Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzianin trzymał zaniedbane konie i kuce w ogródku! Policja odebrała część z nich

 • Dodano: 2021-04-29 12:15, aktualizacja: 2021-05-03 18:59

53-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej odpowie za znęcanie się nad zwierzętami.

Zaniedbane, wychudzone i brudne. Dramatyczna interwencja 

Mężczyzna w swoim ogródku utrzymywał łącznie 13 zwierząt w tym m.in. konie, kuce, psy, a nawet świnię wietnamską. Były one zaniedbane, wychudzone i brudne. Śledczy z miejscowej komendy wspólnie ze służbami weterynaryjnymi wkroczyli na teren jego posesji i interwencyjnie odebrali część zwierząt. Wkrótce rudzianin może stracić pozostałych podopiecznych, jeśli nie zapewni im odpowiednich warunków bytowania.

Policjanci ze świętochłowickiej komendy, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej uzyskali informację, że na jednym z ogródków w Świętochłowicach mogą znajdować się zaniedbane zwierzęta. Stróże prawa natychmiast wkroczyli do akcji. Na miejsce przybyły również służby weterynaryjne oraz przedstawiciel świętochłowickiego Urzędu Miejskiego. Kiedy śledczy weszli na teren posesji, ich przypuszczenia się potwierdziły. Okazało się, że przebywające tam zwierzęta utrzymywane są w fatalnych warunkach. Były one brudne i wygłodzone, a część z nich nawet odwodniona i w stanie nieleczonej choroby.

Wśród 13 zwierząt na terenie gospodarstwa hodowane były m.in. konie, kuce, psy, a nawet świnia wietnamska. Ogiery i kuce utrzymywane były w zbyt ciasnych pomieszczeniach bez dostępu do światła i wody. Wypuszczane były na grząski padok ogrodzony blachą i drutem. Warunki, w jakich przebywały, stanowiły dla nich poważne zagrożenie. Z kolei kojce dla psów były brudne i zaniedbane tak jak same czworonogi. Właściciel nie zadbał nawet o budy, by mogły się schronić przed działaniem warunków atmosferycznych. Ponadto rudzianin hodował także młodą świnię wietnamską, którą dokarmiał psią karmą. Zwierze miało otwartą ranę szyi, którą właściciel próbował leczyć samodzielnie.

Decyzją służb weterynaryjnych 53-latkowi zostały interwencyjnie odebrane 4 kuce oraz świnia, bowiem ich stan oraz warunki, w jakich przebywały, zagrażały ich życiu i zdrowiu. Zwierzęta trafiły do jednego z gospodarstw na terenie śląska, prowadzonego przez fundację.

Właściciel zrzekł się podopiecznych

Pozostałe zwierzęta zostały na miejscu, jednak mieszkaniec Rudy Śląskiej musi się liczyć również z ich utratą. Służby weterynaryjne w odniesieniu do nich będą wnioskowały do włodarzy miasta o ich czasowe odebranie zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie zwierząt, a jeśli właściciel w dalszym ciągu nie zapewni zwierzętom odpowiednich warunków, wówczas zostanie skierowany wniosek o całkowite ich odebranie. Ponadto mężczyzna został ukarany przez pracowników katowickiego Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego mandatami karnymi m.in. za brak aktualnych szczepień psów oraz brak wymaganych dokumentów dla koni.

Zarzuty za znęcanie się nad zwierzętami

Policjanci przeprowadzili czynności procesowe, w których trakcie zabezpieczono niezbędne dla postępowania dowody. Za znęcanie się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach oraz w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa właścicielowi grozi do 3 lat więzienia. Mężczyzna wkrótce odpowie przez sądem.

Zobacz także

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • olo

  chop 25 lat kopalni przerobione to nie dziwne że mu beret zryło chciał zostać ranczerem tak mu sie poprzestawiało w deklu on myślał że te zwierzęta będą sobie same po zakupy łaziły i same sie myły w jego przypadku to bym zacząłł od psychiatry

 • Mieszkaniec

  Szkoda zwierząt - ale brudnym "kocom" bym nie odpuścił ;-)

 • gośc

  pisze sie KUCE albo Kucyki GŁĄBIE DO SZKOŁY

 • Mały Jaś - szaradzista

  GŁĄBIE DO SZKOŁY - to do mieszkańca- czy do admina?

  • Mały Jaś - szaradzista
   2021-05-03 20:18
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Jola

  Przeczytaj tytuł "głąbie" bez szkoły, gościu

 • cycol

  Najpierw oludzi dbac,dalej oreszta,sie niepodoba to fora ze dwora.

 • mario

  swinia wietnamska noto nadziany gosc teraz troche posiedzi

 • wree

  W Rudzie Śląskiej już więcej goroli mieszka niż ślązaków, więc zarzucanie że ten typ był ślązakiem jest nie na miejscu.

 • Z Wirku

  Smutek i ból w oczach tego zwierzaka udziela się patrząc na niego. Serce się kroi. Dobrze, że ktoś o tym zawiadomił.

 • animals

  czy to ważne czy z lipin czy z innej dzielnicy, to był ślązak i za takich sie musimy wstydzic, przywiązac takiego na metrowym łancuchu w tym gnoju i nie karmić dwa tygodnie, zdechnie sam albo tym gnojem sie bedzie żywił

 • Zofia

  w innym województwie by tak nie katowali zwierząt, wstyd mi za ten region

 • jaka63

  no pewnie - w innych województwach to same anioły mieszkają (aleś ty głupia)

 • Miki

  Ostatnio były senator pis z okolic kościerzyny ciągnął psa za autem. Zgodnie z twoją znajomością geografii wynika ze Śląsk podchodzi aż pod Bałtyk ;D

 • Jola

  Niestety mamy jednego gościa z okolic Kościerzyny. Bruździ w naszym mieście, razem z pepppą, już tyle lat

 • fajerberga

  Jak ja uwielbiam takie uogólnienia... śląsk be, reszta kraju to kraina mlekiem i miodem płynąca. Widać, że z logicznym myśleniem ci nie po drodze.

 • tomex

  no i fajnie. wiec dlaczego gorolico tutaj jestes?

 • jo

  Pewnie z gość Lipin, szykowoł zwierzęta na wuszty z grilla

 • Moncia

  Dałam lajka ale pisze że to z rudy slaskiej;) A lipiny to już swiony

 • ela

  Skoro nie umiał zadbać o zwierzęta, to powinni je zabrać, a nie skazywać na dalszą gehennę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.