Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Stacja Biblioteka po raz kolejny została obiektem zaprzyjaźnionym Industriady

  • Dodano: 2021-04-19 11:00, aktualizacja: 2021-04-19 13:20

"Stacja Biblioteka" znajdująca się w Rudzie Śląskiej – Chebziu weźmie udział w tegorocznym święcie Szlaku Zabytków Techniki. Od 14 kwietnia może się pochwalić mianem "obiektu zaprzyjaźnionego Industriady 2021".


Stacja Biblioteka została obiektem zaprzyjaźnionym Industriady

Pięć obiektów dołączy do tegorocznej odsłony Święta Szlaku Zabytków Techniki. Zostały wyłonione w konkursie o tytuł "Obiekt Zaprzyjaźniony festiwalu Industriada 2021". Jednym z obiektów, na którego terenie odbędą się wydarzenia związane z industriadowym świętem będzie odrestaurowany dworzec w Chebziu. "Stacja Biblioteka" już po raz trzeci otrzymała ten wyjątkowy tytuł.

- Stacja Biblioteka znów będzie „obiektem zaprzyjaźnionym” Industriady! To już trzeci raz, kiedy komisja konkursowa przyznała dworcowi w Chebziu ten tytuł. Uczestniczenie w imprezie w tej formie daje nam „zielone światło” do ubiegania się o ponowne włączenie obiektu na Szlak Zabytków Techniki. Zwróciłam się już z pismem do Marszałka Województwa Śląskiego o przywrócenie dworca na tę prestiżową listę - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Warto przypomnieć, że dworzec w Chebziu, obok zabytkowego osiedla robotniczego przy ul. P. Kubiny w Wirku współtworzył Szlak Zabytków Techniki, ale został z niego wykreślony z powodu złego stanu technicznego.

- Właśnie dlatego poczyniliśmy starania o przejęcie tego obiektu od PKP, a także pozyskaliśmy środki na jego renowację i adaptację na siedzibę biblioteki. Obecnie to prawdziwa "perełka" wśród obiektów dziedzictwa industrialnego. Mam nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje nam planów i we wrześniu będziemy w naszym mieście obchodzić Industriadę w dwóch obiektach - na Ficinusie i w Stacji Biblioteka - podsumowała prezydent Dziedzic.


Obiekty zaprzyjaźnione z Industriadą 2021

Program tegorocznej Industriady wraz z obiektami Szlaku Zabytków Techniki, współtworzyć będą:

  • Maszynownia Szybu Chrobry I – obiekt zgłoszony przez Miasto Pszów;
  • Pszowska Prochownia – obiekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Paramilitarne „Prochownia 1910” z Gliwic;
  • Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej – obiekt zgłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej;
  • Marina Gliwice na Kanale Gliwickim – obiekt zgłoszony przez Excellent Agencję Promocyjno-Usługową Ewa Sternal;
  • Browar Zamkowy Racibórz – obiekt zgłoszony przez Browar Zamkowy sp. z o.o.

"Technika. To Was zaskoczy" to motyw przewodni tegorocznej Industriady. Podczas festiwalowego święta, obiekty Szlaku Zabytków Techniki, odkryją przed miłośnikami dziedzictwa industrialnego nowe, zaskakujące oblicze kultury przemysłowej naszego województwa. Tegoroczna Industriada 2021 odbędzie się 11 września. 


Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego to tematyczny szlak turystyczny. Obejmuje obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym. Obecnie tworzy go czterdzieści miejsc związanych z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym.

Od 2010 r. corocznie odbywa się Święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriada. W obiektach znajdujących się na szlaku oraz w wybranych obiektach zaprzyjaźnionych odbywają się różnego rodzaju wydarzenia: spektakle, koncerty, widowiska multimedialne, warsztaty i inne.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.