Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzianie biorą sprawy w swoje ręce. Apelują o pomoc w schwytaniu pseudo-grafficiarzy

 • Dodano: 2019-08-09 10:30

Rudzianie biorą sprawy w swoje ręce. Apelują o pomoc w schwytaniu pseudo-grafficiarzy, którzy od ubiegłego roku niszczą elewacje budynków w Orzegowie, Rudzie i Goduli.

- W październiku zeszłego roku doszły do nas sygnały, że w północnych dzielnicach Rudy Śląskiej na elewacjach wielu kamienic każdego tygodnia w szybkim tempie przybywa bohomazów w postaci herbu jednego ze śląskich klubów. Z perspektywy czasu możemy już powiedzieć, że jest to największa do tej pory zorganizowana akcja niszczenia publicznej przestrzeni w naszym mieście w postaci setek identycznych bohomazów na kamienicach w Goduli, Orzegowie oraz Rudzie - możemy przeczytać na stronie "Pogromcy bazgrołów - Ruda Śląska".

Jak informują członkowie grupy, dalej można zauważyć nowe tego typu malowidła powstałe w ostatnich tygodniach. Usunięcie tych wszystkich zabrudzeń z elewacji, o ile przestanie ich przybywać, z pewnością zajmie ich właścicielom dużo czasu.

- Ta pseudo-graffit’owa katastrofa pokazuje bezradność państwa w walce z podobnymi zjawiskami. Obecnie, właściciel każdej ze zniszczonych kamienic musi indywidualnie dochodzić swoich praw. Razem z Pogromcami Bazgrołów z Zielonej Góry i Krakowa lobbujemy nad takimi zmianami w prawie, aby tego typu niszczenie wspólnej przestrzeni w miastach było ściganie z urzędu. Już wkrótce usłyszycie o naszych dalszych działaniach w tym zakresie - zapowiadają rudzcy aktywiści.

W tej chwili rudzianie skupiają się na poszukiwaniach sprawców oraz powstrzymaniem ich przed dalszym niszczeniem naszego miasta. Członkowie grupy proszą mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy mają jakieś informacje na temat pseudograficiarzy o kontakt.

To niestety tylko jeden z wielu przykładów tego typu wandalizmu w mieście. Estetykę Rudy Śląskiej rujnują malunki i bohomazy, które spotykamy na wielu budynkach. Wystarcza krótki spacer ulicami miasta, aby zobaczyć kilkadziesiąt sprejowych napisów czy rysunków oszpecających także zabytkowe budynki.
Warto przypomnieć, że za wskazanie osoby, która dokonuje podobnych aktów wandalizmu, miasto przygotowało nagrody pieniężne. Osoby, które wskażą sprawców zniszczenia mienia, mogą liczyć na nagrodę finansową w wysokości 1000 zł przyznawaną przez Prezydenta Miasta.

Jeżeli już uda się schwytać sprawców, za zniszczenie mienia grozi im poważna odpowiedzialność karna. Wszystko zależy od zakresu zniszczeń, może być to zniszczenie mienia traktowane jako przestępstwo lub wykroczenie zgodnie z art. 63aKW. W pierwszym przypadku jest to przestępstwo zagrożone karą więzienia do 5 lat, natomiast w drugim przypadku wykroczenie zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.


Źródło: Redakcja

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (46)    dodaj komentarz »

 • Kevin

  Gornik Zabrze RIP

 • ŁS

  Wystarczy zabrać się za Fokę, Szpota, i Kachola i będzie porządek, lecz jest problem, bo oni mają kogoś w ząrzadzie miasta. Straż miejska się boi a niektórzy policjanci myślą o zmianie pracy. Radni olewają temat równo.

 • bezradnypolicjant

  Dokładnie nawet radni od Dziedzicowej wiedzą, kto za to odpowiada. Tylko jest ochrona tych ludzi.

 • robić a nie gadać

  Ten temat przewija się tu nie pierwszy raz .Wszyscy jesteśmy wściekli na tych wandali ale mnie osobiście powala ta bezsilność .Przecież każdym tak negatywnym zjawiskiem na taką skalę musi się zająć policja wespół ze strażą miejską i Władzami Miasta .Ale o musi być konkretna strategia działań i przede wszystkim skuteczna a nie działania na zasadzie przypadku ,kiedy raz na jakiś czas kogoś się przyłapie na gorącym uczynku i najczęściej puszcza się go wolno za małą szkodliwość czynu albo ,że ten ktoś jest niepełnoletni .Krótko mówiąc gdyby policja tak naprawdę chciała to wyłapała by większość tych niemądrych kiboli .Miasto też powinno się tym zająć na poważnie .

 • Grzegorz

  Cieszy mnie Twoja postawa . Ale sięgnij do wiedzy która jest na wyciągnięcie reki ... Same służby nie dają rady. Społeczeństwo musi współpracowac z Policja. Policja jest od wszystkiego ( tak bez żartów zobacz zakres ich działań . To nie ABW czy inne służby które maja wąski zakres i dobre pieniądze na dzialalność ) 3,4 patrole na miasto to za mało, a przy rozległości naszej Rudy nie do ogarnięcia . Miasto mam na myśli władze musi myśleć do przodu . Myślenie ze nagroda spowoduje ze tłumy zgłoszą kto i co to porażka. W tym urzędzie albo brak jest swiezosci myślenia i wdrażania albo są one blokowane przez tych co maja juz kurz na plecach i są nieomylni . Kocham moja Rude bo jestem tu od dziada pradziada ale jak patrze na to jak idziemy jak wszyscy biegna to ...

 • Zbycho

  Ja, wielkie kibice co nie jedyn z nich nie widziol stadionu na oczy! Geroje wielkie co po murach umia pisać i to jeszcze z bykami. Kiedyś fakt że pisali po murach i chodnikach ale kreda, to cie sąsiedzi widzieli zaroz szli do ojców i nie dość że w doma byl solidny w[...] to jeszcze trzeba było to iść sycierac. A teraz do kogo pretensje że dzieci nic z rodziców się nie robią? Do rządu piszcie bo to jest efekt bezstresowo wychowywania! Nie mówię już ze się trzeba znecac nad dzieckiem. Pizniesz takiego to ci powie że na Policja to zgłosi. Być tu mądry i pisz wiersze nie nadążam już.

 • dfg

  Wystarczy wejść na portale społecznościowe, oni się tam chwalą gdzie i co nabazgrał, a co niektórzy to i zdjęcia dodają.

 • MATKA

  POWINNI DEBILOM NA CZOLE NAMALOWAĆ FARBA NIE ZMYWALNĄ HERBY KLUBÓW I Z RUCHU WYPUŚCIĆ W ZABRZU ,A GÓRNIKA W CHORZOWIE,GWARANTUJĘ ŻE WIĘCEJ JUŻ NIE BĘDĄ MALOWAĆ

 • Lokator

  Podasz takiego jednego z drugim to ci prędzej czy później auto przerysują... A ta cała straż miejska jest śmiechu warta....

 • Artur

  I to jest wlasnie nasza znieczulica. Bija innego to sie odwroce bo mnie nie bija

 • zonk

  To tacy lokalni patrioci. Niszczą SWOJE własne miasto wypisując na murach nazwy klubów z miast ościennych. Może lepiej wyjedźcie stąd do Zabrza lub Chorzowa i będzie święty spokój.

 • fafik

  To problem umysłowy. Dzieła debili albo w najlepszym razie półdebili. Taki przypadek - wycieczka uczniów szkoły podstawowej w Beskidy, jeden z uczniów zabrał ze sobą mazak i na co większych kamieniach smarował "KSG" :) Zresztą, HKS czy coś analogicznego widziałem na jakiejś budzie w ... Sopocie :) No i co? Do tych ludzi nie da się trafić. Jeśli ktoś jest "żabol", to trzeba go zabić - no i gadaj z takim kretynem :) Inna sprawa, że naprawdę są niebezpieczni

 • n4u

  Tylko idiota pójdzie jako świadek na policję, potem taki delikwent dostanie wszystkie twoje dane na tacy a ty jego nie. Lepiej łapę obciąć albo te puszki w [...]sko wsadzić to się nauczy jeden z drugim.

 • Rudzianka

  Chyba ktoś myli słowo Delikwent z Dewastatorem! Delikwent to jest ktoś kto spożywa alkohol w miejscu publicznym. A ten co niszczy mienie niezależnie czy prywatne czy to publiczne to jest dewastator!

 • Katia

  Brawo!!!Sama jestem matka dwóch synów i jak najbardziej jestem za przywróceniem obowiązkowego poboru do wojska. Co prawda ktoś pomyśli..... Psychiczna jakaś? Mają zaledwie 10 i 12 lat ale nie wiadomo jak dalej będzie w jakie towarzystwo wpadną, co za pomysły im do głów przyjdą. Łatwo tym co oceniają czyjeś dzieci a u swoich same dobroci widzą. Wojsko, Wojsko i tyle. Życia stara szkoła.

 • Antydebil

  Co za debil. A jak było wojsko to nie było napisów na murach?

 • Rudzianka

  Powinni to lizać aż zejdzie

 • takie mamy prawo...

  Take sprawy lepiej załatwiać właśnie samemu bo czy to Policja czy SM w mieście funkcjonuje jak funkcjonuje. Ich patrole polegają na objeżdżaniu punktów z kebabami i hot dogami lub co najwyżej wlepianie mandatu pojedynczym ,,piwkowiczom'' w parkach. Mieszkańcy muszą tu niestety działać na własną rękę bo nawet jak już tych delikwentów ta policja złapie to będzie pewnie upomnienie lub max 48h i do domu.

 • Rudzianka

  Wy się boicie zadzwonić a o samorządach piszecie,na[...]ibyscie w gacie,jak słyszę lepiej nie zgłaszać to mnie krew zalewa ,lepiej udawać że się nie widzi i zasłonić okna sami im dajecie przyzwolenie na wandalizm swoją postawą że służbami trzeba współpracować

 • kara bin

  Rudzianko, dzwoniłem do SM 4 razy zimą, aby ukrócić proceder palenia śmieciami w piecu sąsiada. Moje upomnienia nic nie dawały. Przyjechali dwa razy, postali pod domem kopcącym jak koksownia... by po prostu odjechać. Nie robili zdjęć, nie wyszli sprawdzić pieca. Truciciel nie poniósł konsekwencji, ponieważ palił syfem cała zimę. Pani pisze o współpracy? śmiechu warte!!!

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.