311 tegorocznych absolwentów rudzkich liceów i 315 absolwentów techników rozpoczyna dzisiaj egzamin dojrzałości. Dołączy do nich również 30 absolwentów Centrum Kształcenia Ustawicznego. Podobnie jak w latach poprzednich nie będzie części ustnej, ale pojawił się obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym.
Za pośrednictwem mediów społecznościowych życzenia maturzystom złożyła także prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic.
- Trzymam za Was mocno kciuki! Jestem przekonana, że jesteście dobrze przygotowani i poradzicie sobie z zadaniami, choć wiem, że nauka w czasie pandemii nie była łatwa ani dla Was, ani dla Waszych nauczycieli. Pewnie jesteście trochę zdenerwowani, ale nie traćcie wiary we własne siły i Waszą wiedzę. Ja też się stresowałam, gdy podchodziłam do egzaminów, ale chyba jeszcze bardziej przeżywali to moi rodzice. Dlatego również dla nich przesyłam najlepsze życzenia. Mamy wspaniałą i mądrą młodzież, na pewno da radę. Połamania piór! - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.
Ruda Śląska: Matury 2022
Matura rozpoczęła się 4 maja od egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. 5 maja odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a 6 maja egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym.
Egzaminy potrwają do 23 maja, bowiem oprócz trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym maturzyści zobowiązani są do przystąpienia do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym w części pisemnej.
Aby zdać egzaminy na poziomie podstawowym, należy uzyskać z każdego z nich minimum 30%. W przypadku przedmiotu dodatkowego nie jest określony próg zaliczenia.
Absolwenci, którzy z ważnych powodów nie mogą zmierzyć się z egzaminem w pierwszym terminie, mogą do niego przystąpić w terminie dodatkowym, wyznaczonym na 1 – 15 czerwca.
Maturzyści, którzy nie zdali jednego z egzaminów, mogą podejść do matury w terminie poprawkowym. Odbędzie się on 23 sierpnia br.
Wyniki matur poznamy 5 lipca br.
Matury 2022. Harmonogram
Egzaminy pisemne będą przeprowadzane rano (początek o godz. 9.00) i po południu (początek o godz. 14.00).
- 4 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, po południu będzie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej;
- 5 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z historii muzyki;
- 6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a po południu egzaminy z języków: niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego na poziomie podstawowym;
- 9 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomach podstawowym i dwujęzycznym, a po południu z filozofii;
- 10 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a po południu z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym;
- 11 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a po południu z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym;
- 12 maja rano będzie egzamin z biologii, a po południu z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym;
- 13 maja rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym;
- 16 maja rano będzie egzamin z chemii, a po południu z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym;
- 17 maja rano będzie egzamin z historii, a po południu z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego) na poziomie podstawowym;
- 18 maja rano będzie egzamin z geografii, a po południu z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym;
- 19 maja rano będzie egzamin z fizyki, a po południu z historii sztuki;
- 20 maja rano będzie egzamin z informatyki, a po południu z języka kaszubskiego i z języka łemkowskiego;
- 23 maja przeprowadzone będą egzaminy z poszczególnych przedmiotów, zdawane w językach obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.