Od czerwca 2023 r. zmieniły się zasady przyjmowania odpadów komunalnych w gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (zwanym dalej PSZOK).
- Konieczne jest okazanie przez osobę przekazującą odpady do PSZOK dokumentu potwierdzającego tożsamość.
- Podstawą przyjęcia odpadów w PSZOK jest w przypadku zabudowy wielorodzinnej okazanie osobie obsługującej PSZOK potwierdzenia uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. informacja o opłatach za lokal, oświadczenie administratora budynku) wystawionego w okresie nie później niż ostatnich 6 miesięcy liczonych od dnia, w którym przekazujący odpady komunalne zamierza oddać je do PSZOK.
- Konieczne jest posiadanie upoważnienia w przypadku przekazywania odpadów do PSZOK i pobierania worków typu BIG-BAG na odpady budowlane i rozbiórkowe z gospodarstw domowych – mieszkańcy, którzy nie składali deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi osobiście lub nie są posiadaczami lokalu mieszkalnego w zabudowie wielorodzinnej muszą okazać upoważnienie (zgodne ze wzorem stanowiącym załącznik nr 2 do Regulaminu gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).
Więcej informacji oraz dokumenty do pobrania - na podstronie poświęconej Punktowi Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to miejsce, do którego mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą, w ramach tzw. opłaty śmieciowej, oddawać wytworzone przez siebie i selektywnie zebrane odpady komunalne. PSZOK znajduje się przy ul. Noworudzkiej 8 w Rudzie Śląskiej - Rudzie.
Godziny pracy (za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy):
- poniedziałek - piątek od 10.00 do 18.00,
- sobota od 10.00 do 14.00
Co można przekazać do PSZOKa?
- papier,
- tworzywa sztuczne,
- odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
- metale,
- szkło,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- meble i inne odpady wielkogabarytowe,
- zużyte baterie i akumulatory,
- zużyte opony,
- odpady tekstyliów i odzieży,
- świetlówki,
- bioodpady,
- przeterminowane leki i chemikalia, z tym, że przeterminowane leki z gospodarstw domowych można również przekazywać do przychodni i aptek, uczestniczących w ich zbiórce, których adresy będą na bieżąco podawane do publicznej wiadomości mieszkańcom w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie Miasta,
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek,
- odpady niebezpieczne,
- odpady budowlane i rozbiórkowe z gospodarstw domowych,
- odpady popiołu i żużli z palenisk domowych.
Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nie przyjmuje odpadów takich jak: odpady komunalne zmieszane, papa, wełna mineralna, wata szklana, zderzaki, rury kanalizacyjne, styropian z ocieplenia budynków.
Jeden raz w roku, w ramach tzw. opłaty śmieciowej, na indywidualne zamówienie składane w Gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych otrzymasz worek BIG BAG lub kontener na odpady budowlane i rozbiórkowe (tj. gruz, ceramikę, połamane w kawałki płyty kartonowo-gipsowe).
Indywidualne zamówienie może złożyć:
- w przypadku lokalu mieszkalnego w zabudowie zamieszkałej wielorodzinnej – posiadacz lokalu mieszkalnego,
- w przypadku nieruchomości zamieszkałej jednorodzinnej – właściciel nieruchomości.
Sprawdź również portal motoryzacyjny: vwzone.pl