. Warto dodać, że obiekt znajduje się w pobliżu Burloch Areny. Mieszkańcy będą mogli korzystać również z siłowni plenerowej, która powstaje na podwórku przy ul. Hlonda/Bytomskiej/Grunwaldzkiej w ramach projektu „Rewitalizacja wybranych podwórek i skwerów na terenie Miasta Ruda Śląska metodą partycypacyjną – etap I”.

Nowa inwestycja położona jest w atrakcyjnej okolicy, więc z pewnością wzbudzi zainteresowanie wśród oczekających na własne lokum – mówi wiceprezydent Pierończyk.

Komentarze (34)    dodaj komentarz »

 • Wow

  Atrakcyjna okolica? i wspaniali, kulturalni mieszkańcy Orzegowa.

 • Justyna

  Na 50 mieszkań 4 mieszkania trzypokojowe

 • Pozdrawiam

  Kup sobie większe

 • Grażyna

  Zapłaciłem za swoje 2 pokojowe 50m2 do remontu 140tys tez jest w Rudzie Śląskiej a nie w warszawie a ile będą płacić za mieszkania komunalne? Obok mnie mieszka rodzina 3osobowa w kawalerce bo nie stać ich na wynajęcie większego a tu marudzenie że tylko 4 mieszkania 3 pokojowe??????? straszne.

 • Rudzianka

  Tak się zastanawiam czy dzisiaj trzeba być milionerem aby kupic sobie mieszkanie... no bo jak mieszkanie do remontu 140 tys, a gdzie tremont potem umeblowanie i wyposażenie choćby 2 osoby pracowały np. za najniższą krajową w życiu nie doczeka się mieszkania, do czego to doszlo

 • Patryk

  jak ktoś pracuje za najniższą krajową to jest nieudacznikiem, wiem, jak wygląda obecnie rynek pracy i nie trzeba żadnych specjalnych umiejętności żeby iść pracować np. na produkcję za ~3 tysiące netto. Pozdrawiam

 • ehs

  I ciekawe kto dostanie te mieszkania? Czyżby ludzie nie pracujący i żyjący z 500+? Ja po 4 latach czekania byłam na 300 miejscu. Może jak będę miała 40 lat to dostane mieszkanie z miasta :)

 • Ola

  Ja czekałam 10 lat i dostałam ruderę do remontu.

 • Asterio

  ja po 3 latach na 1000Czytaj ze zrozumieniem, kryteria jak losowane są mieszkania, dostałem mieszkanie 9 lat temu. Ale 3 lata jeździłem na oględziny mieszkań komunalnych z miasta. Mieszkanie dostaje ten kto swoje wychodzi i chce dostać

 • Adolf

  Do pracy, kredyt i kupić !!! a nie czekać aże ktoś daaaaa... !!!

 • Mb

  Tak jest popieram

 • ewa

  Adolf puknij się w głowę z czego kredyt z 3.000 tys brutto ? na zachodzie mają 4 rzay więcej a 70%% ludzi siedzi na wynajmie.

 • Alojz

  To ja jutro sprzedam swoje własnościowe i będę żądał od miasta mieszkania czemu nie przecież też jestem mieszkańcem tego miasta. Zarabiam średnio 3600 brutto.

 • ehs

  Pracuje od 5 lat w finansach, przy obecnych cenach zakup mieszkania nie wchodzi w grę. Patologia dostaje mieszkania od ręki, ale ja nie zasługuję, bo jestem "za bogata". Otrzymując 2500 na rękę trudno płacić 1500 zł za kawalerkę. Życie to nie tylko praca i jedzenie. Jedyne co oferuje nasz kraj to kredy na 30 lat i strach przed zwolnieniem.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.