Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Nietypowe zakończenie roku szkolnego

 • Dodano: 2021-06-25 12:00

Około 19 tysięcy rudzkich uczniów i przedszkolaków oraz prawie 2500 nauczycieli zakończyło dzisiaj trudny i wyjątkowy rok szkolny 2020/2021. Był to kolejny rok, kiedy jednostki oświatowe musiały dostosować sposób realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych do ograniczeń wywołanych pandemią.

Zakończenie roku szkolnego 2021

- Kończący się rok szkolny postawił przed społecznościami szkolnymi wiele trudnych wyzwań, w tym nauczanie online, czy też prowadzenie zajęć i przeprowadzenie egzaminów w reżimie sanitarnym. Z wszystkimi tymi zadaniami szkoły poradziły sobie bardzo dobrze, zwłaszcza że w tej pracy nie zabrakło zapału, zaangażowania oraz empatii – pokreśliła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

– Serdecznie dziękuję dyrektorom, nauczycielom i pracownikom oświaty za to, że w wypełnianie swoich obowiązków wkładają ogromne serce, za ich wytrwałość i zaangażowanie. Z kolei uczniom dziękuję za rok ciężkiej pracy i nauki. Życzę im zasłużonego odpoczynku, interesujących wyjazdów oraz regeneracji sił. Mam nadzieję, że we wrześniu będą mogli wrócić z nową energią do swych szkół oraz nauczania w tradycyjnej formie – dodaje.  

- Ogromnie się cieszę, że w naszym mieście mamy zaangażowaną i profesjonalną kadrę nauczycielską oraz zdolnych i sumiennych uczniów. Niestety w kończącym się roku szkolnym było niewiele okazji do osobistych spotkań w placówkach oświatowych, ale mam nadzieję, że od września się to zmieni. Życzę, by nadchodzące wakacje były wypełnione promieniami słońca i pomogły zebrać siły na kolejny rok szkolny – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, odpowiedzialna za resort oświaty.

Przypomnijmy, że w kończącym się roku szkolnym na mocy kolejnych rozporządzeń Ministra Edukacji i Nauki lekcje były zawieszane, a szkoły zostały zobowiązane do realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zawieszenie zajęć stacjonarnych

Zawieszenie zajęć trwało łącznie:

 • w przedszkolach - 1 miesiąc,
 • w klasach I - III szkoły podstawowej - 4 miesiące,
 • w klasach IV - VIII szkoły podstawowej
 • oraz w szkołach ponadpodstawowych - 7 miesięcy.

Z kolei dyrektorzy rudzkich przedszkoli i szkół zawieszali zajęcia na czas oznaczony, uzyskawszy wcześniej zgodę organu prowadzącego i pozytywną opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rudzie Śląskiej, w 24 przedszkolach oraz 28 szkołach. Ogółem zawieszono zajęcia w 259 oddziałach, w tym: 93 grupach przedszkolnych oraz 166 klasach. 23 razy wystąpiła konieczność zawieszenia zajęć całej placówki, z kolei zawieszania nauki przez dyrektora uniknęło 18 placówek oświatowych.

Doświadczenie i umiejętności w zakresie kształcenia na odległość, zdobyte w pierwszej połowie 2020 r., nauczyciele wykorzystywali w pracy w kolejnym roku szkolnym, jednocześnie doskonaląc kompetencje w zakresie kreatywnego wykorzystania środowiska cyfrowego w pracy edukacyjnej np. uczestnicząc w projekcie „"Lekcja: Enter".

Realizację kształcenia na odległość wspomógł zakup 106 komputerów przenośnych przekazanych do 37 szkół. Środki na realizację zadania w wysokości prawie 250 tys. zł miasto pozyskało w ramach projektów „Zdalna szkoła” oraz „Zdalna szkoła +" unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Kształcenie i wychowanie rudzkich uczniów wspomagały publiczne placówki:

 • Centrum Kształcenia Zawodowego,
 • Centrum Kształcenia Ustawicznego,
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
 • oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

W ramach dodatkowych zajęć miasto sfinansowało zajęcia z wiedzy o regionie, zajęcia z poszczególnych przedmiotów, przygotowania do konkursów, olimpiad i różnego rodzaju kółka zainteresowań (teatralne, medialne, dziennikarskie, fotograficzne). We wszystkich szkołach podstawowych zapewniono opiekę wychowawczą w świetlicach szkolnych.

Miasto zapewniło także ponad 1 mln zł na transport dzieci niepełnosprawnych

Z kolei na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych oraz ćwiczeń dla uczniów przeznaczono prawie 1,3 mln zł. W ramach konkursu „Zielona Pracownia” w edycji 2020 nowa sala powstała w Szkole Podstawowej nr 16, z kolei w edycji 2021 powstaną w Szkole Podstawowej nr 3 oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Dodatkowo rudzkie jednostki oświatowe realizowały m.in. akcję Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, program „Posiłek w szkole i w domu” czy też kampanię edukacyjno-informacyjną „MOGĘ! Zatrzymać SMOG - Przedszkolaku złap oddech - II edycja”.

W związku z tym, że epidemia wciąż jeszcze trwa, w części szkół nie będą odbywały się uroczyste akademie związane z zakończeniem roku szkolnego.

- Każdy z dyrektorów placówek oświatowych, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli, podejmuje decyzję co do formy odbierania świadectw - mówi Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty.

- Może wskazać odbiór w trybie indywidualnym lub wyznaczyć konkretną godzinę dla danej klasy czy grupy uczniów. Świadectwa będzie można również odebrać w innym terminie w sekretariacie szkoły - dodaje.

W roku szkolnym 2020/2021 na oświatowe inwestycje i remonty miasto wydało kwotę ponad 3,4 mln zł, w tym: ponad 1,3 zł na przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania części pomieszczeń szkoły, w których realizowane będzie wychowanie przedszkolne (SP 3, SP 11 S, SP 27, SP 24, SP 6), ponad 560 tys. zł na inwestycje w placówkach oświatowych, ponad 1,5 mln zł na zadania realizowane z Budżetu Obywatelskiego.

Z kolei na remonty wynikające z awarii zaistniałych w rudzkich jednostkach oświatowych wydano łącznie 501 tys. zł.

Komentarze (17)    dodaj »

 • Ernest_Vitczok

  Grażyna powinna podziękować Annie, a Anna Grażynie. Wtedy byłoby to szczere i prawdziwe!

 • rado

  Wciągu 2 lat tyle wolnego mieli, że teraz lipiec, sierpień powinni do szkoły chodzić. Zdalne nauczanie to fikcja.

 • Padre

  rado, piszesz tak, bo nie masz dzieci, lub piszesz tak bo chcesz się pozbyć dzieci!?Wakacje to wakacje, choćby z psychologicznego punktu widzenia, odpoczynek. Odpoczynek dla ucznia ale i rodzica, nie trzeba myśleć o szkole, zajęciach. Zwyczajny luz. A Twój wpis sugeruje, że wirus to może i uczniowe wywołali, żeby w domu posiedzieć? Taki z Ciebie Macierewicz?!Może nie miałeś okazji przyjrzeć się, jak wyglądają lekcje zdalne? Ja miałem taką możliwość i moim zdaniem, te lekcje zbyt wiele się nie różnią od tradycyjnych w sensie pytania, nauki. Ogólnie sytuacja pandemiczna źle wpływa na naszą psychikę, swoim wpisem potwierdzasz!

 • Noelka

  Wypowiadasz się w temacie o którym nie masz pojęcia.Chcesz zaistnieć,to się doucz.

 • Mwnw

  A dla rodzicow podziekowania za trud wysilek z tym sie nie liczycie

 • prymus

  zakazac wakacji.Mają się uczyć przez kolejne dwa miesiące, bo ten poziom jaki mają za ubiegły to to poziom zero .W wakacje wstrzymać wypłate 500+ i inne świadczenia

 • Padre

  Prymus co ma piernik do wiatraka!? Uzasadnij, rozwiń swą myśl...

 • fajerberga

  Powrót do szkół na 3 tygodnie to totalny bezsens. Zamiast powrotu powinno być zakończenie tego "roku szkolnego", wcześniejsze wakacje i realny powrót do szkół od 1.08. No ale to by się nie spodobało suwerenowi, a wyboru tuż, tuż... :-)

 • #DziedzicRaus

  Nietypowy, to będzie pierwszy dzień szkoły w połączonych klasach serwowanych przez Krzysteczko i Dziedzic! Niestety dobro dzieci po raz kolejny przegrywa z kasą!!! Krzysteczko ładnie mówi, ale w szkołach nikt nie ściemnia, że chodzi o kasę. Nie kryją również faktu, że miasto ciągle naciska na redukcję etatów w szkołach. Efekt? Tu połączą klasy, tam nie zostawisz dziecka w świetlicy, bo są limity dzieci na nauczyciela! Zaraz dorzucą podwyżki stawki za żywienie! Tak pięknie zarządzają rudzkimi szkołami!!!

 • Cics

  To chyba jakiś żart

 • Dżesika

  Po "powrocie" do szkol w maju 3/4 czasu poswiecono na wycieczki i wyjscia.E tam, najwyzej obnizy sie poziom egzaminów, matur

 • Sara

  Faktycznie, powinni byli przykuć dzieciaki do ławek i nadrobić materiał za 8 miesięcy. Gratuluję wyobraźni.

 • fajerberga

  No więc jak to jest? Bo jeden pisze, że właściwie nauka zdalna niewiele się różniła od stacjonarnej "w sensie pytania, nauki", a ty piszesz o nadrabianiu ośmiomiesięcznych zaległości... To jak to w końcu jest? Zdalna nauka to jednak prawie to samo ,czy może uprawianie fikcji i zaklinanie rzeczywistości?

 • Ja

  Bo takie było między innymi zalecenie MEN dla szkół. Ludzie, wypowiadajmy się w tych tematach, na których się znamy.

 • Dżesika

  Człowieku, akurat się znam. Nie mam pretensji do nauczycieli, tylko właśnie do MEN. Zorganizowali wycieczki, bale, a dzieci nadal w rozsypce, zgubne skutki na każdym kroku. A dowiesz się o tym za kilka lat.

 • fajerberga

  A to już nie wystarczy obiektywne spojrzenie na poczynania resortu? Na prawdę trzeba być wysokiej klasy specjalistą, żeby widzieć te debilizmy?

 • Dżesika

  No, akurat się znam

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również