Wielki dzik pojawił się w nocy w środku miasta i zaczął wyjadać resztki ze śmietnika. Taki widok to już codzienność na ulicach Rudy Śląskiej. Straż Miejska apeluje, aby nie dokarmiać dzikich zwierząt!
Dzikie zwierzęta coraz częściej odwiedzają Rudę Śląską
Coraz mniejsza ilość terenów zielonych i łatwo dostępne resztki jedzenia, powodują, że widok dzikich zwierząt na ulicach miast stał się coraz częstszy. O wizytach dzikiej zwierzyny sygnalizują też rudzianie.
Jeden z mieszkańców Nowego Bytomia był ostatnio świadkiem sytuacji, którą postanowił uwiecznić na nagraniu. Wielki dzik szukał pożywienia w przewróconym śmietniku na bio odpady na ulicy Kolistej. Zobaczcie nagranie.
Z problemem dzików zmagają się przede wszystkim mieszkańcy Halemby, Kochłowic i Bielszowic. Poza tym, że nie boją się ludzi, to wyczuwają pożywienie. Dlatego apeluje się do mieszkańców, żeby nie wyrzucali odpadków poza teren swojej posesji, ponieważ stają się one łatwym pokarmem dla dzików.
WAŻNE: Nie dokarmiać dzikich zwierząt
Jeśli spotkamy na swojej drodze dzikie zwierzę, przede wszystkim powinniśmy zachować zdrowy rozsądek, nie podchodzić do niego i nie dokarmiać. Dzikie zwierze nie jest naszym pupilem i może być niebezpieczne lub przenosić choroby. Ważne jest również, aby zabezpieczyć żywność, ponieważ zwierze, które ma łatwy dostęp np. do resztek jedzenia w śmietniku, będzie wracać w to samo miejsce.
– Dzikie zwierzęta przebywają tam, gdzie mają dogodne warunki do życia. Jednym z takich elementów jest dostęp do żywności i tutaj należy zwracać szczególną uwagę. Nie bawić się w dokarmianie dzikich zwierząt, bo to rodzi później negatywne skutki – powiedział Marek Partuś.
Warto pamiętać, że odławianie i odstrzał nie są jedynymi sposobami rozwiązywania problemu dzikich zwierząt w mieście. Równie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad, m.in.:
- nie wolno gromadzić resztek żywności poza pojemnikami przeznaczonymi do zbierania odpadów komunalnych;
- nie należy wyrzucać poza obręb ogródków rekreacyjnych pozostałości roślinnych, w tym warzyw i owoców mogących stanowić pokarm dzikiej zwierzyny
- oraz w rejonie siedlisk ludzkich nie powinno się dokarmiać dzikiej zwierzyny.
- To chociaż w części powinno zmniejszyć problem.
Warto również pamiętać, że w przypadku spotkania z dzikiem należy przede wszystkim zachować spokój – nie prowokować zwierzęcia i nie straszyć go. Dziki nie atakują bez powodu. Mogą to zrobić w obronie swoich młodych lub gdy są ranne i obawiają się ataku ze strony ludzi. Nie powinno się także traktować dzika jako atrakcji i go karmić.
W przypadku pojawienia się dzików na terenie Miasta powinno się informować Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu – 800 158 800, które będzie powiadamiać firmę wykonującą odstrzał redukcyjny na terenach wyłączonych z obwodów łowieckich.