Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Kosmiczne atrakcje w Stacji Biblioteka

  • Dodano: 2022-03-25 14:00, aktualizacja: 2022-03-29 13:18

Jak zobaczyć niewidzialne światło albo pozyskać za darmo dane satelitarne i wykorzystać je do zarabiania pieniędzy dowiedziała się młodzież podczas warsztatów, które Europejska Fundacja Kosmiczna przeprowadziła dziś w Stacji Biblioteka. Organizatorem wydarzenia było IV LO im. HC Hoovera w Rudzie Śląskiej.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy plenerowej "Z Księżyca na Marsa i dalej", którą przygotował Konsulat Generalny USA w Krakowie. 

Wystawa powstała przede wszystkim dla upamiętnienia misji Apollo 11 i lądowania człowieka na Księżycu. Ekspozycja przedstawia zarówno historię podboju kosmosu, jak i przyszłych misji planowanych przez NASA. Warto przypomnieć, że 20 lipca 1969 r. Neil Armstrong zszedł z lądownika Eagle i dotknął powierzchni Księżyca. To właśnie wtedy wypowiedział pamiętne zdanie: "To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości". Ekspozycję można będzie oglądać do końca kwietnia. 

Plany NASA w zakresie badania Srebrnego Globu

Z wystawy można się również dowiedzieć o kolejnych planach NASA w zakresie m.in. badania Srebrnego Globu i przygotowania podwalin pod stałą obecność człowieka na Księżycu, a w następnej kolejności lądowania na Marsie. Dzięki prowadzonemu przez NASA programowi Mars Exploration wiemy, że na planecie doszło do bardzo dużych zmian. Teraz to zimna i sucha planeta, a miliardy lat temu panowały tam wilgotne warunki. Kolejne misje zbierają próbki i dane, by stworzyć technologię, która umożliwi lądowanie człowieka na Czerwonej Planecie.

Warto dodać, że działania podejmowane przez naukowców umożliwią nie tylko eksplorację całego systemu słonecznego, ale też dostarczenie nauce nowej wiedzy i otwarcia możliwości na Ziemi.

Kosmiczne warsztaty w Rudzie Śląskiej

Próbkę tego, jak odkrywa się kosmos, mieli okazję zobaczyć dzisiaj uczniowie szkół ponadpodstawowych, dla których naukowcy z Europejskiej Fundacji Kosmicznej przeprowadzili warsztaty "Kosmiczna wiedza: skąd wiemy, że klimat się zmienia?".

– Były to zajęcia o Ziemi i jej klimacie, a także innych planetach Układu Słonecznego – mówiła Iwona Luszczak, dyrektor IV LO w  Rudzie Śląskiej. - Wykładowcy pokazali np. jak dane pozyskiwane z kosmosu przybliżają nas do zrozumienia naszej planety, ale także poradzili, w jaki sposób zbudować karierę w sektorze kosmicznym – dodaje.

Zajęcia odbyły się w dwóch turach: od godz. 10.00 do 12.45 oraz od 13.00 do 15.45. W obu częściach były przeprowadzane cztery warsztaty:

  • eksperyment Herschela, którego celem jest pokazanie, że nasze oczy widzą tylko niewielką część widma elektromagnetycznego,
  • zajęcia z kamerą termalną,
  • warsztat z analizy danych satelitarnych
  • oraz z praktycznego zastosowania danych satelitarnych i systemów geoinformacyjnych w życiu codziennym.

– Uczestnicy m.in. użyli ultrafioletu do wykrywania bursztynów na "plaży", dowiedzieli się jak użyć podczerwieni do wykonania pomiarów na odległość. Mogli także przekonać się o przydatności programowania w analizie danych przestrzennych – mówiła Iwona Luszczak. – Była to nie tylko efektywna lekcja, ale też dobra zabawa – dodaje.

Europejska Fundacja Kosmiczna działa od 2014 roku i zajmuje się działalnością edukacyjną z zakresu inżynierii i techniki, matematyki, astronomii i innych nauk ścisłych oraz wiedzy z eksploracji przestrzeni kosmicznej przez człowieka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również