Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Na dwóch przystankach zostały zainstalowane tablice SDIP

 • Dodano: 2020-07-21 16:00, aktualizacja: 2020-07-21 23:45

Na przystankach "Nowy Bytom Urząd Miasta" oraz "Kochłowice Rynek" zostały zainstalowane tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Już niedługo tablice zaczną działać. Dzięki temu pasażerowie będą wiedzieć, jak długo muszą czekać na przyjazd swojego autobusu czy tramwaju. Ogółem w tym etapie Związek Transportu Metropolitalnego zainstaluje 60 tablic w 12 miastach.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej

Zarząd Transportu Metropolitalnego instaluje przy przystankach komunikacji miejskiej kolejnych 60 elektronicznych tablic informacyjnych. Mają one wskazywać pasażerom, za ile minut przyjedzie oczekiwany autobus. Tym razem większość urządzeń trafi do Bytomia, Zabrza i Gliwic.

Montaż pierwszych tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej rozpoczął w latach 2012 – 2014 r. poprzedni organizator transportu zbiorowego. Wówczas zainstalowano ok. 70 tablic. Dziś zadanie to realizuje ZTM, który w ciągu 5 miesięcy, tj. od lutego 2020 r., oddał do użytku już ponad 100 tablic.

- To są urządzenia, które sprawiają, że korzystanie z komunikacji miejskiej staje się prostsze i wygodniejsze – zachwala rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – Dlatego też realizujemy ten projekt zdecydowanie szybciej. Zakładamy, że za 15 miesięcy naszym pasażerom będą służyć już wszystkie tablice z tego projektu. Docelowo będzie ich ponad 500 – dodaje.

Tablice zostały zamontowane na dwóch przystankach w Rudzie Śląskiej

60 nowych elektronicznych tablic informacyjnych jest montowanych w 12 miastach. W pięciu z nich urządzenia staną po raz pierwszy. Chodzi o Czeladź, Piekary Śląskie, Radzionków, Rudę Śląską oraz Bytom.

W Rudzie Śląskiej trzy tablice zamontowane zostały już na przystankach "Nowy Bytom Urząd Miasta" oraz "Kochłowice Rynek". Ten model tablic ma wyświetlać informacje po obu stronach, wyposażony jest też w kamery monitoringu. Już niedługo tablice zaczną działać.

Korzystanie z komunikacji miejskiej staje się prostsze i wygodniejsze

ZTM podkreśla, że podstawowa funkcjonalność tablic na przestrzeni lat nie zmieniła się, jednakże nowo montowane tablice cechuje więcej zalet.

- W porównaniu do poprzednich wersji dodatkowymi udogodnieniami jest m.in. wyświetlanie informacji po ich obu stronach. Ponadto są one V-kształtne, dzięki czemu informacje są wyświetlane pod innym kątem, przez co stają się bardziej czytelne. To walory istotne z punktu widzenia komfortu pasażera – wskazuje Michał Kuliński z Wydziału Infrastruktury Komunikacyjnej. – Na tablicach zainstalowano również kamery. To z kolei służy bezpieczeństwu ich utrzymania – dodaje.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej to nie tylko tablice elektroniczne na przystankach, ale również Portal Pasażera. 27 maja, pojawiły się na nim autobusy i trolejbusy kursujące po obszarze byłego MZK Tychy.

- Dzięki tej zmianie pasażerowie mają możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym wszystkich autobusów, trolejbusów i tramwajów kursujących po sieci ZTM – podkreśla Kuliński.

Ruda Śląska: Na dwóch przystankach zostały zainstalowane tablice SDIP

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • studentka

  Kochłowice Rynek, śmiechu warta nazwa.Rynek jest tam gdzie ratusz w miescie a nie na przeciwko gnojoka i dymiących kominów. Niedawno furmanki tam jezdziły a teraz chcieli by na wsi nazywac sie Rynek

 • [...]acz

  Polecam poznać się z historią miasta w tym dzielnicy Kochłowic

 • Volvolaris

  ZTZ Rybnik od dawna posiada takie tablice z rozkladami i to na każdym przystanku. Ja bym się tak nie chwalił tym...

 • patu

  ciekawe jak długo będą stać niezniszczone i działać.

 • Bladius

  odziwo w innych miastach stoją bez kamer. Tylko u nas montowane z kamerami

 • Karl

  Dzisiaj jest dzień, dzisiaj jest dzień,Który dał na Pan i tablice nam dał,Dzisiaj jest dzień, dzisiaj jest dzień,Który dał na Pan i tablice nam dał,Weselmy się, weselmy się,I radujmy się nim i radujmy się nim.Dzisiaj jest dzień, dzisiaj jest dzień,Który dał na Pan i tablice nam dał,

 • Mateusz

  nie pijj wiecej!! kolejny przyklad patologi z regionu

 • tomasz

  Nie działa od killu dni

 • wujekdobrarada

  No super.Może jednak - drodzy włodarze miasta - najpierw zamontować wiaty na przystankach, chroniących Waszych wyborców przed deszczem...Np. brak wiaty na ul. Gwareckiej, od kiedy zlikwidował się kiosk Ruchu.

 • Erwin

  kup se paryzol

 • Greg

  Niech Ci ten przystanek duda postawi bo oni mają doświadczenie w budowie między innymi mieszkań z programu mieszkanie plus w ilości 1300 mieszkań przez 5 lat

 • [...]acz

  Na szczęście pisiory nie mają większości w mieście, dzięki czemu wiaty przystankowe kosztują 170 tys. pln i to z brakującymi elementami. Moje miasto takie piękne :)

 • Bykowina

  Idź na przystanek z wiatą jak ci źle

 • bykol

  Aty na pole do kapuchy i heja wio koniku.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.