Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej obchodzi 20-lecie działalności

  • Dodano: 2025-02-13 12:45

W lutym Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej (RZAZ) obchodzi jubileusz 20-lecia swojej działalności. Przez dwie dekady stał się ważnym elementem lokalnej społeczności, oferując zatrudnienie osobom z niepełnosprawnościami, wspierając ich rozwój zawodowy oraz osobisty.

- Rudzki ZAZ to miejsce, które od 20 lat tworzy warunki pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Oferuje usługi pralnicze i szwalnicze na wysokim poziomie. Zakład nieustannie się rozwija i poszerza swoją ofertę, angażując się w różnorodne projekty. RZAZ jest ważnym miejscem na mapie miasta, które łączy biznes z misją społecznąmówi Michał Pierończyk, prezydent miasta Ruda Śląska.

Początki RZAZ

Początki ZAZ sięgają roku 2004, kiedy to powstał Zakład Usług Pralniczych. Zlokalizowana w wyremontowanym budynku bielszowickiego szpitala pralnia, była pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Rudzie Śląskiej. Projekt utworzenia pralni otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 3 mln złotych z PFRON-u. W pralni zatrudnienie znalazło początkowo 50 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a obecnie pracują tam 64 osoby. Z usług pralni korzystają szpitale, placówki opieki zdrowotnej, zakłady gastronomii, przemysłu spożywczego oraz inni klienci indywidualni i firmy, również spoza Rudy Śląskiej. Aktualnie zakład współpracuje z 54 kontrahentami.

Rozwój i nowe możliwości

W 2009 roku, dokładnie 1 grudnia, powstał drugi zakład w ramach RZAZ – Zakład Usług Szwalniczych. W szwalni zatrudnienie znalazło 21 osób niepełnosprawnych, a obecnie pracuje tam 14 osób z niepełnosprawnościami.

1 marca 2011 roku, w związku z połączeniem Zakładu Aktywności Zawodowej – Zakład Usług Pralniczych z Zakładem Aktywności Zawodowej – Zakład Usług Szwalniczych, powstał jeden zakład pod nazwą Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej z siedzibą przy ul Głównej 11 w Rudzie Śląskiej. Obecnie jest tam zatrudnionych ponad 85 osób z ustalonym stopniem niepełnosprawności. Obok pralni i szwalni, 4 osoby zatrudnione są w administracji i 3 w rehabilitacji.

RZAZ podzielony jest na kilka działów. Jednym z nich jest Dział Usług Pralniczych świadczący usługi pralnicze, z pełną dezynfekcją i barierą higieniczną. Drugim działem Zakładu jest Dział Usług Szwalniczo-Dekoratorskich. W dziale tym wykonuje się usługi począwszy od drobnych usług krawieckich i reparacyjnych po zamówienia indywidualne i dużych kontrahentów takich jak szpitale, przychodnie. - Szyjemy prześcieradła, komplety pościeli, mundurki, ścierki i ręczniki oraz wiele innych rzeczy a wszystko możemy przyozdobić pięknymi haftami. Oprócz usług szwalniczych pracownicy wykonują też artykuły dekoratorskie: karty, stroiki, ozdobne butelki – wylicza Bogusław Waćko, dyrektor RZAZ.

- Co ważne, każde przedsiębiorstwo dokonujące u nas zakupów lub korzystający ze świadczonych przez nas usług może od swojej wpłaty na PFRON odliczyć wartość wystawionej przez zakład faktury. Oznacza to, że rzeczywisty koszt zakupionych produktów bądź usług będzie znacznie niższy - dodaje.

Wsparcie dla pracowników

Głównym celem i ideą Rudzkiego Zakładu Aktywności Zawodowej jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych, zwłaszcza zawodowa, mająca na celu ułatwienie im uzyskanie i utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia oraz awansu zawodowego. Na miejscu pracownicy mogą korzystać z rehabilitacji, bowiem zakład dysponuje kilkoma salami rehabilitacyjnymi wyposażonymi w wysokiej klasy sprzęt: pokojem relaksacyjnym, salą gimnastyczną i gabinetem masażu i fizykoterapii. Wszystkie zabiegi wykonywane są na podstawie zleceń lekarzy specjalistów, zabiegi są dostosowane do danego pacjenta, a dokładnie do jego schorzenia. Zabiegi wykonuje i czuwa nad ich przebiegiem wykwalifikowana kadra.

W grudniu ubiegłego roku Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej zyskał nowy sprzęt i wyposażenie, które znacząco podnoszą komfort pracy i jakość świadczonych usług. Dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 1,2 mln zł udało się dokonać ważnych zakupów i zrealizować prace modernizacyjne. W ten sposób RZAZ wzbogacił się o: nowy samochód dostawczy ze specjalną zabudową, ekologiczne urządzenie do recyrkulacji wody w pralni, które wygeneruje oszczędności, zautomatyzowaną hafciarkę do precyzyjnych haftów, dwie specjalistyczne maszyny do szycia, duży stół krojczy, nowoczesną, dużą pralnicę, energooszczędne oświetlenie LED, wirówkę do rehabilitacji przedramion, nowe komputery, nowe fotele zgodne z obowiązującymi normami.

To ważny krok w rozwoju Rudzkiego Zakładu Aktywności Zawodowej oraz wielkie wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, które tam pracują.

Komentarze (3)    dodaj »

  • bolo

    Mowa ciała prezesa komuś tu źle wróży.

  • Kasia

    Gdzie mozna się zapoznać z asortymentem i cenami dla indywidualnego klienta

  • Obserwator

    Rudzki Zakład Wyzyskiwana Ludzi tak powinno się nazywać na czyjeś tragedii zdrowotno życiowej zarabiają prezesi

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również