Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: uchodźcy z Ukrainy świętowali Wielkanoc

 • Dodano: 2022-04-25 12:00

W niedzielę wierni obrządków wschodnich - prawosławni i grekokatolicy - obchodzili Wielkanoc. W Rudzie Śląskiej w tym roku świętowało ją wyjątkowo dużo osób. Dlatego w salkach kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej zorganizowano świąteczne śniadanie dla Ukraińców.

W niedzielę wierni obrządków wschodnich obchodzili Wielkanoc

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody świąt wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich tydzień później niż u katolików. Data tego święta w Kościele katolickim wyliczana jest nieco inaczej niż w Kościele wschodnim, więc w tym samym terminie Wielkanoc przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. w 2017 roku. Przeważnie prawosławni świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach.

Uchodźcy z Ukrainy przebywający w Rudzie Śląskiej również obchodzili swoje święta. O godzinie 12:30 w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes odbyło dla nich nabożeństwo w obrządku wschodnim. Przewodniczył mu grekokatolicki ksiądz Taras Yavorskiyy, który zamieszkał na terenie Rudy Śląskiej. 

Obrzędy Wielkanocne

Wielkanoc w obrządkach wschodnich rozpoczyna się o północy – w niedzielę odbywa się uroczysta procesja z ikonami i chorągwiami przedstawiającymi wychodzącego z grobu Jezusa. Wierni w procesji trzykrotnie okrążają cerkiew. Następnie następuje oficjalne otwarcie drzwi świątyni, które mają symbolizować kamień zakrywający grób Chrystusa. W cerkwi odbywa się misterium paschalne – na jego zakończenie wierni wymieniają paschalny pocałunek. Po powrocie do domu wszyscy zasiadają do sucie zastawionego stołu. Spożywają wędliny, jaja, chleb, barszcz, pierogi, a także drożdżowe baby i serową paschę. 

Wielkanoc po ukraińsku w Rudzie Śląskiej

Dla wielu osób z Ukrainy tegoroczne Święta Wielkanocne były pierwszymi tak ważnymi świętami obchodzonymi z daleka od domu, często również bez najbliższych członków rodziny. Te osoby, które mieszkają w domach i mieszkaniach rudzian, mogli spędzić święta w domowej atmosferze. O świąteczny nastrój trudno było jednak w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Dlatego w ubiegłą niedzielę po uroczystym nabożeństwie w salkach kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, przygotowano Śniadanie Wielkanocne. Wszystkim przybyłym gościom zaserwowane zostały tradycyjne dania wielkanocne.

- Nasi goście z Ukrainy obchodzą dziś Niedzielę Wielkanocą. Z tej okazji spotkali się w Kochłowicach na nabożeństwie i przy wspólnym stole, by razem celebrować Zmartwychwstanie Chrystusa. Dziękuję wszystkim, którzy przygotowali to świętowanie, przede wszystkim mieszkańcom, którzy wpłacili pieniądze na zbiórkę, z której sfinansowano posiłki. Dzięki Wam uchodźcy przebywający w naszym mieście mogli godnie przeżyć ten wyjątkowy czas, który jest dla nich niezwykle trudny, z dala od rodzinnego domu, najbliższych, przyjaciół i znajomych. Nie brakowało dziś łez, i to nie tylko w oczach i na policzkach uchodźców, ale te też są czasem potrzebne - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Autor: redakcja
Źródło: fot. Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej

Komentarze (8)    dodaj »

 • MS

  Chrystus Zmartwychwstał! Bądźmy po prostu razem nie tylko w czasie najważniejszym ze Świąt dla nas Chrześcijan.To właśnie teraz w czasie wojny w niedalekiej UA uświadamiamy sobie czym jest prawdziwe miłosierdzie,miłość do bliźniego, nadzieja, zrozumienie tak dalekie dla niektórych z nas.Nie bójmy się być prawdziwymi ludźmi,chrześcijanami bo tego wyczekuje w końcu od nas Bóg! Wam Drodzy Goście z Ukrainy życze Pokoju ! Gość w dom ,Bóg w dom! Alleluja !

 • RiGCz

  Patrzcie, jedzą! Hura, jedzą bo ja im pomogłem! Mam fotki i filmik jak jedzą więc wstawię gdzie tylko się da, niech wszyscy widzą że jedzą bo im pomogłem! Patrzcie jaki jestem wspaniały i za rok głosujcie na mnie!

 • Stefek

  Po pierwsze, ktoś powiedział, że "polityka to w krysztale pomyje" a po drugie to wolę jak ktoś się chwali tym co zrobił niż jak ktoś kto nic nie zrobił a na tym forum wylewa pomyje.

 • RiGCz

  Widzisz Sebek, czy Stefek, czy jak Ci tam, ja nie lubię zarówno tych którzy się chwalą, jak i tych którzy pomagają cudzymi rękami i za cudze pieniądze. Uwielbiam natomiast idiotów, zakładających że jeśli ktoś nie lubi tych pierwszych i drugich to nie pomaga. :D:D:D:D:D

 • Stefek

  Widzisz, w pierwszym zdaniu oceniłem politykę, a w drugim ludzi, którzy nic nie robią tylko judzą, co do Ciebie nie zabierałem głosu bo nie mam ku temu żadnych danych, opisałeś tylko jak politycy pływają w rzeczywistości, co jest "normalne" KAŻDY polityk tak robi. Może napisz w jaki sposób okazujesz to swoje uwielbienie? bo ja mam z tym problem jeżeli chodzi o ludzi bezinteresownie złośliwych.

 • RiGCz

  Pływasz Sebuś, pływasz... :D:D:D:D

 • Stefek

  "STEFUŚ" No staram się.

 • Tarantula

  Stefek, może się pochwalisz, co ty zrobiłeś dla tych biednych ludzi? Podarowałeś używane szmaty? Bo tu bardzo dużo szczekasz, może przekujesz swoje mowy obroncze w czyn

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również