Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska świętuje Dni Otwarte Funduszy Europejskich! Sprawdź program!

 • Dodano: 2024-05-07 11:30

Spacer historyczny z przewodnikiem oraz plenerowy koncert Orkiestry Dętej KWK Pokój na terenie Traktu Rudzkiego - to propozycja na sobotnie popołudnie w ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które w tym roku zaplanowano na 10-11 maja.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2024 - program

Rudzkie obchody DOFE odbędą się w sobotę, 11 maja br. o godz. 14:00 na zainteresowanych spacerem wzdłuż kolonii robotniczej Ficinus, przez Górę Antonia do Amfiteatru przy ul. Czarnoleśnej czekać będzie przewodnik. Zbiórka przy budynku Biblioteki Ficinus przy ul. Pawła Kubiny 24 w dzielnicy Wirek. Na spacer obowiązują zapisy pod numerem tel. 32 342 36 06.

– Zapraszam na wyprawę śladami mieszkańców Ficinusa, ścieżkami zrewitalizowanej hałdy, która stanowi pozostałość po hucie cynku „Liebe-Hoffnung” do amfiteatru w rejonie ulicy Czarnoleśnej, gdzie o godz. 16:00 rozpocznie się koncert Orkiestry Dętej KWK „Pokój”zaprasza Michał Pierończyk, prezydent Miasta Ruda Śląska.

- Strefa wypoczynku na zrewitalizowanym terenie ruin amfiteatru to doskonałe miejsce do organizacji plenerowych wydarzeń – dodaje.

Swoim zasięgiem strefa ta obejmuje obszar blisko pół hektara, na którym znajdowały się m.in. pozostałości amfiteatru.

- Rewitalizacja tego miejsca polegała na nadaniu mu funkcji wypoczynkowej. Wyremontowane zostały zniszczone betonowe stopnie amfiteatru. Dodatkowo pojawił się szereg elementów małej architektury, takiej jak ławki, stoły piknikowe, stojaki rowerowe. Całość dopełnia pergola oraz mały plac zabaw - wylicza prezydent Michał Pierończyk.

Inwestycja kosztowała ponad 1,2 mln zł i podobnie jak cały Trakt Rudzki objęta jest dofinansowaniem unijnym.


Trakt Rudzki w Rudzie Śląskiej

Przypomnijmy, że Trakt Rudzki to ścieżka pieszo-rowerowa, a miejscami także rolkarska, która łączy obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. W ramach projektu zrewitalizowanych zostało łącznie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Przebiega od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej wiedzie ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie prowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiega przez park przy ul. Hallera, a następnie biegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego. Na realizację inwestycji miasto pozyskało ponad 8 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Ruda Śląska świętuje Dni Otwarte Funduszy Europejskich! Sprawdź program!

Komentarze (7)    dodaj »

 • jeh

  Widzę, że komentujący jeszcze nie byli na Antonii, jest to przepiękny trakt spacerowy odwiedzany prze ludzi dbajacych o zdrowie fizyczne i psychiczne. Gorąco wszystkim polecam.

 • boluś

  Rozpieprzyli PRZEMYSŁ ' nastowiali PLACÓW ZABAW !

 • Bryjtka

  Po co nam te miejsca niby wypoczynkowe jak ludzi tam tyle co kot napłakał. Ruda Śląska się wyludnia ze względu na brak mieszkań komunalnych i pracy na miejscu. Dajcie ludziom prace, mieszkania, przyciągajcie inwestorów a potem róbcie te ławki z daszkami może ktoś wtedy to doceni. Na dziś ta rewitalizacja to zastępczy temat dla rządzących by ukryć bezradność i niemożność w robieniu ważniejszych rzeczy.

 • n4u

  Jak postawia mieszkania to miejsca na magazyny i spalarnie śmieci braknie.

 • Iks

  Mam mieszkanie i pracę, a teraz chcę "ławeczek z daszkami" i innych rewitalizacji, więc doceniam. I nie sądzę, aby tutaj te komentarze pisali sami bezdomni i bezrobotni, więc chyba osób doceniających inwestycje w infrastrukturę rekreacyjną jest tu więcej. Do zobaczenia na Trakcie Rudzkim!

 • olo

  sukces funduszy widać na obrazku - daszek i dwa stoły z ławkami

 • Max

  Sukces widać na mapie dotacji (https://mapadotacji.gov.pl). W Rudzie Śląskiej samych projektów edukacyjnych mamy 71, a wszystkich razem 670! Sprawdź sam.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również