Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Miasto zakupiło kolejne laptopy do zdalnej nauki

 • Dodano: 2020-09-01 06:15, aktualizacja: 2020-09-01 06:36

180 laptopów oraz środki ochrony osobistej trafią do dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Rudzie Śląskiej.

Komputery dotarły do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który przekaże je  uczniom

Miasto pozyskało na ten cel ponad 620 tys. zł, z czego ponad 84 % to środki unijne, a pozostałe pochodzą z budżetu państwa. To kolejne wsparcie dla uczniów w dostępie do sprzętu komputerowego w okresie epidemii. Wcześniej zakupiono już 106  laptopów do nauki zdalnej. Na ten cel miasto  pozyskało 100 tys. zł z projektu „Zdalna szkoła” realizowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz 156 tys. zł w ramach kolejnej edycji programu „Zdalna szkoła+”. Część sprzętu trafiło   do szkół jeszcze w poprzednim roku szkolnym, skąd został użyczony dzieciom z rodzin wielodzietnych.

Staramy się zapewnić naszym uczniom jak najlepszy dostęp do sprzętu komputerowego w okresie epidemii, dlatego sięgamy po każde środki przeznaczone na ten cel. Trudno w tej chwili określić czy dzieci i młodzież będą musiały dalej uczyć się w systemie zdalnym. Rozwój sytuacji jest nieprzewidywalny, więc musimy być gotowi na każdą ewentualność. Dziś musieliśmy podjąć decyzję o opóźnieniu rozpoczęcia roku szkolnego w jednej z podstawówek, bo wszyscy nauczyciele zostali objęci kwarantanną -  mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

W ramach Projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój lata 2014-2020 miasto pozyskało  ponad 620 tys. zł na zakup komputerów oraz środków ochrony osobistej.

Zakupiono 180 laptopów,  ponad 20 tys. par rękawiczek, ponad 9 tys. maseczek i ponad 1200 litrów płynu dezynfekcyjnego

Jeszcze we wrześniu sprzęt i środki trafią do dzieci objętych pieczą zastępczą w 38 rodzinach zastępczych i 10 placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Pozyskane środki pochodzą  z dwóch źródeł.  Ponad 84% dofinansowania to środki unijne, a prawie 16% tej kwoty to pieniądze z budżetu państwa. Sam koszt zakupu komputerów, to ponad 400.000 zł. Zakupiony sprzęt przeznaczony jest do nauki on-line i zostanie  przekazany w formie umowy bezpłatnego użytkowania, na wstępnie określony czas, do 30 września 2025 r.

Przypomnijmy, że 40 laptopów do nauki w domu jeszcze w poprzednim roku szkolnym trafiło do najbardziej potrzebujących uczniów z Rudy Śląskiej. Władze miasta pozyskały na ten cel 100 tys. zł z projektu „Zdalna szkoła” realizowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. To maksymalna kwota, jaka mogła być przyznana miastu.

Miasto pozyskało 156 tys. zł w ramach kolejnej edycji programu „Zdalna szkoła+”

Zakupiono  kolejnych 66 laptopów do nauki zdalnej.  Sprzęt  trafi  do 36 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a stamtąd zostanie użyczony dzieciom z rodzin wielodzietnych.


„Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój lata 2014-2020.

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • Jo

  Przecież rodziny zastępcze dostają ekstra kasę za każde dziecko i wypłatę za dzieciaków! I nie mogą kupić laptopa za 4 stówy?! Porażka

 • ewald

  Wczoraj właśnie w jednym programie gdzie mówili o szukaniu rodziny zastępczej dla 4 miesięcznego dziecka mówili, że taka rodzina dostaje 2tys ( jakby wypłaty)+ 1tys za dziecko zdrowe wychodzi 3 tys zł za jedno dziecko.

 • wss

  nie chce wspierac 500plusow!

 • Gosc

  Laptopy do domow dziecka dla kazdego osobny laptop komputer itp..nie dziwie sie ze utrzymanie miesieczne ktore musza rodzice zaplacic wynosi 3000!!!!!

 • Karl

  Pewnie zdaniem takiej szuji powinien być jeden laptop na całą placówkę... Kwestia opłat i czasem powodów umieszczania tam podopiecznych to inny temat.

 • Gosc

  Laptopy do domow dziecka dla kazdego osobny laptop komputer itp..nie dziwie sie ze utrzymanie miesieczne ktore musza rodzice zaplacic wynosi 3000!!!!!

 • Mieszkanka

  Na co idzie te 500+, 300+, zasiłki z mopsu i inne przeróżne dodatki? Naprawdę ręce opadają.

 • olo

  patologia dostaje laptopy a na ulicach ciemno jak w d.upie

 • ryn

  Marnowanie pieniędzy jest jeszcze gorsze niż złodziejstwo. Brak słów na takie decyzje.

 • darek

  To jest idealny przykład wyrzucania pieniędzy w błoto. Jednak mnie to nie dziwi Ruda Śląska z roku na rok stacza się co raz bardziej i tego trendu już nic nie zatrzyma.

 • rychu

  Miasto pozyskało na ten cel ponad 620 tys. zł, z czego ponad 84 % to środki unijne, a pozostałe pochodzą z budżetu państwa. To kolejne wsparcie dla uczniów w dostępie do sprzętu komputerowego w okresie epidemii.

 • uczennica

  Piękny gest, piękny program, szczególnie teraz, ale chyba warto coś uzmysłowić wybiegając kilka lat do przodu. Nauka w XXI wieku odbiega od tej 50 lat temu... może laptop nie jest rzeczą niezbędną ( są biblioteki, kafejki internetowe, kartki i długopisy), ale z biegiem czasu, dla komfortu pracy taki sprzęt komputerowy będzie koniecznością - a co swoje, to swoje. Nie ujmuje programowi 500+, ale z nim na pewno będzie rodzicom łatwiej zdecydować się na taki zakup niż rodzicom, którzy jeszcze kilka lat temu takich środków pieniężnych nie otrzymywali " a radzić sobie trzeba było ".

 • real

  Laptopy narzędzie zniewolenia młodych umysłów doprowadzających do niewolnictwa duchowego.

 • olo

  Pomyliłeś z religią

 • xxxx

  Kupujecie laptopy? to na co idzie 500+??

 • Karl

  A niby dlaczego miałoby iść na laptopy ?! W tym kraju nie ma obowiązku posiadania komputera, ani dostępu do internetu, obowiązek nauki jest zaś jak najbardziej. Jeżeli państwo okresowo zmienia zasady, to niech wyposaży uczni w niezbędny sprzęt...

 • Maria

  I też nie ma obowiązku pobierania 500+ a przecież to pieniądze państwa

 • Karl

  Co ma ynteligentko jedno z drugim wspólnego ?!

 • Mamamuminka

  W punkt.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.