Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska otrzyma ponad 75,6 mln złotych na rewitalizację Wielkiego Pieca Huty "Pokój"

 • Dodano: 2023-11-29 15:15

Ruda Śląska otrzyma ponad 75,6 mln złotych na rewitalizację Wielkiego Pieca Huty "Pokój". Środki pochodzić będą już z nowego rozdania środków unijnych z Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. 

Ruda Śląska otrzyma pieniądze na rewitalizację Wielkiego Pieca Huty "Pokój"

Całość inwestycji oszacowano na blisko 100 mln zł. Dzięki tym pieniądzom Miasto będzie mogło zagospodarować Wielki Piec zgodnie z koncepcją wyłonioną w konkursie w 2019 roku. Zwycięski projekt przewiduje budowę nowego budynku głównego. Ma on powstać w miejscu dotychczasowej hali lejniczej, która była istotnym elementem zespołu Wielkiego Pieca zintegrowanym z jego konstrukcją. Nowy obiekt dzięki swojej konstrukcji ma sprawiać wrażenie zawieszonego w powietrzu.

Prowadzić do niego mają schody ruchome, które nawiązują do zasady transportu technologicznego Wielkiego Pieca. Budynek w założeniu podzielony ma być na strefy: informacji wraz z kasami, wstępu, wypoczynku i spotkań oraz strefy ekspozycji i wejścia do ekspozycji struktury Wielkiego Pieca. Charakterystyczne dla nowego budynku będzie także zadaszenie. Będzie to tzw. zielony dach, który pozwoli na zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej i retencję wód deszczowych oraz ochronę termiczną. Pod budynkiem powstanie m.in. plac zabaw nawiązujący do tradycji hutniczej.

Główną atrakcją zrewitalizowanego w przyszłości Wielkiego Pieca ma być udostępnienie jego konstrukcji dla zwiedzających. Wybrana w konkursie koncepcja zakłada wytyczenie ścieżki zwiedzania poprowadzonej przez podesty i zabezpieczonej przez balustrady oraz udostępnienie konstrukcji jako wieży widokowej z platformą widokową. Trzecim istotnym elementem zwycięskiego projektu jest adaptacja na cele muzealne budynku sterowni i maszynowni.

- Niezmiernie cieszę się, że Wielki Piec zyska nowe funkcje. Jestem pewny,  że będzie prawdziwą perłą nie tylko regionu, ale całego Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH - European Route of Industrial Heritage), do którego rudzki obiekt należy od 2020 roku. Dziękuję wszystkim, którzy przez te wszystkie lata dokładali starań, by ocalić ten piękny obiekt. Teraz czas na konkretne działania. Trzymajcie kciuki! - napisał prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.

Wielki Piec Hutniczy

Wielki Piec Hutniczy wchodził pierwotnie w skład zabudowań nowobytomskiej Huty "Pokój", która została założona w 1840 roku. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że huta szybko stała się największym tego typu zakładem w okolicy. W 1907 roku huta posiadała już 6 wielkich pieców. To w tym miejscu Tadeusz Sendzimir uruchomił pierwszą walcarkę blach na zimno swojego pomysłu. Innowacyjność opracowanego przez niego procesu polegała na walcowaniu blachy z równoczesnym jej rozciąganiem. W latach powojennych nowobytomska huta była największym zakładem metalurgicznym w Polsce.

Wielki Piec uruchomiono w 1968 roku, co zarejestrowała nawet Polska Kronika Filmowa. Wzniesiono go w głębi zakładu, a następnie przesunięto we właściwą lokalizację za pomocą stalowych lin. Budowa urządzenia trwała zaledwie 105 dni, zamiast szacowanego 1,5 roku. Po niespełna 20 latach funkcjonowania Wielki Piec okazał się przestarzały i nieefektywny, w związku z czym zdecydowano o jego modernizacji. Prace remontowe ukończono w 1987 roku. Zmieniono wówczas profil produkcyjny urządzenia, przestawiając je na wytop żelazomanganu. Huta "Pokój" była wtedy jedynym w kraju producentem tego stopu.

Kolejna modernizacja urządzenia miała miejsce w latach 1995-1997, jednak na wznowienie produkcji zdecydowano się dopiero w 2004 roku. Obiekt przejęło wówczas Konsorcjum "Eurostal Inwestycje", przekształcone wkrótce w Stalmag Sp. z o.o. Wysoka awaryjność urządzenia oraz negatywny wpływ odpadów produkcyjnych na środowisko szybko zdecydowały o ostatecznym wygaszeniu Wielkiego Pieca, co nastąpiło w lutym 2005 roku. Pod koniec 2012 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wpisany został do rejestru zabytków.

Miasto stało się formalnym właścicielem Wielkiego Pieca pod koniec 2018 r. Wtedy nastąpiła zamiana nieruchomości ze spółką Stalmag, która otrzymała prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynku Bramy II, czyli byłej portierni Huty "Pokój". W zamian, na takich samych zasadach, miasto nabyło obiekt Wielkiego Pieca wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą. Różnica w wartościach obu nieruchomości wynosiła ponad 90 tys. zł, które zostały już przez miasto zapłacone.

Komentarze (20)    dodaj »

 • wirecki

  pozamykac kopalnie, kopciuchy w miescie , zalac betonem wszystkie kominy w domach, wyeksmitować tych co by sie buntowali na sybir, ekologia wazna a nie poskomunistyczne zwyczaje!

 • Pogromca pustaków

  Kasa z Unii nie z Miasta tak po pierwsze, za miskę ryżu nikt tam nie pracuje, nie tylko pracownicy miejscy chcieliby podwyżki dostać, a na siłę nikt nikogo nie trzyma jak mu tak źle tam jest. W ramach oszczędności zamknąć straż miejską bo i tak ich nigdzie nie widać prócz elektrycznych samochodów krążących przy urzędzie i czekających na kogoś kto źle stanie na 2 min by mu mandat dać i kasę miasta zasilić. Mieli chodzić , dostali rowery nawet ale chyba im za zimno w 4 litery.

 • Pogromca pustaków

  Zawsze możesz zmienić miasto.

 • stary elwer

  Wyborca nich wetym piecu spalajom smieci,to mieszkancy bedom ta inwestycja popierac,

 • Marmollini

  Jakie miasto taka atrakcja, już widzę te rzesze turystów oglądających to dzieło inżynierii jakieś 5minut to zajmie a później na zakupy do pobliskiej biedronki mogą wpaść.

 • Bykowinianin

  Domy należy kupować ze środków własnych a nie z publicznych :) Dokładnie tak samo z mieszkaniami

 • mieszkaniec

  Nie macie racji. Infrastruktura miejska to jedno ,a wszelkiego rodzaju jej wzbogacenie poprzez tego rodzaju obiekty to drugie. Rozglądnijcie się po wszystkich innych miastach i to nie tylko w naszym regionie. Wykorzystanie industrialnych pozostałości, lofty, adaptacje niewykorzystanych i nieużytecznych z różnych powodów obiektów to wręcz trendy jakie się wszędzie ostatnio pojawiają. Przypominacie sobie jakie było niezadowolenie kiedy padł pomysł z biblioteką na dworcu w Chebziu.A teraz to perełka , którą się możemy szczycić. Owszem ,nie zawsze te rewitalizowane miejsca będą przynosić miastu jakieś wymierne korzyści materialne. Ale w ten sposób nikt na to nie patrzy. Miasto i to tak duże jak nasze musi wykorzystać każdą okazję by w jego krajobrazie pojawiały się obiekty na których można zawiesić oko ,a jeszcze lepiej gdy stają się atrakcją turystyczną. Nigdy pod tym względem nie dorównamy większości innych miast co nie wynika jak to niektórzy widzą z nieudolności naszych władz, a najzwyczajniej ze struktury i charakteru naszego przemysłowego miasta gdzie przez jego stosunkowo krótki w porównaniu z innymi okres żywotności wszystko było podporządkowane właśnie rozwojowi przemysłu.Tu budowano kopalnie i huty i familoki dla zatrudnionych .Też nie odziedziczyliśmy z przeszłości jakichś wyjątkowo wartościowych zabytków , który by mogły się stać wizytówką naszego miasta.Czy Piec taką się stanie ? Dlaczego nie ? Dużo zależy od tego jak ten projekt zostanie wykonany, jaki będzie na niego pomysł i od tego jak go pójdzie wypromować. Sprowadzanie wszystkiego do krytyki i lamentowanie ,że za te pieniądze trzeba było wybudować np. mieszkania czy naprawić chodniki jest bez sensu.Nie tak beznadziejne by się wydawało przypadki jak ten piec stawiano na nogi i dobrze na tym wychodzono.

 • Noelka.

  Masz rację. Wszędzie dba się o renowację takich obiektów i świetnie to potem funkcjonuje.Wystarczy pojechać do Zabrza i zobaczyć obiekty,którym nadano "nowe życie".Czytając większość komentarzy można tylko załamać ręce.Nic się nie opłaca,a potem są pretensje,że ludzie uciekają z naszego miasta.To jest fajna atrakcją w centrum miasta,tylko wystarczy zorganizować tam infrastrukturę z pożytkiem dla mieszkańców i turystów.

 • Achim

  Lepiej wyburzyc i postawic sklep Kaufland. Przydalby sie drugi w miescie.

 • Unyłyny

  Trzeci jak już. Dwa Kauflandy to mamy już teraz.

 • riczi

  Ile by za takie pieniądze kopciuchów można zlikwidować?Sentymenty górą, a piec to piec.

 • Xyz

  W tym mieście nie ma kasy na nic nawet na ozdoby świąteczne, pracownicy miejskich instytucji pracują za miskę ryżu bo nie ma kasy na podwyżkę za to inwestowanie w kupę złomu kasa się znajdzie. Każda inwestycja tego że tak powiem konserwatora zabytków to wyrzucone pieniądze...poszły kiedyś pieniądze na Szyb Andrzeja na Wirku i po co? Stoi to to i nic się tam nie dzieje...pewnie otrzymał jeszcze premię

 • Zyx

  Zacznijmy od tego że budżet jest ograniczony a pracowników miejskich instytucji jest poprostu za dużo

 • Xyz

  Za dużo bo samych nic nie robiących pociotków wepchnietych na stołki z polecenia jest sporo...każdy pracownik miejskiej instytucji jest w stanie podać co najmniej kilkunastu figurantów bez których praca nie ucierpi

 • Malkontent

  Są rzeczy ważne i ważniejsze w budżecie jak np remont kupy złomu na terenie huty podczas gdy hucie grozi likwidacja a hutnikom zwolnienia. To się chyba nazywa niegospodarność

 • Petent

  ,,Pracowników za dużo", ale jak idziecie coś załatwić do urzędu, to jęczycie, że trzeba tyle stać w kolejce...

 • Rudi

  Aaa z 2mln zrobiło się 100mln. Super. Chyba wystartuję w przetargu. Z resztą wykonawca jest już wyłoniony przed ogłoszeniem przetargu. Rączka rączkę... a piniondze sie znajdom

 • Wikary

  Kupa złomu szkoda na to 1 złotówki zł nów ktoś wypcha kieszeń a może kieszenie banda złodzeji

 • boluś

  Jak WYZŁOMOWAĆ 76,5 BAnKI ?

 • Wyborca

  A komu ten wielki piec jest potrzebny lepiej wybudować domy aby ludzie mieli gdzie mieszkać . Tyle pieniędzy miasto musi wydawać na modernizację takiego trupa .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również