Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rusza budowa kolejnej ścieżki rowerowej

 • Dodano: 2018-09-07 15:00

Do końca roku w Rudzie Śląskiej powstanie kolejny odcinek drogi rowerowej. Właśnie przekazano teren budowy ścieżki wzdłuż części ul. 1 Maja. Na tym odcinku przebudowane zostanie również oświetlenie i wymieniona będzie sygnalizacja świetlna. Koszt inwestycji to prawie 2,6 mln zł, z czego 1,25 mln zł będzie pochodziło z dofinansowania Metropolitalnego Funduszu Solidarności.

Jednym z kluczowych działań Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii było utworzenie Funduszu Solidarności - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – W Rudzie Śląskiej bardzo aktywnie pozyskujemy środki zewnętrzne na inwestycje, złożyliśmy więc również wnioski do nowego metropolitalnego programu – dodaje.

Dofinansowane rudzkie zadanie obejmuje budowę drogi rowerowej wzdłuż części 1 Maja wraz z wyznaczeniem szlaku rowerowego.

Na odcinku od skrzyżowania ulic 1 Maja i Tołstoja do ul. 1 Maja 360 rowerzyści będą poruszali się szlakiem rowerowym, wytyczonym ulicami Tołstoja i Kazimierza. Dalej, do zjazdu z ul. 1 Maja do gazowni, wzdłuż ulicy wybudowane zostanie 800 m drogi rowerowej. W ramach inwestycji przebudowane zostanie oświetlenie po wschodniej stronie ulicy oraz skrzyżowanie ulic 1 Maja i Hallera, gdzie zostanie też wymieniona sygnalizacja świetlna – informuje Bartosz Wójcik z Wydziału Dróg i Mostów UM.

Koszt zadania został oszacowany na prawie 2,6 mln zł.

Metropolitalny Fundusz Solidarności powstał w celu niwelowania różnic w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego gmin tworzących Górnośląsko–Zagłębiowską Metropolię oraz w celu integracji i wsparcia gmin członkowskich w realizacji wspólnych przedsięwzięć. Środki na jego realizację zostały zaplanowane w budżecie G-ZM, a regulamin udzielania dotacji został przyjęty uchwałą Zarządu Metropolii.

Przypomnijmy, że Metropolia przyznała Rudzie Śląskiej dofinansowanie również do budowy nowego mostu nad Bytomką, realizowanej w ramach przebudowy ul. Piastowskiej. Plac budowy tej inwestycji został przekazany 11 lipca br. Wykonawca na realizację całego zadania ma 20 miesięcy, a sam most ma powstać jeszcze w tym roku. Dofinansowanie z Metropolitalnego Funduszu Solidarności wyniesie 1,8 mln zł.

W Rudzie Śląskiej jest 77 km infrastruktury rowerowej. Kolejne 500 m ścieżki rowerowej z kostki betonowej powstanie przy okazji budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Magazynowej i Brańskiego. Z kolei na ukończeniu jest budowa 1,3 km drogi rowerowej od skrzyżowania ulicy Górnośląskiej i Gołębi do skrzyżowania ulic Obrońców Westerplatte i Kupieckiej.

W tegorocznym budżecie Rudy Śląskiej na inwestycje zarezerwowano prawie 162 mln zł, w tym ponad 82 mln zł na zadania drogowe. Najważniejsze wydatki w tym zakresie związane są z dalszą budową trasy N-S (ponad 44 mln zł), modernizacją dróg gruntowych (ponad 9,3 mln zł), budową ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Brańskiego i Magazynowej (prawie 8,8 mln zł) i przebudową ul. Piastowskiej (prawie 6 mln zł w 2018 r i 21 mln  zł w latach następnych).

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • rudziol

  Bardzo dobrze, że w Rudzie Śląskiej buduje się drogi rowerowe choć w komentarzach widać niechęć do takich inwestycji bo "zawężają drogę". Istotnie, jeżeli jacyś rowerzyści nie korzystają z tych dróg to podlegają sankcjom wynikającym z przepisów o ruchu drogowym tak jak kierowcy np. wyprzedzający rowerzystów na styk. Ważne by drogi były budowane tak aby zachęcać rowerzystów do korzystania z nich a nie tylko sztuką dla sztuki. Największe grzechy: wysokie krawężniki, zbędne wydłużenia, zakręty pod ostrymi kątami, brak priorytetów na światłach przy skrzyżowaniach, niespójność tras (drogi donikąd). Widać jednak, że w Rudzie się coś w tej materii ruszyło więc brawa dla UM z nadzieją, że będą unikać dotychczasowych błędów. Po za tym aż prosiło by się wykonanie drogi rowerowej wzdłuż Niedurnego (N. Bytom - Wirek) i wzdłuż 1 Maja (Wirek - Halemba).

 • Rudzianka

  A kiedy zrealizowane będą projekty z budżetu obywatelskiego z zeszłego roku? Tu już nowe głosowanie a realizacji zeszłorocznych projektów brak.

 • fafik

  Drogi budujcie. Właśnie przejechałem cała Polskę od Ślaska po Suwalszczyznę i NIGDZIE nie ma tak koszmarnych, dziurawych, łatanych, koślawych dróg jak na Śląsku. Mamy najgorsze drogi w kraju, największą biedę, największy brud, najgorsze powietrze, tu jest najbrzydziej, i po co te ścieżki, kiedy nie ma rzeczy ważniejszych?

 • Tyle w temacie

  Jedyna rada: musisz wyjechać!!!!

 • Mieszkanka

  Zgaduje ze znowu zwęża drogę, spowodują utrudnienia i korki, wydają pieniądze które można było lepiej wydać, a rowerzyści jak jeździli tak będą jeździć. Ja się pytam kiedy tam asfalt wymienia? Odcinek na wysokości cmentarza, przy przystanku aż do nowej drogi to jakaś porażka! Dziura na dziurze, a droga jest przechylona ku drzewom. Kolejny raz przypominam kto płaci na drogi. Szkoda ze nic nie dostajemy, no chyba ze zwężone drogi i mandaty, bo jakos trzeba wyminąć panow drogi czytaj rowerzystów.

 • Zyg paw

  A kiedy doczekamy się możliwości wypożyczenia rowerów??? Sąsiednie Świętochłowice zalała fala wypożyczalni rowerów, Zabrze tak samo a Ruda Śląska w tym temacie cisza, za to ścieżek na potęgę. Ps dwa pytania mam: 1. Jeżeli równolegle do ulicy jest droga rowerowa to rowerzysta może poruszać sie drogą czy powinien jechać rowerową jest na to jakis przepis? 2. Zawsze uczyli mnie że rower na przejściu dla pieszych należy przeprowadzić czy coś się zmieniło w tej materii?

 • Adam

  Kolejna ścieżka rowerowa A i tak barany będą jeździć ulica

 • adam

  buduja ale nie ma komu jezdzic

 • biker

  Nareszcie. Ten odcinek jest bardzo potrzebny.

 • Kris

  Ścieżki rowerowe powstają i cieszę się tego powodu. Tylko szkoda że niektórzy rowerzyści nie korzystają z nich tylko jeżdżą nadal ulicą (przykład ul. Stara na Goduli).

 • SEBAzKafałzu

  Portal często pisze o bzdurach to proponuję redakcji by zrobiła wywiad z szefem rudzkiej drogówki i niech On wyjaśni jak rowerzysta powinien sie zachować na pasach czy w ciągu ulicy gdzie równorzędna jest trasa rowerowa! Nastepnie przykladnie karać tych rowerzystów co łamią przepisy!!!

 • Kriston

  Czarnoleśna od 1 Maja do Czarnoleśnej

 • Krzysztof

  Fajnie że miasto buduje ścieżki , sam czesto korzystam z roweru , tylko wkurzające jest jak rowerzyści ignorują ścieżkę jadąć ulicą a obok jest pusta ścieżka . Drodzy rowerzyście - nie szkoda wam życia które macie tylko jedno ? Druga kwiestią jest brak oświetlenia nawet odblaskowego. Może w końcu policja zamiast karać za przekroczenie kilku km na nie zabudowanej prostej przyjrzy się miłośnikom dwóch kółek

 • mieszkaniec

  ścieżki budują a rowerzystów coraz mniej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.