W niedzielę wierni obrządków wschodnich - prawosławni i grekokatolicy - obchodzili Wielkanoc. W Rudzie Śląskiej w tym roku świętowało ją wyjątkowo dużo osób. Dlatego w salkach kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej zorganizowano świąteczne śniadanie dla Ukraińców.
W niedzielę wierni obrządków wschodnich obchodzili Wielkanoc
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody świąt wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich tydzień później niż u katolików. Data tego święta w Kościele katolickim wyliczana jest nieco inaczej niż w Kościele wschodnim, więc w tym samym terminie Wielkanoc przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. w 2017 roku. Przeważnie prawosławni świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach.
Uchodźcy z Ukrainy przebywający w Rudzie Śląskiej również obchodzili swoje święta. O godzinie 12:30 w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes odbyło dla nich nabożeństwo w obrządku wschodnim. Przewodniczył mu grekokatolicki ksiądz Taras Yavorskiyy, który zamieszkał na terenie Rudy Śląskiej.
Obrzędy Wielkanocne
Wielkanoc w obrządkach wschodnich rozpoczyna się o północy – w niedzielę odbywa się uroczysta procesja z ikonami i chorągwiami przedstawiającymi wychodzącego z grobu Jezusa. Wierni w procesji trzykrotnie okrążają cerkiew. Następnie następuje oficjalne otwarcie drzwi świątyni, które mają symbolizować kamień zakrywający grób Chrystusa. W cerkwi odbywa się misterium paschalne – na jego zakończenie wierni wymieniają paschalny pocałunek. Po powrocie do domu wszyscy zasiadają do sucie zastawionego stołu. Spożywają wędliny, jaja, chleb, barszcz, pierogi, a także drożdżowe baby i serową paschę.
Wielkanoc po ukraińsku w Rudzie Śląskiej
Dla wielu osób z Ukrainy tegoroczne Święta Wielkanocne były pierwszymi tak ważnymi świętami obchodzonymi z daleka od domu, często również bez najbliższych członków rodziny. Te osoby, które mieszkają w domach i mieszkaniach rudzian, mogli spędzić święta w domowej atmosferze. O świąteczny nastrój trudno było jednak w miejscach zbiorowego zakwaterowania.
Dlatego w ubiegłą niedzielę po uroczystym nabożeństwie w salkach kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, przygotowano Śniadanie Wielkanocne. Wszystkim przybyłym gościom zaserwowane zostały tradycyjne dania wielkanocne.
- Nasi goście z Ukrainy obchodzą dziś Niedzielę Wielkanocą. Z tej okazji spotkali się w Kochłowicach na nabożeństwie i przy wspólnym stole, by razem celebrować Zmartwychwstanie Chrystusa. Dziękuję wszystkim, którzy przygotowali to świętowanie, przede wszystkim mieszkańcom, którzy wpłacili pieniądze na zbiórkę, z której sfinansowano posiłki. Dzięki Wam uchodźcy przebywający w naszym mieście mogli godnie przeżyć ten wyjątkowy czas, który jest dla nich niezwykle trudny, z dala od rodzinnego domu, najbliższych, przyjaciół i znajomych. Nie brakowało dziś łez, i to nie tylko w oczach i na policzkach uchodźców, ale te też są czasem potrzebne - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.