Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska wybuduje drogi dojazdowe do nieruchomości przy ul. Akacjowej i Leszczynowej

 • Dodano: 2019-08-19 07:45, aktualizacja: 2019-08-19 07:41

To działki przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne, które w ostatnim czasie znalazły właścicieli. Inwestycja będzie kosztowała ponad 1,8 mln zł. W ramach robót powstaną tam nie tylko jezdnie, ale też kanalizacja deszczowa i oświetlenie.

Nasze miasto jest chętnie wybierane przez osoby planujące budowę domu, od 2017 roku wydaliśmy już pozwolenia na budowę około 800 domów jednorodzinnych. Stąd też potrzeba rozbudowy sieci rudzkich dróg – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Teren inwestycji przy ul. Akacjowej w dzielnicy Godula to w części droga gruntowa, a w części nieużytki

Powstanie tam nawierzchnia z kostki betonowej o szerokości 5 m wraz z wjazdami do posesji, oświetlenie składające się z 13 słupów z oprawami typu LED, a także kanalizacja ze zbiornikiem retencyjno – przelewowym – wylicza Tomasz Jabłoński z Wydziału Dróg i Mostów UM. Ulica Leszczynowa sąsiaduje z Akacjową.

Tutaj również powstanie nawierzchnia z kostki betonowej, oświetlenie będzie się składać z 4 słupów z oprawami LED, a sieć kanalizacji deszczowej będzie doprowadzona do wspomnianego zbiornika przy ul. Akacjowej – mówi Tomasz Jabłoński. Inwestycja będzie kosztować ponad 1,8 mln zł. Wykonawca przystąpi do jej realizacji po zakończeniu prowadzonych w tym rejonie prac związanych z kanalizacją sanitarną. Zadanie powinno się zakończyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Jeszcze w tym roku ma się natomiast zakończyć trwająca od kilku miesięcy przebudowa gruntowej ul. Kossaka w dzielnicy Bielszowice. Przebudowane zostanie ok. 160 m drogi. W ramach zadania powstanie nowa nawierzchnia jezdni o szerokości 5 m wraz z obustronnym chodnikiem. Wybudowana zostanie też kanalizacja deszczowa i sanitarna, z równoczesną likwidacją istniejącego odcinka kanału ogólnospławnego w tej ulicy. Zainstalowanych zostanie także 6 nowych słupów z oświetleniem LED-owym ulicy. Wartość zadania to blisko milion złotych.

W budżecie miasta w 2019 roku na inwestycje zarezerwowano prawie 140 mln zł, w tym prawie 56,7 mln zł na zadania drogowe. Najważniejszą inwestycją w tym zakresie jest budowa odcinka trasy N-S od ul. Kokota do zjazdu z autostrady A4, na realizację której toczy się obecnie postępowanie przetargowe.

Kolejnym dużym zadaniem jest rozpoczęta w lipcu ubiegłego roku przebudowa ul. Piastowskiej w dzielnicy Ruda

Inwestycja ma kosztować ponad 27 mln zł, z czego 18,3 mln zł zarezerwowano w tegorocznym budżecie. Zakres prac obejmuje odcinek prawie 2 kilometrów, wymianę nawierzchni, budowę nowego mostu nad rzeką Bytomką, chodników, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych i postojowych, oświetlenia LED oraz zbiorników retencyjnych, wykonanie kanalizacji deszczowej i sanitarnej, przebudowę sieci wodociągowej, gazowej i teletechnicznej oraz linii energetyczna, a także likwidację torowiska po dawnej linii tramwajowej nr 18.

Na zrealizowaną już część inwestycji, która dotyczyła budowy nowego mostu nad Bytomką, Ruda Śląska otrzymała dofinansowanie z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z puli Metropolitalnego Funduszu Solidarności w kwocie 1,8 mln zł. Obecnie główne prace prowadzone są na odcinku ul. Piastowskiej od skrzyżowania z ul. Matejki do wiaduktu kolejowego.

Wystąpiły tam trudne warunki gruntowe wraz z wodami gruntowymi. W tej sytuacji wykonawca zmuszony jest do prowadzenia robót w systemie ciągłym przez 24 godziny na dobę. Taki tryb pracy planuje w dniach 13 - 18 sierpnia. Za występujące z tego powodu utrudnienia przepraszamy – mówi Mariusz Pol z Wydziału Dróg i Mostów UM.

Objazd wspomnianego odcinka poprowadzony jest ulicami Sprusa, Ogrodową, Gierałtowskiego, Skłodowskiej-Curie i Bujoczka, a w drugą stronę ulicami Starowiejską, Skłodowskiej-Curie, Gierałtowskiego, Ogrodową i Sprusa. Nadal obowiązuje wprowadzona w czerwcu br. organizacja ruchu na odcinku od ul. Orzegowskiej do ul. Matejki, gdzie ul. Piastowska jest jednokierunkowa z kierunkiem jazdy w stronę Rudy. Natomiast ul. Matejki od ul. Piastowskiej do ul. Orzegowskiej jest jednokierunkowa z kierunkiem jazdy w stronę Orzegowa.

Komentarze (7)    dodaj »

 • Kizia Mizia

  Czyli tak - działkę obie wybierasz najlepszą - bez względu na infrastrukturę, budujesz dom i jeszcze masz pretensje, że nie ma dojazdu. Miasto remontuje najczęściej gruntową drogę dojazdową do twojej posesji, którą rozjeżdżasz ciężarówkami, potem masz żal do całego świata, że droga dziurawa. Miasto wykłada następnie kolejne miliony.

 • Reguła

  Czyli nie masz pojęcia o czym piszesz, pewnie w życiu nie byłaś w tym miejscu. Tam nie ma właściwie żadnej drogi, było pole zrobiono parcele i tyle, martw się sam. Ludzie muszą wycinać karczować samosiejek, równać teren, zmagać się z problemami o których miasto nie miało pojęcia, bo teren leżał odłogiem a przed sprzedażą nikt nie zrobił nawet prostych badań. Ale co ciekawe i w ten nieznany teren ludzie idą jak w dym, negocjując działki do niebotycznych sum.

 • daveo

  Dokładnie tak, przecież tam nie było żadnej drogi, tylko "ugór". O co chodzi z tymi "problemami o których miasto nie miało pojęcia", czyżby miasto zrobiło ludzi w przysłowiowe "bambuko"?

 • mieszkaniec za[...]ia

  Miłościwie panująca pani prezydent kiedy doświetlicie ul Glinianą na 5 budynków jest tylko jedna latarnia zapraszam wieczorem na rekonesans koniecznie z ochroną.

 • Bunia

  Najważniejsze,że łąki na Bykowinie są oświetlone - 4 razy zgłaszane, ale widocznie takie oszczędności w mieście,że łąki oświetlone, a Gliniana tonie w mroku.

 • Karminadel

  To chyba dość logiczne skoro miasto sprzedaje działki, powinno do nich zapewnić dojazd. Bawi natomiast montaż progów zwalniających na ul. Lipa, gdzie nawierzchnia drogi wola o pomstę, dziura na dziurze, miasto genialnie zamiast naprawić nawierzchnię zrobiło progi, no geniusz, tylko czekać, aż ktoś zawieszenie uszkodzi bo z progu wpadamy w dość głęboką dziurę w jezdni. Do tego na końcu ulicy Lipa mamy fragment, dosłownie 5 m wyboistej drogi gruntowej za którą mamy równą jak stół drogę już w Świonach. Nie można tego fragmentu chociażby wyrównać?! Bo rozumiem że ten fragment wymaga przetargu itp.

 • Lis

  Ul. Lipy przypomina ser szwajcarski, a powinna być wizytówką miasta, tyle ludzi co podjeżdża pod szpital, poniżej musi cierpieć na tych dziurach. Wstyd, że miasto nie potrafi zreperować 200 m nawierzchni!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również