Zbiórki dla Ukrainy walczącej z wrogimi wojskami Rosji prowadzone są w całej Polsce, również w Rudzie Śląskiej. Sprawdź, jak obecnie możesz pomóc!
Zbiórki niezbędnych do życia artykułów, specjalny adres e-mail, baza pomocy zaoferowanej przez mieszkańców i przedsiębiorców – rudzianie organizują pakiet wsparcia dla mieszkańców Ukrainy. Pomoc udzielana będzie zarówno tym, którzy zdecydowali się opuścić rodzimy kraj, jak i tym, którzy na Ukrainie, mimo wojny, zdecydowali się zostać.
Zbiórka w obiektach MOSiR i SP 18
W piątek ruszyła zbiórka darów, które zostaną przekazane mieszkańcom Ukrainy. Pomysłodawca akcji - radny Rafał Wypior poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Rudy Śląskiej. Wczoraj darów było na tyle dużo, że wstrzymano ich przyjmowanie w Szkole Podstawowej nr 18. Jednak dzięki zaangażowaniu wolontariuszy zbiórka w SP 18 znowu ruszyła.
- Ten widok mnie powalił. Wzruszył i jakoś tak ogrzał... Dziś wolontariusze wielkiego serducha w Szkole Podstawowej nr 18 im. ks. Konstantego Damrota w Rudzie Śląskiej - bo tak mogę wszystkich obecnych nazwać, ruszyli do segregacji i kategoryzowania darów. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie! - napisał Rafał Wypior.
Radny zaapelował także o przynoszenie kartonów do pakowania darów.
- Mam też prośbę. Potrzebujemy kartonów do pakowania. Wszelkie ilości. Jeżeli coś macie i możecie je dostarczyć, to zachęcam! Może to być SP18, czy też obiekty MOSiR (tam, gdzie przyjmowane są dary) - dodał radny.
Potrzebne będą ręce do pracy
Pod wrażeniem popularności akcji jest również Aleksandra Poloczek - dyrektor MOSiR Ruda Śląska. Jak poinformowała zostawiane przez rudzian dary zostaną teraz spakowane. Później Urząd Wojewódzki dostarczy je na granicę. Potrzebne jednak będą ręce do pracy!
- Kochani, akcja pomocy Rudzian dla Ukrainy pokazuje jak wielkie macie serca. Dary napływają ze wszystkich stron. Telefony, z oferowaną pomocą, są niezliczone. Bardzo serdecznie Wam dziękujemy. Wszystkie dary zostaną zgromadzone w jednym miejscu, z którego Urząd Wojewódzki dostarczy je na granicę, koordynując akcję. Będzie potrzeba rąk do pracy i samochodów do przewozu darów w jedno miejsce. Dam jutro znać gdzie i kiedy - napisała Aleksandra Poloczek.
Uruchomiono także internetową zrzutkę pieniędzy. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.
- Wiele pytań jest o możliwość wpłat na cele pomocy tym biednym ludziom. Poniżej jest link do zrzutki, na nią można wpłacać, a pieniądze zostaną wydane na pomoc dla tych, którzy będą u nas na czas najcięższy dla nich i dla ich ojczyzny. Z całego serca dziękujemy za świadectwo Waszego dobra - napisała Aleksandra Poloczek.
"Serce rośnie"
Prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic zaapelowała o nieorganizowanie konwojów z darami na własną rękę, tylko przywieźli je do hal MOSiR w Nowym Bytomiu, Halembie i Orzegowie. Tam wolontariusze będą je segregować i przekazywać do służb wojewody, które będą je przewozić do potrzebujących.
- Jestem zbudowana Waszymi spontanicznymi gestami niesienia pomocy Ukrainie. Serce rośnie! Jest tego tak wiele, że przyszedł czas, by to usystematyzować i skoordynować. Dlatego proszę, by nie organizowali Państwo konwojów z darami na własną rękę, tylko przywieźli je do hal MOSiR w Nowym Bytomiu, Halembie i Orzegowie. Będziemy je segregować i przekazywać do służb wojewody, które będą je przewozić do potrzebujących. Czekamy jeszcze na listę najpotrzebniejszych rzeczy. Gdy ją otrzymamy, poinformuję Was o tym. Jeszcze raz dziękuję za Wasze wielkie serca! Jestem z Was dumna! - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.
Inne zbiórki w Rudzie Śląskiej
Oprócz tej największej akcji charytatywnej w naszym mieście powstało jeszcze kilka innych. Wszystkie skupiają się na pomocy mieszkańcom Ukrainy, zarówno tym, którzy zdecydowali się uciec ze swojego kraju, jak i tym, którzy walczą o jego wolność. Oto lista kilku z nich:
- Parafia pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej
W duchu solidarności z narodem Ukraińskim parafie Rudy Śląskiej pragną włączyć się w pomoc duchową i materialną walczącej o wolność i niepodległość Ukrainy.
- Codziennie pół godziny przed Mszą św. wieczorną zapraszamy na modlitwę o przywrócenie pokoju na Ukrainie a w sobotę o godz. 18.00 na Mszę św. w intencji pokoju na Ukrainie. W naszej parafii organizujemy zbiórkę darów materialnych, które za pośrednictwem Caritas katowickiej zostaną przekazane potrzebującym - czytamy na stronie parafii.
Potrzebne są: materiały opatrunkowe i do dezynfekcji; sucha żywność z długim terminem przydatności (konserwy, zupy chińskie, dania gotowe w torebkach, słodycze, pakowane owoce suszone); mleko modyfikowane dla różnego wieku, gotowe dania dla dzieci, płatki; pieluchomajtki, pampersy, latarki z bateriami, śpiwory i koce (nowe).
Dary materialne będą odbierane od poniedziałku do soboty na werandzie probostwa od godz. 10.00 do 11.00 i od 16.00 do 17.00.
- Zbiórki organizują też zwyczajni mieszkańcy
Zbiórki organizują też zwyczajni mieszkańcy. O pomoc swoim rodakom kilka dni temu zaapelował za pośrednictwem mediów społecznościowych Vlad Kozlov.
- Rzadko, ale proszę wszystkich znajomych i nieznajomych w Polsce, zachęcam do udziału w zbiórce i pomocy humanitarnej dla naszej Ukrainy! Każdy Ukrainiec, nie tylko bliscy osoby, ale i ci, którzy walczą na linii frontu, pracują dla obrony, ratują życia, zdalnie koordynują działanie odpowiednich służb to moja RODZINA! - pisał.
Miejsca zbiórek w Rudzie Śląskiej:
- ul. Adama Mickiewicza 7A - od 26.02 - po wcześniejszym kontakcie telefonicznym
- Szkoła Podstawowa nr 3, Ruda Śląska, ul. Norwida 10 od poniedziałku 28.02
Kontakt:
- +48 884856863 (Vlad)
- +48 739039526 (Polina)
Co jest potrzebne?
- opaski uciskowe typu CAT 7
- środki pierwszej pomocy (gazy, bandaże, opaski, siatki opatrunkowe, plastry, koce termiczne, rękawiczki, woda utleniona, przeciwbólowe, systemy, sól fizjologiczna itd.);
- konserwy, kasze, zupy chińskie, pieczywo chrupkie, płatki, herbatniki, owoce suszone pakowane, masło orzechowe, batoniki energetyczne;
- mleko modyfikowane dla różnego wieku, pure, musy dziecięce, gotowe danie dla dzieci, płatki;
- pieluchomajtki, pampersy, podkłady, chusteczki nawilżane, chusteczki zwykle;
- latarki, baterie, przedłużacze, śpiwory, płaszcze przeciwdeszczowe, woda w zgrzewkach - to co dozwolone dla przewozu przez granicę.