Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska wprowadzi zakaz nocnej sprzedaży alkoholu!

 • Dodano: 2021-05-21 12:00, aktualizacja: 2021-05-24 07:20

Ruda Śląska wprowadzi zakaz nocnej sprzedaży alkoholu. Uchwała w tej sprawie została podjęta podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Nocna prohibicja w Rudzie Śląskiej

- Takie rozwiązanie  powinno ograniczyć zakłócanie porządku publicznego i ciszy nocnej, na które skarżą się mieszkańcy – wyjaśnia prezydent Grażyna Dziedzic.

Zakaz będzie dotyczył sprzedaży alkoholu od godz. 23:00 do 6:00

Obejmować będzie placówki handlu detalicznego, w tym stacje benzynowe (nie dotyczy lokali gastronomicznych).

W Rudzie Śląskiej działa 13 sklepów nocnych15 stacji benzynowych, gdzie sprzedaż alkoholu prowadzona jest całodobowo. 

- Docierają do nas liczne interwencje i skargi mieszkańców dotyczące zakłócania porządku publicznego i ciszy nocnej, szczególnie w okolicy osiedlowych sklepów nocnych. Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska interweniowała w tej sprawie kilkadziesiąt razy – tłumaczy Marek Partuś komendant Straży Miejskiej w  Rudzie Śląskiej.

– Problem jest poważny. Na każdym spotkaniu z mieszkańcami zgłaszane są skargi związane z tym tematem, który nasila się w okresie wiosenno-letnim i dotyczy często tych samych miejsc – wyjaśnia Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

– Nie możemy jednak ograniczyć sprzedaży alkoholu w poszczególnych punktach, zakazem musimy objąć całe miasto – dodaje.

Możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych (od 22.00 do 6.00) daje samorządom ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Warto dodać, że poparcie dla projektu uchwały wyraziła Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która pozytywnie zaopiniowała dokument.

Podobne ograniczenia funkcjonują już w miastach ościennych:

 • Chorzowie,
 • Bytomiu,
 • Świętochłowicach,
 • Mikołowie, a także w innych gminach w Polsce.

Uchwała Rady Miasta Ruda Śląska wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia jej w dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Zobacz także

Komentarze (92)    dodaj komentarz »

 • andrzej

  idiotyzm i powroty prlu policja i straż zamiast pilnować porządku to będą pilnować by gorzały nie sprzedawano i tak to nic nie da jest to chore i znowu ludzie stracą pracę, lepiej gonić nierobów do roboty i przestać im dawać wsparcie za fri do roboty nieroby

 • Rudzianka

  To żadne rozwiązanie problemu z pijaństwem w Rudzie Śląskiej poprostu ci co chcą pić to zrobią sobie zapasy i będzie jeszcze gorzej,a będą handlować w domu wódką i zacznie się meliniarstwo

 • Dora

  Przeciwników zakazu zapraszam na Kłodnicką w weekend szczególnie latem ,w nocy nie można spać , hałas okropny,chcesz kup alkohol i spadaj ale dlaczego masz obwie[...] całemu światu jak się dobrze bawisz, dlatego cieszy mnie ta decyzja może nareszcie będzie ciszej

 • yahu pawul

  widać jak na dłoni że w mieście meneli i patologii to się nie podoba połowie mieszkańców !

 • mieszkanka

  Ci radni, którzy kompletnie nie kojarzą realiów "burd" pod domami - niech się przejadą po Rudzie. Patola zasiada pod blokami o godzinie 9 rano i siedzą i wrzeszczą. Policja przyjeżdża nie wychodzi z radiowozu, pogrozi paluszkiem i jadą dalej, a żule się śmieją, bo piwo albo schowane pod kurtką, albo za nimi.Jest ciepło, nie otworzysz okna, bo nie słuchać tv, nawet zwykłą rozmowę przeprowadzić też jest ciężko.Jeżeli ktoś myśli, że utrudni im życie wprowadzając zakaz sprzedaży alkoholu od 22-6 to grubo się myli. Zresztą mam sklep całodobowy od strony sypialni - ekstremalnie rzadko się zdarza, że ktoś się drze pod sklepem. Żule już śpią - nie ma ludzi, nie ma od kogo "nastrzelać na piwsko".

 • Zenek

  A policjo kaj?

 • Uciekaj.

  Wątroba albo mózg, wybór należy do ciebie.

 • Czerwony Rudi

  Trzeba bedzie wczesniej zapasy zrobic

 • Abcde

  13 sklepów nocnych to 13 ludzi do zwolnienia... ważne żeby w tym czasie straż miejska miała etaty i święty spokój... będą mogli kimać na parkingu czy gdzieś i w spokoju odliczać czas do końca swojej zmiany nie zajmując się niczym

 • Sklepowy

  Zlikwidować też SM i tyle w temacie.

 • Czarny

  Odpowiadając na genialne wypowiedzi moich poprzedników dotyczące tego, kto normalny kupuje alkohol w nocy : Wszyscy którzy pracują w godzinach 12-24, albo 18-02.Wprowadzenie zakazu handlu, zabija wszystkie sklepy nocne, ale stał to pies, bo statystyki z Bytomia pokazują że o 44% spadły interwencje policji w rejonach sklepów nocnych. Brawooo. Ale chwila.. spadły, ponieważ, nie sprzedaje się tam alkoholu, czy może dlatego że są zamknięte i nie ma sensu aby tam przebywać ? Jest już jeden przepis, który zabezpiecza przed burdami i hałasem i jest to zakaz sprzedawania alkoholu, osobą nietrzeźwym, których to z kolei ocenia się między innymi po tym, że drą ryja pod sklepem. Wystarczyło by egzekwować istniejące przepisy i przestać rozdawać pieniądze patologii, która poza piciem, niczego sensownego w życiu nie robi.Pozdrawiam środkowym palcem radnych, którzy głosowali za. Tysiąc kolejnych, nowych zakazów i utrudnień na pewno będzie zgodne z waszą koślawą logiką. Do pracy i ku chwale Rzeczypospolitej

 • Precz z nocnymi

  Czarny ,dawno nie czytałem takich bzdur.Szkoda,że nie potrafisz przytoczyć ilu to klientów takich sklepów to ci którzy pracują w podanych przez ciebie godzinach.Jeżeli ktoś o 3 w nocy wracając z pracy czuje potrzebę spożycia alkoholu,to współczuję mu.Prawdopodobnie to osoba uzależniona.Przecież czy w piwo czy inny alkohol można się zabezpieczyć wcześniej(jak się nie jest alkoholikiem)Gdyby tak jak piszesz sprzedawca nie obsługiwał osób,które są pod wpływem alkoholu,to te sklepy by splajtowały.Pisałbyś inaczej gdybyś miał taki sklep pod oknami.Uwierz mi.

 • fajerberga

  jak ci baba lub partner nie zezwala to masz problem

 • abstynentka

  popieram.Nauczy sie bydło miejskie kultury w nocy.Normalni ludzie nie piją, jedynie patologia pozwala sobie na %%% nocą

 • boluś

  Abstynyntka ?to musi i Dziywica ! Jak z tym żyć kiej na kastrol wali?

 • Szwagier

  A gdzie służby lepiej stać pod wiśniowym niż pilnować porządku ciekawe ile osób straci pracę brawo dla samorządu

 • Rafi

  Pod wiśniowym stoi drogówka .

 • Bimber

  Cza pędzić samymu nalywka miodula, jarzębiak, wiśniówka, cytrynówka to samo zdrowie.

 • ORP Ruda Sl

  Fajnie bedzie jak za starych czasów :) Znowu wrócą mety (tu akurat tylko 23-6) gdzie ramię w ramię będą ustawiać przypadkowi ludzie w kolejkach np. politycy, żule, policjaci, lekarze, pracownicy fizyczni (przepraszam że nie wszystich wymienię) itd... będą tworzyły się nowe kontakty znajomości pomimio różnic zawodowych. Dla mnie to poprostu dar z nieba. Wolny kraj ale pod ziemią jak od 39...

 • Rewelacja

  I bardzo dobrze nareszcie coś mądrego w tym mieście.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.