Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Zespół Szkół nr 3 wznowi nabór na kierunku technik górnictwa podziemnego

 • Dodano: 2023-02-08 11:15, aktualizacja: 2023-02-08 13:49

Przyszli górnicy znowu będą mogli się kształcić w Rudzie Śląskiej. Zespół Szkół nr 3, działając w porozumieniu z Polską Grupą Górniczą, planuje wznowienie naboru na kierunek technik górnictwa. 

Będzie nabór na kierunek technik górnictwa

Pierwsze spotkanie w sprawie wznowienia naboru na kierunek technik górnictwa w Zespole Szkół nr 3 w Rudzie Śląskiej zakończone. Kolejne odbędzie się w marcu. Wszystko jest na dobrej drodze do tego, aby w szkole ponownie mogli kształcić się przyszli specjaliści od górnictwa.


- Pomimo ogromnych zmian zachodzących w branży górniczej, nadal potrzebne do pracy są osoby zarówno w kopalniach w naszym mieście, jak i w najbliższej okolicy. Na mocy porozumienia z PGG zawartego kilka lat temu, absolwenci klas górniczych mają zapewnione zatrudnienie w kopalniach spółki – poinformowała Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. 

Przypomniała też, że według zapowiedzianych zmian kopalnia Halemba wchodząca w skład kopalni Ruda ma prowadzić wydobycie do 2034 roku. Z kolei inne zakłady należące do PGG mają funkcjonować do roku 2049.

Jako że przed kopalnią jeszcze kilka lat funkcjonowania, a Polska Grupa Górnicza będzie na bieżąco uzupełniać kadrę pracowniczą zatrudnioną pod ziemią, istnieje potrzeba kształcenia górników, którzy zastąpią tych odchodzących na emeryturę. 

Gdzie absolwenci znajdą pracę?

Rudzka szkoła będzie kształcić techników górnictwa podziemnego. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć pracę w zakładach wydobywczych złóż naturalnych. Będą zajmować się m.in. drążeniem i likwidacją podziemnych wyrobisk górniczych. Technik górnictwa wykonuje też prace związane z wydobywaniem złóż, wentylacją i klimatyzacja podziemnych wyrobisk górniczych, a także organizuje i prowadzi roboty górnicze, rozpoznaje zagrożenia naturalne itp.  

To jednak nie wszystko, ponieważ absolwenci tego kierunku mogą też podjąć pracę m.in. w:

 • biurach projektów, jednostkach badawczych i badawczo-rozwojowych;
 • przedsiębiorstwach geologicznych;
 • przedsiębiorstwach budownictwa geotechnicznego.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Prawda

  Emeryci blokują przyjęcia. Ledwo się zwolni na 1 dzień żeby dostać emerytura a już podpisuje umowę zlecenie. Dajcie szansę młodym.

 • TLK

  Młody nie da rady, no chyba że do obsługi TIK TOKA, FB, ITD, ale na dole na to nie ma szans.

 • Adam

  Do biur projektowych to po polibudzie a nie po technikum. Taki z technikum to ino na gruba, a tam już perspektyw na dorobienie do emerytury nie ma. Lepiej od razu iść na konkretny zawód z którego są pieniądze typu elektryk, stolarz czy hydraulik

 • elo

  Adam, takimi jak ty to ja zamiatam.

 • Alfred

  Dlaczego świetnie prosperująca kopalnia Bielszowice z bardzo dobrym węglem energetycznym i dużymi złożami węgla koksującego ma być postawiona w stan likwidacji z końcem listopada, a taka Halemba z 3 ścian fedruje 500t na dobę będzie narażać na straty całą spółkę i budżet państwa do 2034

 • KWK

  Z tego co się orientuję, to tylko jeden góra dwóch absolwentów tej szkoły dostało pracę w PGG, a już minęło prawie 10 miesięcy, więc gdzie te przyjęcia.

 • The truth

  Widocznie się nawet do łopaty nie nadaj

 • tbs

  Tak pewnie jest z tobą bez szkoły i przyszłości.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również