Żeby program szczepień szedł jeszcze sprawniej, a liczba zaszczepionych rosła szybciej, rząd wprowadza kolejne ułatwienia. To m.in. możliwość zaszczepienia się II dawką w dowolnym punkcie, czy szczepienia podczas imprez masowych. Każdy zaszczepiony będzie mógł także wziąć udział w loterii Narodowego Programu Szczepień i wygrać samochód czy nawet milion złotych. Choć najlepsza nagroda czeka na wszystkich, którzy przyjmą antidotum na Covid-19. To ochrona zdrowia i życia. Własnego i innych.
Już ok. 50% pełnoletnich osób w Polsce zarejestrowało się lub przyjęło szczepionkę przeciw Covid-19. Rząd zaprasza pozostałych! Teraz dostać szczepionkę będzie jeszcze łatwiej.
– Kończy się ten etap, kiedy największym wyzwaniem było dla nas pozyskanie szczepionek. Wyzwaniem coraz większym będzie przekonanie Polaków do tego, żeby się szczepić. To jest wyzwanie dla nas wszystkich. Tylko zaszczepienie jak największej części populacji pozwoli zwyciężyć Covid-19 – powiedział szef KPRM i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podczas prezentacji nowych rozwiązań w Narodowym Programie Szczepień (NPS).
Szczepionka coraz bliżej Ciebie
75% osób powyżej 70. roku życia przyjęło lub zarejestrowało się już na szczepienie przeciw Covid-19. W grupie 69 – 60 lat mamy współczynnik na poziomie 64%, 59 – 50 lat – 53%.
– Wyniki spadają w kolejnych rocznikach, ale pamiętajmy, że rejestracja dla tych grup wiekowych ruszała później – zaznaczył Michał Dworczyk.
Jak dodał: – Każdego dnia rejestruje się ponad 200 tys. osób. Cały czas ta dynamika zapisów się utrzymuje.
Rząd chce przekonać nieprzekonanych do szczepień. 14 maja wystartowała nowa kampania profrekwencyjna „Ostatnia prosta”. Niebawem wprowadzimy kolejne ułatwienia.
Nowe rozwiązania w Narodowym Programie Szczepień
- Od 15 czerwca wojewodowie zapewnią mobilne punkty szczepień podczas imprez masowych (na wzór akcji Zaszczep się w majówkę).
- Od 1 lipca będzie można przyjąć II dawkę szczepionki w dowolnym, wybranym przez siebie punkcie.
- Bezpośredni kontakt z osobami 70+. Do seniorów zadzwonią konsultanci, którzy zaoferują możliwość szczepienia przez zespół wyjazdowy. To znaczy, że zainteresowani nie będą musieli wychodzić z domu, żeby przyjąć preparat przeciw Covid-19.
- Osoby niepełnosprawne będą miały lepszy dostęp do Narodowego Programu Szczepień.
- Do promocji szczepień w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniora dołączy 100 organizacji i środowisk młodzieżowych.
Loteria Narodowego Programu Szczepień
Nagrody pieniężne, samochody hybrydowe, hulajnogi i inne cenne nagrody rzeczowe czekają na zwycięzców Loterii Narodowego Programu Szczepień. Loteria wystartuje 1 lipca i będzie realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek skarbu państwa. Do realizacji tego projektu będą mogły dołączyć również samorządy. Każdy uczestnik będzie miał aż cztery szanse na wygraną:
- natychmiastową – co 2000 osoba wygra 500 złotych;
- cotygodniową – do wygrania będą nagrody pieniężne (2x po 50 tys. złotych) oraz hulajnogi elektryczne i vouchery;
- comiesięczną – do wygrania będą nagrody pieniężne (2x po 100 tys. złotych) i samochody hybrydowe;
- finalną – na dwóch zwycięzców czekają nagrody: po 1 mln złotych plus samochód hybrydowy.
Szczegóły dotyczące Loterii Narodowego Programu Szczepień przedstawimy wkrótce.
Współpraca z samorządami – dla najlepszych nagrody
Ducha zdrowej rywalizacji chcemy także wprowadzić do samorządów. Ale również realnie wesprzeć gminy w realizacji Narodowego Programu Szczepień. Każda gmina otrzyma od rządu od 10 tys. do 40 tys. złotych na organizację lub promocję szczepień. Wielkość kwoty uzależniona będzie od liczby mieszkańców.
Wyróżnimy także te gminy, które osiągną wysokie wskaźniki wyszczepialności. Rząd przekaże:
- 100 tys. złotych dla pierwszych 500 gmin, które osiągną poziom 75% zaszczepienia swoich mieszkańców,
- 1 mln złotych dla gmin na terenie każdego z byłych 49 województw, które osiągną najwyższy wskaźnik wyszczepialności mieszkańców,
- 2 mln złotych dla gminy, która osiągnie najwyższy poziom zaszczepienia w Polsce.
Otrzymanie pieniądze gminy będą mogły przeznaczyć na dowolny cel.
Bardzo dobra ocena Narodowego Programu Szczepień
Aż 71% Polaków pozytywnie ocenia działania rządu związane z akcją szczepień przeciw Covid-19 – to wynik najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
– Traktujemy to jako docenienie pracy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych - wszystkich zaangażowanych osób – podkreślił Michał Dworczyk.
Z tej samej ankiety wynika również, że niemal 70 proc. ankietowanych zaszczepiło się już przeciw COVID-19 lub chce to zrobić w nadchodzącym czasie. To również bardzo dobra informacja.
Do tej pory w Polsce wykonano ponad 18 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest prawie 5 mln 700 tys. osób.