Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Wsparcie dla branży hotelarskiej, gastronomicznej, turystycznej i kulturalnej

 • Dodano: 2024-03-29 13:45

Rudzka Agencja Rozwoju „Inwestor” jest jedną z sześciu instytucji otoczenia biznesu, które zawiązały konsorcjum dla realizacji przedsięwzięcia o niespotykanej wcześniej skali wsparcia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z branży hotelarskiej, gastronomicznej, turystycznej i kulturalnej, dotkniętych skutkami pandemii Covid-19. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała na realizację projektu ponad 223 mln zł.

Wsparcie dla sektorów hotelarskiego i gastronomicznego

- Przedsiębiorcy w ostatnich latach mierzą się z wyjątkowo trudnymi warunkami działalności wobec kolejnych kryzysowych sytuacji zagrażających stabilności gospodarki. Inicjatywy służące ich wsparciu są więc niezwykle cenne i bardzo pozytywnie oceniam udział naszej miejskiej spółki, którą jest RAR „Inwestor”, w tym konsorcjum – mówi prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.

Projekt "HoReCa Dotacje na inwestycje"

Liderem konsorcjum realizującego projekt „HoReCa Dotacje na inwestycje” jest Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z Bielska Białej, a partnerami oprócz RAR „Inwestor” Sp. z o.o. są także Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A., Fundacja Rozwoju Śląska z Opola, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Projekt zakłada udzielenie wsparcia dla 673 przedsięwzięć MŚP z branży hotelarskiej i gastronomicznej, turystycznej i kulturalnej, które doświadczyły spadku obrotów o co najmniej 30% w latach 2020 lub 2021. Wsparcie obejmie przedsięwzięcia na terenie trzech województw: śląskiego, opolskiego oraz łódzkiego, z myślą o wzmocnieniu ich odporności na zmieniającą się sytuację rynkową.

- Pandemia zachwiała rynkiem HoReCa. Mimo tego zauważyliśmy, że praktycznie każde przedsiębiorstwo starało się przetrwać. Nie mówię tu tylko o korzystaniu z tarczy antykryzysowej czy innych form wsparcia, ale o szukaniu nowych możliwości i dodatkowych form zarobku – mówi Katarzyna Wochnik, prezes Rudzkiej Agencji Rozwoju „Inwestor".

– Od 1996 r. wspieraliśmy tysiące przedsiębiorstw o praktycznie każdym profilu działalności. Dlatego mogę powiedzieć, że gdy firma w normalnych warunkach funkcjonuje dobrze, to jest w stanie rozwiązać niejedną sytuację kryzysową – dodaje.

401 dotacji

Rudzka Agencja Rozwoju „Inwestor” wspólnie z Agencjami Rozwoju z Bielska – Białej i Częstochowy odpowiedzialna będzie za wsparcie śląskich przedsiębiorstw. W naszym województwie zostanie rozdysponowanych co najmniej 401 dotacji. Obecnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem naboru dla przedsiębiorców.

- Pierwszy nabór planujemy na przełomie kwietnia i maja 2024 r. Zainteresowanie projektem jest bardzo duże, co świadczy o potrzebach branży HoReCa. Dzięki zaangażowaniu bardzo silnych partnerów oraz ponad 20 letniemu doświadczeniu RAR we wspieraniu przedsiębiorców, projekt ma szansę stać się kluczowym narzędziem naprawy i przyszłego rozwoju tych sektorów gospodarki – podkreśla Katarzyna Wochnik.

Wartość maksymalna kosztów kwalifikowalnych dla przedsiębiorstwa może wynieść do 600 tys. zł, a maksymalna dotacja to 540 tys. zł, co stanowi aż 90% dofinansowania.

- To nie tylko pomoc finansowa, to inwestycja w przyszłość. Przedsiębiorstwa zyskają możliwość inwestowania w nowoczesną bazę, wytworzenie nowych produktów lub usług z wykorzystaniem nowoczesnych technologii IT, a także inwestycje związane z zieloną transformacją i ograniczaniem wytwarzania odpadów. Wsparcie można uzyskać również na podnoszenie kwalifikacji pracowników i usługi rozwojowe – mówi prezes RAR „Inwestor”.

Projekt zaplanowano do końca maja 2026 r., co daje przedsiębiorstwom wystarczająco dużo czasu na skorzystanie z oferowanego wsparcia, wdrożenie niezbędnych zmian i rozliczenie wydatków.

Rudzka Agencja Rozwoju „Inwestor” Sp. z o.o. jest instytucją mającą na celu wspieranie i promocję przedsiębiorczości w mieście i regionie. Działalność ukierunkowana jest głównie na problematykę o charakterze publicznym, opiera się głównie na stymulowaniu rozwoju gospodarczego miasta oraz wspieraniu i rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości w regionie. Miasto Ruda Śląska jest właścicielem 82% udziałów w spółce.

Ruda Śląska: Wsparcie dla branży hotelarskiej, gastronomicznej, turystycznej i kulturalnej

Komentarze (8)    dodaj »

 • fiskus

  Te pieniądze są z UNI europejskiej a nie od Pierończyka Te pieniądza załatwili rząd PISU !!!!!! Nie wiem czym on się tak chwali Tragedia !!!!!!!!!!!Nic nie ma do tych pieniędzy ale kampania swoje zrobi Jemu nie wolno wierzyć !!!!!!!!!!!

 • boluś

  Pompowanie KASY do OPALA/MAXIMUSA ! Czyli bardzo ciekawej Firemki z TRADYCJAMI !

 • Hanys z Rudy

  A co turyści ze wschodu będą zwiedzać?Pewnie zardzewiały tramwaj na Chebziu...

 • Ziga z Wirku

  Wybory powinny być co pół roku,wtedy jest tyle incjatyw,pomysłów,wsparcia dla różnych instytucji a kandydaci udają że są kumplami każdego szarego obywatela.

 • boluś

  Dwa lata po Pandemii ?Jak majom w zwyczaju piyrw rąbnom SWOJA DZIAŁKA/KOSZT OBSŁUGI PROJEKTU/ a Ochłapy FRAJERSTWU !

 • Euro

  Żadnego wsparcia dla Hotelarzy i Gastronomii, to jest jedna wielka drożyzna.

 • Obserwator

  Tylko u nas w Polsce spółka prywatna rozporządza funduszami europejskimi oczywiście za odpowiednią prowizje !!! Od 1996 r. wspieraliśmy tysiące przedsiębiorstw o praktycznie każdym profilu działalności a spółką funkcjonuje od 2001 niezły wał

 • olo

  Hotel w Rudzie Śląskiej? Seriooooo? Gdzie?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również