Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wczoraj Ruda Śląska obchodziła Święto Herbu

  • Dodano: 2021-06-07 13:15

Św. Barbara od 23 lat jest patronką Rudy Śląskiej. Jej wizerunek widnieje również w herbie naszego miasta. By upamiętnić tę rocznicę w niedzielę w kościele pw. św. Wawrzyńca i Antoniego odbyła się msza święta w intencji miasta i wszystkich mieszkańców. 


Obchody Święta Herbu

Dodatkowo była to doskonała sposobność, by podczas uroczystego apelu uczcić pamięć poległych Powstańców Śląskich. Po zakończonym nabożeństwie zgromadzeni goście udali się na przykościelny cmentarz parafialny, gdzie zostały poświęcone, odnowione dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, groby ośmiu Powstańców Śląskich.

- Obchodzimy Święto Herbu Miasta. Z tej okazji w kościele p.w. św. Wawrzyńca i św. Antoniego odbyły się uroczystości, podczas których uczciliśmy 23. rocznicę oddania Rudy Śląskiej pod opiekę św. Barbary, a także złożyliśmy hołd Powstańcom Śląskim. Przy tej doniosłej okazji poświęconych zostało również osiem grobów powstańczych, które dzięki życzliwości Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zostały odnowione, a tym samym ocalone od zapomnienia. Dziękuję w tym miejscu wszystkim, którzy uświetnili dzisiejsze uroczystości: 34. Dywizjonowi Rakietowemu Obrony Powietrznej, Wojskom Obrony Terytorialnej, harcerzom z rudzkiego hufca, Straży Miejskiej, a także orkiestrze KWK Bielszowice oraz chórom Michael i Gloria. Dzięki Państwa zaangażowaniu dzisiejsze święto miało przepiękną i godną oprawę - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko


Herb Rudy Śląskiej w obecnej postaci obowiązuje od 1998 roku

Przedstawia on tarczę dwupolową, gdzie w lewym błękitnym polu jest złote pół orła, a w prawym wizerunek św. Barbary. Złoty orzeł w błękitnym polu był niegdyś herbem rodowym Piastów górnośląskich, a obecnie jest herbem województwa śląskiego. Ponadto pół orła jest elementem charakterystycznym większości górnośląskich herbów miejskich, również podkreślających swe piastowskie tradycje. Z kolei w prawym białym polu znajduje się stojąca postać świętej Barbary, za którą widnieje wieżyczka. Święta przedstawiona jest w błękitnej sukni, spowita czerwonym płaszczem, w prawej ręce trzyma złoto-srebrny miecz (symbol męczeńskiej śmierci), a w lewej złoty kielich z Hostią.

Proces tworzenia rudzkiego herbu był dość skomplikowany, na co miały wpływ nie tylko zmiany polityczne, ale również historia miasta, które powstało z połączenia kilku dzielnic. Miały one swoje herby o różnym charakterze: kochłowicki miał charakter dewocyjny, orzegowski zaczerpnięto z herbu właścicieli, a halembski odnosił się do rzemiosła kuźniczego. Większość z nich powstała już pod koniec XVIII w. Herb Nowego Bytomia przyjęto na posiedzeniu zarządu gminy w 1927 r. Kiedy Sejm Śląski w 1939 r. podniósł do rangi miast gminy Rudę i Nowy Bytom, zyskały one prawo używania herbów miejskich. Odpowiednia uchwała została jednak zrealizowana dopiero w 1951 r. Osiem lat później, gdy powstała Ruda Śląska w obecnym kształcie administracyjnym, władze miasta zdecydowały o utworzeniu zupełnie nowego herbu. Zgodnie z ówczesną propagandą miał on wyeksponować przynależność miasta do Polski Ludowej oraz jego wielkoprzemysłowy charakter. Nowy herb został uchwalony przez Miejską Radę Narodową w 1966 r. Pod względem poprawności heraldycznej miał on wiele rażących błędów, mimo to obowiązywał ponad trzydzieści lat.


Po roku 1989 i zmianie systemu politycznego temat herbu Rudy Śląskiej powrócił

28 listopada 1996 r. Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie „Wyrażenia woli ustanowienia św. Barbary patronką miasta Ruda Śląska”. Arcybiskup Damian Zimoń prośbę radnych skierował do Stolicy Apostolskiej, a w 1998 r. przywiózł z Rzymu Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podpisany 3 lutego 1998 przez arcybiskupa sekretarza Kongregacji Gerarda M. Angelo. Dokument został uroczyście przekazany władzom miasta 6 czerwca 1998 roku.

Równolegle do zabiegów w Stolicy Apostolskiej dyskusje o nowej formie rudzkiego herbu toczyły się w mieście. 27 kwietnia 1998 r. radni zadecydowali o przyjęciu nowego herbu, który obowiązuje do dziś. Autorem plastycznej wizji herbu jest profesor ASP Maciej Bieniasz, zaś oprawa komputerowa była udziałem rudzkich artystów Kazimierza i Ksawerego Kaliskich. Nowy herb opiniowała także dr Małgorzata Kaganiec z Muzeum Śląskiego, specjalistka w zakresie heraldyki. Po burzliwych dyskusjach projekt został przyjęty przez Radę Miasta przy trzech głosach przeciwnych i sześciu wstrzymujących się.

Wczoraj Ruda Śląska obchodziła Święto Herbu

Komentarze (8)    dodaj »

  • Emeryt

    Na galowo w krótkich rękawach ?Władz miasta najważniejszych brak…Przedstawicieli służb brak -co się Straż Pożarna i Policja wstydzą?

  • Buszmen

    Bezmózgowie nieroby ze straży miejskiej nadają się tylko do zdjęć w mundurach by prezendowa lepiej wyglądała. Pieniądze wydane na tych nierobów to pieniądze wyrzucone w błoto.

  • boluś

    Sie czepiocie! Przeca Peppa i Pinokio som z zupełnie innyj "Bajki". Co ONI majom do Rudy ? Tylko KORYTO

  • Gyt

    W XXI wieku "miasto oddane pod opiekę niewidzialnego bóstwa" - czytaj kleru!!! Może by je oddać pod władanie ludzi biznesu menagerów niech w końcu przestanie umierać!

  • boluś

    Przeca Dziedzic dopchali i utrzymujom przy władzy kóńkrerne ByznesMenty'dewlopperskie'budowlane 'drogowe itp. EFEKTY WIDOCZNE!. A Kościółkowi opłacają sie wszyscy kierzy dorwą do koryta.

  • jo

    Gdzie prezydent?

  • 09876

    Wolne ma

  • Jorg

    Na urlopie/L4, jak zwykle

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również