canonicalLinkcanonicalLinkMarek Wesoły - życiorys i aktualności - RudaSlaska.com.pl

Marek Wesoły - życiorys i aktualności

  • Data urodzenia: 3 maja 1972r. , Rudzie Śląskiej
  • Funkcja: radny miasta Ruda Śląska w latach 2010-2018, poseł na Sejm IX i X kadencji

Marek Wesoły urodził się 3 maja 1972 roku

Kształcił się w liceum zawodowym, uzyskał dyplom technika elektromechanika. W 2003 ukończył licencjackie studia katechetyczno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Był kierownikiem sieci sklepów, następnie zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, m.in. w postaci restauracji. W 2016 został prezesem spółki Jelux.

Marek Wesoły od 2010 roku sprawował mandat radnego Rady Miasta Ruda Śląska z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Był szefem Klubu Radnych PiS oraz przewodniczącym Komisji Budżetu i Przedsiębiorczości. Od 2018 roku był wiceprzewodniczący Rady Miasta. Obecnie jest posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Marek Wesoły to znana postać zarówno lokalnej, jak i krajowej polityki. Trzykrotnie kandydował na stanowisko prezydenta miasta Ruda Śląska. W 2014 i 2018 kandydował na prezydenta miasta, zajmując kolejno trzecie miejsce (11,45% głosów) i drugie miejsce (38,23% poparcia w drugiej turze). Mandat na posła na Sejm IX kadencji w okręgu katowickim uzyskał podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku. W 2022 po raz trzeci kandydował w przedterminowych wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej rozpisanych po śmierci Grażyny Dziedzic. Wystartował ze swojego komitetu wyborczego, uzyskując poparcie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W głosowaniu zajął trzecie miejsce z poparciem na poziomie ponad 26%. 

1 marca 2023 został powołany na stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. W wyborach w tym samym roku z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję (z wynikiem 9915 głosów)[18]. W grudniu 2023 zakończył pełnienie funkcji wiceministra.

Data urodzenia: 3 maja 1972r. , Rudzie Śląskiej
Funkcja: wiceprzewodniczący Rady Miasta

Marek Wesoły w artykułach


12345następna »