Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzka szkoła muzyczna świętowała 50. urodziny

  • Dodano: 2022-05-16 20:45, aktualizacja: 2022-05-16 23:42

Wyjątkowy koncert finałowy z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz 10-lecia istnienia PSM II stopnia w Rudzie Śląskiej odbył się w miniony czwartek w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty.  Na scenie wystąpił m.in. absolwent rudzkiej szkoły, światowej klasy wirtuoz Marcin Dylla. Był to trzeci z koncertów zorganizowanych z okazji okrągłego jubileuszu placówki. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią świętowanie społeczności rudzkiej szkoły muzycznej zostało rozłożone w czasie. 

Szkoła muzyczna w Rudzie Śląskiej działa już 50 lat

Warto przypomnieć, że Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w 2020 roku obchodziła jubileusz 50-lecia swojego istnienia.  Z kolei od 2010 roku młodzież może uczyć się także w Miejskiej Szkole Muzycznej II stopnia. Obie placówki w jeden zespół zostały połączone w marcu 2011 roku. 

Nauka w rudzkiej szkole muzycznej jest bezpłatna. Okres nauki trwa: dla dzieci rozpoczynających naukę w wieku 6 do 9 lat - 6 lat, a dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w wieku od 10 do 16 lat – 4 lata. Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny. Istnieje możliwość nauki gry na: fortepianie, akordeonie, klawesynie, organach, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, klarnecie, oboju, saksofonie, trąbce, waltorni, puzonie, gitarze, perkusji. Lekcje gry na instrumencie prowadzone są w formie nauczania indywidualnego. Z kolei zajęcia teoretyczne odbywają się w kilkunastoosobowych grupach. 

Trochę historii

Już w dwudziestoleciu międzywojennym na terenie obecnej Rudy Śląskiej (w Nowym Bytomiu) działały prywatna szkoła muzyczna oraz filia Ludowej Szkoły Muzycznej z Chorzowa. Po wojnie, w roku 1946  powstała Zawodowa Szkoła Muzyczna im. Mieczysława Karłowicza, której siedzibą został budynek huty przy obecnej ul. Niedurnego. Następnie szkoła ta została przekształcona najpierw w Miejskie, a później w Państwowe Ognisko Muzyczne. W grudniu 1968 placówka otrzymała od władz miasta pomieszczenia w budynku przy ul. 1 Maja w Czarnym Lesie. W tej formie funkcjonowała do roku 1970. 27 października 1970 (z mocą ustawy od 1 września 1970 r.) Ministerstwo Kultury i Sztuki przekształciło Państwowe Ognisko Muzyczne w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku prawie stuletni budynek, w którym mieściła się szkoła, z powodu szkód górniczych, zaczął stanowić zagrożenie dla uczniów i nauczycieli. I tak w 1990 roku placówka została przeniesiona do Nowego Bytomia i zajęła parter, pierwsze i drugie piętro budynku przy ul. Niedurnego 36, gdzie mieści się do dzisiaj.

Patronem szkoły jest Grzegorz Gerwazy Gorczycki

W roku 1996 patronem szkoły został zasłużony kompozytor i wieloletni dyrygent kapeli katedry warszawskiej Grzegorz Gerwazy Gorczycki. W roku 2007 kierownictwo w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia objął Mirosław Krause, który związany jest ze szkołą od 1990 roku. Dzięki jego staraniom, już po 3 latach, udało się utworzyć Miejską Szkołę Muzyczną II stopnia, która swoją działalność rozpoczęła od 1 września 2010 pod kierownictwem Aleksandry Rymarz. Dalsze działania doprowadziły do połączenia szkoły I i II stopnia, czego skutkiem była inauguracja Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, która nastąpiła w marcu 2011 roku.

W roku 2015 placówka przeszła termomodernizację, a na cele szkolne został przeznaczony cały budynek. Koszt tego remontu wyniósł 2,8 mln zł, z czego milion stanowiło dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Rudzka szkoła muzyczna świętowała 50. urodziny


Źródło: Redakcja

Komentarze (1)    dodaj »

  • kw

    Wspaniała szkoła i cudowni nauczyciele. Dobrze, że mamy taką szkołę w naszym mieście.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również