RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Pomoc dla Ukrainy. Zostań wolontariuszem

  • Dodano: 2022-03-02 10:45

Zbiórki niezbędnych do życia artykułów, specjalny adres e-mail, baza pomocy zaoferowanej przez mieszkańców i przedsiębiorców – rudzianie organizują pakiet wsparcia dla mieszkańców Ukrainy. Pomoc udzielana jest zarówno tym, którzy zdecydowali się opuścić rodzimy kraj, jak i tym, którzy na Ukrainie, mimo wojny, zdecydowali się zostać.

Zbiórka niezbędnych do życia artykułów

Zbiórka cieszy się w naszym mieście dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. 

- Niesamowity widok. W piątek obawiałem się uruchamiania tej akcji. Obawiałem się porywania z motyką na słońce... Dziś już wiem, że tak nie jest. W tej ciężkiej sytuacji potrafimy się zjednoczyć. To jest piękne! Jutro najprawdopodobniej pierwszy transport. Nie wiem jak Wam dziękować. "Na trudne czasy, potrzebni są niecodzienni bohaterowie. Wolność i pokój są tego warte" - napisał radny Rafał Wypior.

Jak zostać wolontariuszem?

Z powodu wielkiego zainteresowania akcją, jej pomysłodawcy szukają rąk do pracy. Aby zostać wolontariuszem, należy jedynie wypełnić specjalną ankietę i zadeklarować chęć pomocy. 

- Moi drodzy, jestem pełen podziwu jak ta spontaniczna akcja się rozrasta. Od piątku setki telefonów, pytań jak pomóc, deklaracji... czas to uporządkować. Uruchamiam formularz dla wszystkich chętnych wesprzeć dodatkową parą rąk do pracy przy działaniach dla Ukrainy! - pisał Rafał Wypior. 

Radny apeluję także do wszystkich osób prywatnych, czy firm, które organizują pomoc dla Ukrainy o zgłoszenie tego. 

- Chcecie pomóc i zorganizowaliście zbiórki? Dajcie nam o tym znać! Będzie miło się poznać. Pamiętajcie, aby zebrane dary kierować do Centralnego Magazynu Zbiórki dla Ukrainy - apeluje radny.

Swoją chęć pomocy mogą też zgłaszać rudzkie organizacje pozarządowe. 

Ruda dla Ukrainy

Mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy chcą pomóc potrzebującym z Ukrainy, mogą odwiedzić stronę Ruda dla Ukrainy. Zawiera ona informacje o formach pomocy organizowanych na terenie naszego miasta przez parafie oraz organizacje pozarządowe.

Ponadto na Facebooku powstała grupa Ruda Śląska dla Ukrainy. Działa już też specjalna strona rządowa Pomagam Ukrainie, która przeznaczona jest zarówno dla uchodźców, jak i osób, które chcą pomagać. Uruchomiona została też zrzutka, na którą można wpłacać środki finansowe.

Schronienie dla uchodźców z Ukrainy

Co więcej, jeśli ktoś z mieszkańców ma możliwość udzielenia schronienia uchodźcom z Ukrainy, może przesłać zgłoszenie na adres: pomoc.ukrainie@ruda-sl.pl.

W wiadomości należy podać swoje dane kontaktowe, liczbę osób, które mogą liczyć na schronienie oraz to, w co ewentualnie można doposażyć lokal, w którym zamieszkają uchodźcy.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.