Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzianie uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  • Dodano: 2022-05-03 14:30

Konstytucja 3 Maja oraz wybuch III Powstania Śląskiego to kluczowe wydarzenia historii Polski. Jak co roku rudzianie, na czele z przedstawicielami władz i służb mundurowych wzięli udział w obchodach upamiętniających te ważne wydarzenia.

- Nasze majowe narodowe świętowanie kończymy dziś obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 101 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Tradycyjnie w kościele Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej. Następnie przemaszerowaliśmy na planty, pod pomnik poświęcony uczestnikom Powstań Śląskich, z których w tych dniach szczególnie wspominamy trzecie. Jutro wrócimy do pracy, nauki i codziennych obowiązków. Mam jednak nadzieję, że patriotyzm, szacunek dla poświęceń naszych przodków i wszystkie wartości, o których podczas tych trzech dni tyle mówiliśmy, będziemy realizować cały czas - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W Święto Narodowe Trzeciego Maja w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej odprawiona została msza święta za Ojczyznę i mieszkańców naszego miasta. Po niej zebrani, wśród których znajdowali się przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i miejskich oraz służb mundurowych, przemaszerowali pod pomnik Powstańców Śląskich na kochłowickich plantach. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu z akompaniamentem orkiestry górniczej pod pomnikiem złożone zostały wieńce i znicze.

- W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja jak co roku modliliśmy się za Ojczyznę i Miasto w kochłowickim kościele Trójcy Przenajświętszej, a później złożyliśmy wieńce pod pomnikiem Powstańców Śląskich na plantach. Tak jak mogliśmy usłyszeć podczas nabożeństwa - w obliczu wojny tuż za naszą granicą szczególnie doceniamy to, że możemy bezpiecznie świętować w niepodległym kraju. Cieszy także, że po dwóch latach spotkaliśmy się znów w szerokim gronie, wolni od spowodowanych pandemią ograniczeń. W kolejnych dniach niech także towarzyszy nam przesłanie z dzisiejszej mszy św., iż najważniejsze nie są wielkie słowa, ale codzienność budowana w szacunku dla innych ludzi - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Przypomnijmy, że Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ten ważny dzień został uznany za święto już 5 maja 1791 roku. Niestety, akt w praktyce obowiązywał tylko ok. 14 miesięcy, ale jego wagę uznał Sejm Ustawodawczy odrodzonej Rzeczpospolitej, który w kwietniu 1919 roku ustanowił 3 maja świętem narodowym. Z kolei władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania tej daty, a oficjalnie święto zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku. Polacy musieli czekać 30 lat, by ponownie móc świętować uchwalenie Konstytucji Majowej. Oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą w 1990 roku.

Komentarze (4)    dodaj »

  • Elwer ze Otylije

    przeca to żodyn śloncki fajer

  • boluś

    Po Polsku ' Naszkryklali i sie Zesrali !

  • Robercik

    U Macieja już ani poczęstunku nie było? Licho coś....

  • mietlorz

    Wypióra nie było?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również