Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowe, tańsze bilety! Od początku marca wiele nowości w taryfie ZTM

 • Dodano: 2020-02-20 08:15, aktualizacja: 2020-02-19 08:09

Bilety wieloprzejazdowe, ważny do północy bilet dzienny i spora obniżka cen biletów elektronicznych w taryfie odległościowej – to najważniejsze zmiany w nowej taryfie.

Do tego uproszczone nazwy biletów okresowych i nowy wzór w wersji papierowej.

Od początku marca wiele nowości w taryfie ZTM

1 marca 2020 r. zmianie ulegną przede wszystkim ceny, wygląd i rodzaje biletów. Pasażerowie będą mogli korzystać zarówno z biletów papierowych, jak i elektronicznych:

Wśród tych pierwszych znajdują się bilety:

 • jednorazowe/krótkookresowe: umożliwiają przejazd wszystkimi liniami komunikacji zbiorowej organizowanej przez ZTM, z wyjątkiem przejazdów liniami ekspresowymi na lotnisko. Są to bilety: „1m/20min”, „2m/40min”, „Sieć/90min”, „Bagażowy”. Bilety te można kupować w wersji papierowej w kioskach, punktach obsługi, automatach biletowych oraz u kierujacego pojazdem (wyłącznie bilet Sieć/90 min),
 • średniookresowe: jest to bilet „24h + Lotnisko” - ważny dwadzieścia cztery godziny, umożliwia przejazd liniami ZTM, w tym także liniami ekspresowymi na lotnisko oraz bilet „Dzienny”, który uprawnia do przejazdu wszystkimi liniami ZTM do godziny 23:59 w dniu aktywacji, nie obejmuje on linii ekspresowych na lotnisko. Bilet na 24h+lotnisko w wersji papierowej można dostać w automatach biletowych oraz u kierującego pojazdami, ale wyłącznie liniami lotniskowymi (AP). Bilet "Dzienny" w formie wydruku dostępny jest wyłącznie w automatach biletowych,
 • grupowe: bilety „Grupowe dla 5 osób” - na ich podstawie maksymalnie 5 osób może jednorazowo skorzystać z przejazdu liniami komunikacji ZTM. Bilety nie obejmują linii ekspresowych na lotnisko. Ten bilet w wersji papierowej można kupić tylko w automatach biletowych.

Biletami elektronicznymi będą:

 • jednorazowe/krótkookresowe: umożliwiają przejazd wszystkimi liniami komunikacji zbiorowej organizowanej przez ZTM, z wyjątkiem przejazdów liniami ekspresowymi na lotnisko. Są to bilety „1m/20min”, „2m/40min”, „Sieć/90min”, „Bagażowe”. Warto pamiętać, że bilety jednorazowe elektroniczne są tańsze od swoich papierowych odpowiedników - kupując tę wersję można zaoszczędzić od 0,40 do 0,60 zł na jednym bilecie. Bilety strefowo-czasowe  elektroniczne dostępne są na kartę ŚKUP oraz w aplikacjach mobilnych.
 • Duże zmiany wprowadzone zostały w taryfie odległościowej (opłata uzależniona od liczby przejechanych kilometrów) - znacząco ją obniżono. Przejazd na najkrószym odcinku to obecnie tylko 1,60 zł (0,80 zł bilet ulgowy). Opłatę w taryfie odległościowej można wnieść wyłącznie kartą ŚKUP - z elektronicznej portmonetki. Należy doładować konto karty wybraną kwotą, a przy wsiadaniu i wysiadaniu trzeba pamiętać o każdorazowym jej przykładaniu do czytnika. Wówczas zapłacimy tylko za przejechaną odległość,
 • średniookresowe: jest to bilet „24h + Lotnisko” i „Dzienny”. W wersji elektronicznej dostępne na kartę ŚKUP oraz w aplikacjach mobilnych,
 • długookresowe: jest to bilet „7-dniowy”, „Miasto 30”, „Miasto 90”, „Sieć 30”, „Sieć 90”, „Sieć 120”, „Sieć 30 Okaziciel”. W przypadku tych biletów uproszczone zostały ich nazwy, obniżono także cenę najpopularniejszego 30-dniowego biletu obejmującego całą sieć ZTM.  Do oferty wprowadzono także nowy bilet 120-dniowy. Bilety te umożliwiają przejazd wszystkimi liniami komunikacji zbiorowej ZTM (poza liniami ekspresowymi na lotnisko). Dostępne są wyłącznie na kartę ŚKUP,
 • nadal dostępne będą także bilety „Lotnisko 30” i „Lotnisko 90”, które uprawniają do przejazdu wszystkimi liniami ZTM, w tym ekspresowymi liniami na lotnisko, W ich przypadku również obniżone zostały dotychczasowe ceny. Dostępne są wyłącznie na kartę ŚKUP,
 • NOWOŚĆ! Bilety wieloprzejazdowe: oznaczone są symbolami: „W-20”, „W-40”, „W-80”. Uprawniają do określonej liczby przejazdów (kolejno dwadzieścia, czterdzieści lub osiemdziesiąt) przez 180 dni bez możliwości przesiadek. Dostępne wyłącznie na kartę ŚKUP.
 • grupowe: są to bilety „Grupowe dla 5 osób”, w wersji elektronicznej dostępne w aplikacjach mobilnych oraz na kartę ŚKUP.

Kierujący pojazdami nadal będą sprzedawać bilety na trzy miasta lub 90 minut od momentu skasowania („Sieć/90min”).

Nowa taryfa to oferta przede wszystkim bardziej elastyczna i wprowadzająca mocniej zróżnicowany system opłat. Zachęcamy do testowania taryfy odległościowej, w której ceny zostały znacząco obniżone, a także do zapoznania się z nowo wprowadzonymi rozwiązaniami - biletem "Dziennym" (ważny do północy w dniu aktywacji) czy 120-dniowym, który osobom regularnie korzystającym z biletów okresowych pozwoli zaoszczędzić nawet do prawie stu złotych.

Z oferty wycofane zostają bilety z podziałem na trakcje (30-dniowy na autobus i trolejbus lub tramwaj). W zamian cena biletu 30-dniowego sieciowego na wszystkie środki transportu ZTM (autobusy, trolejbusy i tramwaje) zostaje nieco obniżona. Obniżone są również ceny biletów długookresowych lotniskowych.

Całkowita nowość w naszej taryfie to bilety wieloprzejazdowe - niewątpliwie najbardziej elastyczne z dostępnych biletów długookresowych. Każdy z nich jest ważny aż przez pół roku, pasażer sam wybiera, czy w tym czasie planuje wykonać 20, 40 czy 80 przejazdów. Ważność biletu kończy się w chwili wykorzystania wszystkich przejazdów lub po upływie 180 dni od daty zakupu. Korzystając z tych biletów, można zapłacić za jednorazowy przejazd już od 2,25 zł.

Również nowym rozwiązaniem są bilety grupowe. Od 1 marca grupa do 5 osób może kupić jeden bilet na przejazd jednorazowy - zarówno w automatach biletowych, jak i w wersji elektronicznej na kartę ŚKUP oraz w aplikacjach mobilnych. We wprowadzanym dokumencie uregulowano także zasadę sprzedaży biletów dla uczestników imprez kulturalnych, naukowych, oświatowych, sportowych i masowych.

Modyfikacji uległy nazwy biletów. Zostało to przedstawione poniżej:

Nazwa biletów zgodnie z taryfą obowiązującą do 29.02.2020r.

Nazwa biletów zgodnie z taryfą obowiązującą od 1.03.2020r.

>3m/90

Sieć/90min

24h Lotnisko

24h + Lotnisko

A-7

7-dniowy

SM/ATT 30 dni

Miasto 30

SC/ATT 30 dni

Sieć 30

SM/ATT 90 dni

Miasto 90

SC/ATT 90 dni

Sieć 90

SC/ATT 30 dni na okaziciela

Sieć 30 Okaziciel

SC/ATT Lotnisko 30 dni

Lotnisko 30

SC/ATT Lotnisko 90 dni

Lotnisko 90

Wraz z wejściem w życie nowej taryfy zaczną również obowiązywać nowe wzory jednorazowych biletów papierowych. Będą miały dotychczasowe rozmiary, ale będą wyglądały zupełnie inaczej - będą charakteryzować się orientacją pionową.

Papierowe bilety jednorazowe, zakupione przed 1 marca, po zmianie taryfy nie stracą ważności. Bilety te będzie można wykorzystać na dotychczasowych zasadach do 14 marca br. Po tym dniu również będą uprawniać do przejazdów, jednakże trzeba będzie każdorazowo do nich dokupić tzw. bilety uzupełniające o nominale 10 groszy – tak, aby sumaryczna cena biletów wcześniej zakupionych i uzupełniających, była zgodna z obowiązującą taryfą.

Sprawdź nową taryfę -> Taryfa przewozowa 2020

Komentarze (9)    dodaj »

 • Kieres

  A kiedy sprzedaż biletów będzie wyglądała tak jak w innych miastach, beż zbędnych komplikacji. Papierowe można kupić w niewielkiej ilości punktów - ostatnio nachodziłem się, żeby kupić taki bilet bo musiałem skorzystać z komunikacji. Niestety nigdzie nie udało mi się go kupić. Elektroniczne za pomocą aplikacji albo karty ŚKUP trudno kupić starszej osobie bo ich zakup jest tak skomplikowany, że mało kto go ogarnia. Dlaczego nie można tak jak w innych miastach poza Śląskiem? Kilka dni temu we Wrocławiu musiałem skorzystać z tramwaju. Cała procedura polegała na wybraniu odpowiedniego biletu w automacie w środku pojazdu i przyłożeniu zwykłej karty płatniczej - bez dodatkowych kart czy innych niepotrzebnych aplikacji. Jak widać można.

 • pasażer

  W większości regionów w kraju bilety są znacznie tańsze niż u nas i to od lat ,dlaczego tak się dzieje , teoretycznie u nas jest większe zagęszczenie ludności i tych pasażerów jest znacznie więcej niż gdzie indziej , więc bilety powinny być tańsze .

 • Poirytowany nową raryfą

  Obecnie mogę kupić bilet 30dniowy autobusowo-trolejbysowy sieciowy za 126zł a od 1 marca będę musiał kupić bilet 30dniowy Sieć 30 (autobusowo-tramwajowo-trolejbusowy) za 134zł TO SIĘ NAZYWA TANIEJ!!!!!! Ps.Dlaczego jako mieszkaniec Rudy Śląskiej mam płacić za trolejbusy skoro one jeżdżą tylko w Tychach??? Dlaczego nie mogę kupić biletu tylko na taki środek transportu z jakiego korzystam??? Potrzebuję bilet tylko na autobus na 30dni!

  • Poirytowany nową raryfą
   2020-02-22 16:10
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Mieszkanka

  Dokładnie mam ta sama sytuacje. Studiuje przez co dojeżdżam do Katowic 2 lub 3 autobusami, niczym więcej. Gdy jadę do innych miast czy do Katowic poza uczelnia używam swojego samochodu. Geniusze połączyli bilety miesięczne rozdzielone na autobusy/tramwaje/trolejbusy przez co muszę płacić 67 zamiast 62/63zl, co i tak jest cholendarną cena za jakość i częstość usług. Do Katowic autem- 10 minut. Do Katowic autobusem? 2 przesiadki około godziny albo i dłużej, bo autobusy odjeżdżają jeden za drugim przez 5 minut, a potem przez pół godziny przynajmniej cisza. Już nie wspomnę o poranionymi pomyśle kart skup, które są fatalnie wykonane i nie z winy użytkownika niszczą się, a [...]likat kosztuje 20zl! Kolejny raz wyciągają pieniądze. Wstyd

 • antek

  Ostatnio potrzebowałem skorzystać z komunikacji ze względu na awarię samochodu i chciałem nabyć bilet tygodniowy lecz jak się okazało to jest on tylko na kartę śkup ... . Szkoda bo tej karty, która mi do niczego nie będzie potrzebna (zbędny kawałek kolejnego plastiku) nie opłaca się wyrabiać na jazdę komunikacją od wielkiego dzwona. Chcąc nabyć bilet papierowy okazało się, że automat nieczynny, a żaden z pobliskich sklepów nie prowadził takiej sprzedaży. Chociaż nie chciałem to musiałem jeździć za free i ostatecznie nie żałuję bo nic się w jakości tych połączeń nie zmieniło przez ostatnie lata i tylko utwierdziło mnie to w przekonaniu, że nie warto w Rudzie zamieniać samochodu na autobus...

 • kanar

  Tu nie chodzi nawet o te ceny , bo są niektóre opcje ,że płacić się będzie mniej , tylko jak kto się będzie orientował jaki ma kupić bilet , jak ich ceny są uzależnione od przejechanych kilometrów .Czy każdy pasażer potrafi oszacować jaką ma do przebycia odległość ? Korzystając z karty śkup z tym nie będzie problemu ,natomiast w jaki sposób pasażerowie kasujący bilety papierowe mają wiedzieć ile trasa , którą będą jechać liczy km , a tym samym jaki mają skasować bilet .Na pewno będzie pouczenie ,że to trzeba sprawdzić przed wejściem do autobusu ,W pewnych sytuacjach,np.przy stałej trasie to można zrobić ale przecież sytuacje są różne .

 • Bunia

  Na papierowych biletach nie obowiązuje taryfa odległościowa. Jedynie na biletach zakupionych na kartę śkup. Bilety papierowe obowiązują tak jak do tej pory - czyli 1 miasto lub 20 min od skasowania, itd....

 • boluś

  GZM sie rozrasta,coraz większa BIUROKRACJA to i kasy potrza. Ta ekipa wiecznych korytników aktualnie wy'autowana' tyż musi 'pracować' i zarabiać! A frajerstwo musi na nich bulić. A może by tak jak w Jaworznie ? TANIO I BEZ ZBĘDNEJ BIUROKRACJI!

 • Bunia

  Tanio, jak się patrzy - jednorazowy bilet: 3,40 zł ( 1m), 4,00 (2 m) zł 5,00 zł (3 m)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.