Z Rudy Śląskiej do Krakowa, czyli rudzianin został hejnalistą w Bazylice Mariackiej w stolicy Małopolski. Dziś, w samo południe będzie można go usłyszeć w Programie I Polskiego Radia.
Hejnalista z Rudy Śląskiej
Łukasz Rudnik to młody mieszkaniec Rudy Śląskiej, który związał swoją zawodową karierę z muzyką. Niedawno został hejnalistą w jednym z najsłynniejszych polskich kościołów. To tam codziennie rozlega się hejnał mariacki, czyli melodia w tonacji F-dur. Grana jest co godzinę z północnej wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie przez trębacza. Raz dziennie – w samo południe – możemy ją usłyszeć za pośrednictwem Polskiego Radia – Programu I.
- Dzisiaj w samo południe z wieży w Bazylice Mariackiej w Krakowie będziemy mogli usłyszeć hejnał w wykonaniu młodego rudzianina. Łukasz Rudnik gra na trąbce od 7. roku życia, jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rudzie Śląskiej – napisał dziś w mediach społecznościowych wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.
Łukasz Rudnik studiuje obecnie w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, a niedawno udało mu się otrzymać posadę hejnalisty. Jak wyjaśnia Krzysztof Mejer, nie było to łatwe zadanie, ponieważ rekrutacja trwała ok. dwóch miesięcy.
- Żeby objąć tę funkcję, Łukasz musiał przejść szereg testów, nie tylko z gry na trąbce, ale i ze sprawności fizycznej, bowiem praca na tym stanowisku wymaga wzorowej kondycji fizycznej. Żeby dotrzeć na miejsce rudzianin ma do pokonania 272 stopnie wiodące na 81 - metrową wieżę i robi to w trzy minuty! – podkreśla Krzysztof Mejer.
Dyżur trwa aż 24 godziny!
Praca hejnalisty może być wyczerpująca, bowiem dyżur trwa aż 24 godziny na dobę. Pełni go jednocześnie dwóch hejnalistów, strażaków Państwowej Straży Pożarnej, którzy wykonują utwór po 48 razy w ciągu doby na cztery strony świata: dla króla, dla burmistrza, dla komendanta straży pożarnej oraz dla przybywających do Krakowa gości.
Przypomnijmy, że początkowo hejnał mariacki grano jedynie w południe. Tradycję tę zainaugurowano 13 lutego 1838 roku. Tym samym Kraków stał się pierwszym polskim miastem, w którym podawano dokładny czas.