Wiadomości z Rudy Śląskiej

Krzysztof Mejer: Gdybyśmy likwidowali górnictwo 3 lata temu, mielibyśmy wojnę

 • Dodano: 2021-03-03 13:15, aktualizacja: 2021-05-07 11:01

„Śląski Okrągły Stół” był tematem wczorajszej „Rozmowy dnia” w Radiu Piekary. Gościem Marcina Zasady był Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, największego miasta górniczego w Polsce.


Podczas rozmowy podjęto m.in. temat transformacji energetycznej kraju, konieczności rozpoczęcia rozmów z wszystkim stronami, których dotkną zmiany związane z likwidacją przemysłu ciężkiego, gruntów pokopalnianych, relacji z rządem i samorządem, a także Funduszu Inwestycji Lokalnych i utworzenia „Śląskiego Okrągłego Stołu”.

Nazwa "Śląskiego Okrągłego Stołu" nie jest przypadkowa. 

Skojarzenia są jednoznaczne do 1988 i 1989 roku, kiedy tworzono nową Polskę – wskazał wiceprezydent Mejer.

Jak wyglądałby on w praktyce?

- Chcielibyśmy, aby wszystkie strony, podmioty, których dotknie transformacja  energetyczna, usiadły przy jednym stole i wypracowały dużą umowę społeczną. Częścią tej umowy społecznej jak najbardziej powinno być porozumienie, jakie rząd podpisze ze związkami zawodowymi – mówił Krzysztof Mejer.

Dodał, że porozumienie ze związkami zapewni spokój społeczny. 

- Zapomniano o sektorze okołogórniczym, który generuje 400 tys. miejsc – mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Z tego też powodu konieczne jest zaangażowanie do pracy nad tworzeniem tekstu umowy społecznej wszystkich zainteresowanych środowisk. Wiceprezydent Rudy Śląskiej zaznaczył także, że niebawem powołany zostanie zespół roboczy, który zacznie pracować nad projektem umowy społecznej. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostaną naukowcy zajmujący się transformacją regionu. W finale, dokument zostanie zaprezentowany stronie rządowej.

Wiceprezydent Mejer wskazał, że to historyczny moment, porównywalny do okresu, kiedy Śląsk przechodził rewolucję przemysłową. 

- Likwidujemy przemysł ciężki na Górnym Śląsku. Musimy się do tego dobrze przygotować. Nie da się tego zrobić ad hoc – podkreślił wiceprezydent Mejer. - Jeszcze trzy lata, gdyby ktoś powiedział, że likwidujemy górnictwo węgla kamiennego, mielibyśmy tutaj trzecią wojnę światową, a dziś podchodzimy do tego procesu jakoś spokojnie. Uważamy, że nie da się tego załatwić w ciągu miesiąca czy trzech. Na to trzeba większego procesu, większej dyskusji w szerszym gronie – skwitował.

Cała rozmowa dostępna jest poniżej:

 

Zobacz także

Komentarze (22)    dodaj komentarz »

 • Wyborca

  W Warszawie sąd stwierdził że podwyżki za śmieci są nielegalne i Miasto musi zwrócić ludziom pieniądze - W Rudzie Śląskiej powinno być tak samo bo traktuje Cię mieszkańców jak skarbonkę

 • boluś

  Tyn 'jeb.bolusia i rsl. to niy przipadkiem frajer za nosze podatki /sfrustrowany PINOKIO eli jego? potomek?

 • jeb .bolusia i rsl

  bolus ty to jestes tak [...]niety iz brak słownawet do [...]u się nie nadajesz spermy z kondonów wylewac ty tępa pało robolu smierdzielu analfabeto umysłowy ty niedorajdo życiowa

 • Mieszkanec

  Jak Państwo Polskie zaproponowało Mejerowi budowę fabryki samochodów elektrycznych IZERA na terenach po Hucie Pokój to Mejer stwierdził, że jego urzędnicy nie daliby rady.I tak kilka tysięcy miejsc pracy przeszło nam pod nosem.A fabryka buduje się w Jaworznie tam urzędnicy dają radę.

 • dobry komuch pisowski

  z tą fabryką będzie, jak z promami które pis budował i które miały pływać po Bałtyku

  • dobry komuch pisowski
   2021-03-08 11:07
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • jeb .bolusia i rsl

  po pierwszeteren za huta nie do końca spełniał warunki pod fabrykę (zapoznaj się z specyfikacja )a 2 już widze te tłumy to ;)) w rudzie sl ;)) a tak serio to osoby pracujacy ..na tasmach to maja małe ambicje mam na mysłi wszystkich składaczy itd bo np utrzymanie ruchu to już musi myslec ...

 • caban

  Weź pod uwagę całą masę firm kooperujących. Począwszy od dostawców ręczników papierowych i papieru toaletowego, przez sprzątanie, catering, usługi transportowe ludzi i dóbr, dostawy dóbr produkcyjnych/eksploatacyjnych, utrzymania ruchu, zarządzaniu/ekonomią a kończąc na pracy dla zwykłego Janusza bez ambicji, który nie musi pobierać zasiłku. No aaaale se ne da...

 • jeb .bolusia i rsl

  pomyśl sobie ze pracujac ..normalnie po 8 lub 7 godzin of poniedziałku do piatku -soboty niedziele wolne dni świąteczne .również wychodzi się w skali roku 150 tys ;)) przelicz x 12 miesięcy i wychodzi pensja Tłuku ;)) ale ty pewnie za[...]sz na tasmie lub ob[...]j kopalni i nigdy z poza syfu rsl nigdzie nie wyjechałeś

 • caban

  Czego dotyczy ten komentarz, czy jest Pan upośledzony?

 • Karl

  Ja, akurat Ty gamoniu tyla zarabiosz...

 • Ryl

  Nikt od 89 roku nie zrobił reformy górnictwa.A to co jest teraz to szybką jego zagłada.To jest Tak jak deb.. esą nie fachowcy robią reformę.1.Zwiazki zawodowe za bramę. Płacone że swoich składek i zysków z posiadanych ośrodków, hoteli itp.2.Oplata za wynajmowane pomieszczenia,telefony itp. To sa wszysko koszty wpływające na cenę węgla.3. Jeden pracownik może należeć do jednego związku,a nie tak jak to jest płaci składki w 3 związkach.4.Zwiazki mają prawo kontroli stanowisk pracy i opisywania w protokolach.Aby nie było ministerstwa z dyrekcją. Jak od tych postulatów się zacznie to ruszy reforma

 • normalny typ

  Kopalnie tylko w prywatne ręce. Mądry, prywatny, zarządca zminimalizuje znaczenie związków zawodowych oraz zreorganizuje pracę i oszacuje rentowność wydobycia z poszczególnych ścian, kopalni dla danej jakości węgla. Wyrzuci bumelantów, partyjniaków i spadochroniarzy. Zlikwiduje przywileje a sami górnicy, fachowcy nie będą bali się o pracę. Do tego zajmie się realnym prowadzeniem biznesu, ponieważ węgiel zawsze będzie potrzebny. Tylko idioci mówią, że węgiel to przeżytek, węgiel jest potrzebny w energetyce i przemyśle metalurgicznym czy chemicznym.

 • boluś

  Frajer'pompka Pinokio łapie 'medialny' temat i liczy co na nim 'popłynie'. To tak co w dow[...] z [...]ym co sie przilepioło do statku i poczuło TRANSATLANTYKIEM" i wrzeszczy PŁYNIEMY !!! Czyli w górnictwie bez zmian' jedne OSZOŁOMY kcom likwidować po swojymu a drugie po swojymu' bele do WYBORÓW ! Bedzie o NOS głośno to NOS wybierom !

 • Klj

  Górnicy głosowali na PiS. Słynne słowa Kolorza do prezydenta Dudy na nad zawsze może Pan liczyć. Górnictwo wykonczyly pazerne związki zawodowe. Kto to widział żeby ich tyle było na kopalni. Górnictwo to jeden wielki [...]. Kopalnie straty a tam podwyżki 14 barbórki olowkowe bony tanie wczasy wycieczki. PRL się dawno temu skończył

 • ksiundz

  Niestety taka jest prawda. Są tylko 2 opcje dla górnictwa. Reorganizacja i dostosowanie do rynku albo likwidacja. Na reorganizację związkowcy nigdy się nie zgodzą więc zostaje likwidować. Oni i tak spadną na 4 łapy a zwykłych górników mają gdzieś. Dla związkowców 1 górnik to tylko 1 godzina miesięcznie wolnego dla zarządu i składki co miesiąc.

 • jeb rsl

  brawo słusznie napisane PRL się skonczył tak samo jak prawdziwi górnicy a nie ta patologia obecna kazdy patrzy na siebie co mnie interere;)) kopalnia?nie rentowne ...zamknąc proste jak [...]e ;))) prowadzisz firmę lub w firmie typu korpo jak nie masz wyników jestes nie produktywny też wy[...]ja i nikt nie płacze ;))

 • boluś

  Chyba co sie podepnie pod staro ździra do Samorządu i udaje Greka!

 • boluś

  Proponuja ta zapowiadano bez niego Trzecio Wojna Światowo zaczońć łod niego! Wywieść ToTo na karze za granice Rudy i ściepować ' a nojlepij odesłać do krainy przodków na Bliski Wschód. Bilety z Pyrzowic po 50 zeta w obie strony czyli 25 zeta w jedno strona . Myśla co do noszego dobra stać Nos na taki wydatek!

 • hanys

  "Likwidujemy" godo tyn chop choby cosik łod niego zależało...

 • boluś

  Te porównanie do OKRĄGŁEGO STOŁU połnego kantów przi kierym ŻYDO-KOMUNA i ICHNIO AGENTURA wydymała ROBOTNIKÓW jak najbardziej zasadne' szykuje sie powtórka !

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.