RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Uroczystość poświęcenia 8 grobów powstańców śląskich

 • Dodano: 2021-06-07 14:30

W ramach obchodów upamiętniających 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego w niedzielę na terenie parafii św. św. Wawrzyńca i Antoniego w Wirku odbyła się uroczystość poświęcenia 8 grobów powstańców śląskich. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej oraz Oddział IPN w Katowicach.


Poświęcenie 8 grobów powstańców śląskich

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji powstańców śląskich. Następnie zgodnie z ceremoniałem wojskowym został odegrany hymn Polski i odczytany apel pamięci, po którym oddano salwę honorową. Ostatnim elementem obchodów było poświęcenie nagrobków, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, na podstawie rozpoczętej w 2018 r. kwerendy, wytypowało początkowo do remontu w latach 2019-2022: 15 grobów wojennych powstańców śląskich, 28 grobów weteranów powstań śląskich oraz 22 pomniki powstań śląskich.

Dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach zaapelował do mieszkańców regionu o zgłaszanie Instytutowi lokalizacji miejsc pochówku powstańców śląskich – zarówno poległych w walkach, jak i późniejszych weteranów. 

- Próbujemy jako IPN nadrobić pewnego rodzaju zaniedbanie, odnaleźć groby wszystkich powstańców śląskich. Spośród poległych tylko w trzecim powstaniu śląskim znamy groby zaledwie dwustu kilkudziesięciu – przyznał.

Upamiętnienia znajdujące się na cmentarzach parafii św. św. Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śląskiej zostały odremontowane w latach 2019-2020 ze środków Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.


Oto dokładna lokalizacja grobów powstańców śląskich:

Znajdują się na starym cmentarzu (Ruda Śląska- Wirek, ul. Czajkowskiego 1):

 • Grób Alojzego Bauma (Sektor: 1/ Rząd: 3/ Kwatera: 59)
 • Grób Alfonsa Szymiczka (Sektor: 1/ Rząd: 13/ Kwatera: 420
 • Grób Augustyna Pietrońca (Sektor: 1/ Rząd: 4/ Kwatera: 92)
 • Grób Franciszka Szmajducha (Sektor: 1/ Rząd: 14/ Kwatera: 441)
 • Grób Maksymiliana Tomasa (Sektor: 1/ Rząd: 4/ Kwatera: 91)
 • Grób Józefa Szczotki (Sektor: 2/ Rząd: 4/ Kwatera: 95)
 • Grób Edwarda Hermana (Sektor: 1/ Rząd: 14/ Kwatera: 440)

Na nowym cmentarzu (Ruda Śląska- Wirek, ul. R. Magdziorza):

 •  Grób Pawła Myszora (Sektor: 3/ Rząd: 2/ Kwatera: 6)

Wydarzeniu towarzyszy prezentacja wystawy "Powstania śląskie 1919-1921" przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Ruda Śląska: Uroczystość poświęcenia 8 grobów powstańców śląskich

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

 • Dżesika

  Proponuję najpierw o te cmentarze zadbać. Szczególnie o nowy cmentarz na Nowym Bytomiu. Ani śladu działalności ŻYWEGO człowieka. Opłata za użytkowanie grobu, jak mniemam, dotyczy się też utrzymania otoczenia w czystości. Na dodatek, dzięki naszym nieporadnym radnym zabrano kontenery na śmieci. Przy wejściu został jeden. Powodzenia. Ważne, że sukienkowy pokropił i ofiarę zainwestował.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.