Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzki "Hoover" wśród 130 placówek z certyfikatem Ministerstwa Obrony Narodowej!

 • Dodano: 2020-09-11 06:15, aktualizacja: 2020-09-11 06:26

W IV Liceum Ogólnokształcącym powstała klasa wojskowa, która liczy obecnie 23 uczniów. Jej patronem i opiekunem jest 34 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu. Przed młodzieżą cztery lata intensywnych zajęć praktycznych i teoretycznych, które ułatwią jej związanie przyszłości ze służbą mundurową.

Klasa powstała w ramach programu Oddziały Przygotowania Wojskowego

Do udziału w programie aplikowało ponad 200 szkół z całej Polski.

Udział w tym  programie to dla nas duże wyróżnienie, a zarazem także wyzwanie, bo zainteresowanie nim było duże. Jednak nie dziwi mnie to. Jest to pierwsze takie kompleksowe rozwiązanie edukacyjne dla młodzieży zainteresowanej wojskowością, która chce podnosić swoje kwalifikacje z myślą o ewentualnej służbie wojskowej – podkreśla Iwona Luszczak, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. C. Hoovera w Rudzie Śląskiej.

Uczniowie „Hoovera” od I do IV klasy liceum będę mieli zajęcia praktyczne w jednostce opiekuńczej oraz teoretyczne prowadzone przez szkolnych nauczycieli. Z kolei w IV klasie pojadą na obóz szkoleniowy. W sumie zrealizują 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych.

Program obejmie cztery bloki tematyczne: szkolenie bojowe (w tym m.in. taktykę, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obronę przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe); szkolenie logistyczne (m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa); szkolenie z wybranych przepisów prawa (w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych); podstawy wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP).

Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz pod jego nadzorem. To da uczniom możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej oraz wstąpienia do rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP lub do czynnej służby wojskowej. Łatwiejsze stanie się również aplikowanie na wyższe uczelnie wojskowe – mówi Iwona Luszczak.

W związku z udziałem w programie rudzka placówka będzie mogła również starać się o dofinansowanie, które można przeznaczyć na zakup specjalistycznego wyposażenia czy jednolitych ubiorów dla uczniów oraz na inwestycje służące prowadzeniu zajęć wynikających z programu szkolenia.

Naukę w klasie wojskowej w IV LO może podjąć 30 uczniów. Jak do tej pory liczy ona 23 osoby (6 dziewczyn i 17 chłopaków). Młodzież zainteresowana nauką w klasie o takim profilu, może jeszcze zapisać się w sekretariacie szkoły.

W Rudzie Śląskiej nowy rok szkolny w szkołach ponadpodstawowych rozpoczęło  około 4170 uczniów. W mieście funkcjonuje 11 szkól średnich, w tym 4 licea ogólnokształcące dla młodzieży, jedno dla dorosłych  i 6 techników.

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • n4u

  Nie liczy się zdawalność, tylko wynik matury - tylko totalny imbecyl nie dostanie 30%.

 • Zainteresowany

  Jaki procent uczniów tej szkoły zdaje maturę? To się liczy w LO.

 • Absolwent

  Źle zadane pytanie. W każdej szkole każdy kto chce zdać maturę, to ja zda. Czy gdybyś usłyszał że zdaje 50 % to jakbyś zareagował? Byłem pierwszym rocznikiem który rozpoczynał edukację w klasie wojskowej i wiesz co? To ty decydujesz czy będziesz chciał coś osiągnąć czyli nauczyć się i zdać czy poplyniesz i olejesz temat :)

 • Bez efektów nauczania

  Jeżeli ja o tym decyduję- to nie jest mi potrzebna szkoła. Sam potrafię zdobyć wiedzę. Jak już szkoła istnieje to powinna się wykazać.

  • Bez efektów nauczania
   2020-09-16 07:12
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Bez efektów nauczania

  Jeżeli ja o tym decyduję- to nie jest mi potrzebna szkoła. Sam potrafię zdobyć wiedzę. Jak już szkoła istnieje to powinna się wykazać.

  • Bez efektów nauczania
   2020-09-15 21:03
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Peace

  To powinni zmienić nazwę z LO na ZSZ bez matury- za to z karabinem.

 • The Truth

  Buahaha pytanie w punkt. Dla wielu z nich ponad 30 % zobaczy tylko na butelce.

 • Karl

  Akurat w polskiej dzielnej armii tyle wystarczy...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.