Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska zakupiła dron do monitorowania jakości atmosfery

 • Dodano: 2024-02-20 13:00

Ruda Śląska zakupiła drona wyposażonego w kamery i systemy teledetekcyjne, badające skład dymu z kominów. Urządzenie służy rudzkiej Straży Miejskiej. Jego zadaniem jest sprawdzanie jakości powietrza nad miastem.

Ruda Śląska wprowadza drony do nadzoru nad jakością powietrza

Dron wyposażony jest w głowicę do pomiaru stężeń zanieczyszczeń powietrza oraz w kamerę rejestrującą obiekty z bardzo dużą dokładnością. Kamera może pracować w trybie termowizji i wykrywa oraz rejestruje zmiany temperatur (może być wykorzystana do poszukiwania osób  terenie otwartym). Kontrole mogą odbywać się w przestrzeni powietrznej nad budynkami przy ściśle określonych warunkach meteorologicznych. Urządzeniem kieruje uprawniony pilot, a podczas wykonywania misji, ubrany jest w specjalnie oznakowaną kamizelkę odblaskową.

Drony w walce ze smogiem

Głowica pomiarowa wykonuje pomiary różnych frakcji pyłu. W trakcie lotu analizuje ich bieżącą zawartość w powietrzu. Określa czy dane stężenie jest dopuszczalne, czy przekroczone. Dron posiada też szereg czujników odpowiedzialnych między innymi za wykrywanie szerokiej gamy szkodliwych związków organicznych pochodzących np. z pokryć dachowych, zmywaczy, materiałów wykończeniowych, uszczelnień, farb i klejów. Czujniki siarkowodoru, amoniaku, chlorowodoru, cyjanowodoru wykrywają związki pochodzące ze spalania np. żywic, klejów, powłok malarskich i lakierniczych oraz sklejki i płyt MDF. Ponadto mogą zarejestrować związki pochodzące z nieczystości komunalnych, procesów geologicznych, a także z działalności rolnej i hodowlanej. Zainstalowane na dronie mierniki potrafią wykryć spalanie tworzyw sztucznych, polimerów syntetycznych, np. PVC, butelek PET, pianki poliuretanowej, gumy oraz środków ochrony roślin.

Każdy lot musi być zgłoszony na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Zakup drona został sfinansowany z Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. W ramach konkursu „Inicjatywa Antysmogowa” na zakup drona Ruda Śląska otrzymała ponad 136 tys. zł.

Komentarze (13)    dodaj »

 • Tadek

  nastepna glupota kupowac drony nie lepiej wlozyc to na centrum przesiadkowe w petli halemby od Wilusia nic sie tam nie zmianiło za prl jeszcze kwietniki ladne byly

 • Przeżyty

  Zakupie sobie drona do mierzenia poziomu życia ludzi, na takie głupoty zawsze jest kasa.. e-e-eloo

 • jo...

  Niech się zabiora do porządku za robota bo już ich w ogole nie widać żeby chodzili po parkach albo po innych placach kaj piją i zaczepiaja ludzi .ale po co najlepiej dać im tako zabawka i pod każdym starym budynkiem teraz będą stać i ogladać kto czym pali...druga sprawa jak by urzad miasta zaczął coś działać to może by te stare budynki podlegające pod administracje może by już podłaczali do sieci elekrociepłowniczy a tak jedni i drudzy to mają gdzieś bele sobie kupili drona i kasa będzie .

 • Tyż jo

  Nie martw się. Będą sprawdzać tylko domki jednorodzinne. Takie większe należące do RSM to tam dalej można palić czym się chce bo SM nie będzie szukało mieszkanua po kominie

 • norbert

  Przestańcie pisać te bezsensowne zaproszenia. Nikt z SM tego pewnie nie czyta. Jak macie podejrzenie spalania odpadów to po prostu zgłoście gdzie.

 • Jo

  To zapraszamy strażników z dronem do Bielszowic szczególnie rejon ulicy Na Piaski, tak daje z kominów że idąc do lidla aż gryzie w gardle.

 • boluś

  Ach te ATESTY ' DOPUSZCZENIA ' HOMOLOGACJE 'ANALIZY itp. [...]rele ! Wysokich lotów' ! Polecom przeloty na 'nowoczesnymi' Firmami relokowanymi z UE ! 90% do zamkniyńcia !

 • ja

  Zapraszamy na Karmańskie, Wolności, Raciborska i zabudowa jednorodzinna.

 • Luki

  No to jest szansa że ĵakość powietrza się poprawi. Jak kilku delikwentów takich co dzielą śmieci na te które palą się w dzień i na te które palą się w nocy zapłaci kilkutysięczne grzywny to reszta będzie się bała wrzucić do pieca czegokolwiek innego niż węgiel czy drewno.

 • Piotr

  Liczę na to że zakup tego drona szybko się zwróci, a SM w końcu zajmie się tym do czego została stworzona, a nie dręczeniem kierowców za parkowanie. Np. parking KWK Bielszowice, jakiś nawiedzony wachtyrz wydzwania na SM że są zajęte "miejsca dla niepełnosprawnych", problem w tym że znak jest a miejsca nie są wyznaczone czyli defakto ich tam nie ma. Brak kopert i niebieskich pól już nie mówiąc że nawierzchnia ani równa ani płaska. Wg PRD tych miejsc tam nie ma a SM usilnie próbuje wpychać nandaty.

 • kierowca

  rozjeżdzanie trawników też powinno być karane

 • Jooooo

  Kolejny murcol co nie potrafi parkować. A palić opony w stolicy to można? Za te zanieczyszczenia powinna być bardzo wysoka kara

 • Raus

  Aleś głupi...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również