RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rzeźba olimpijczyka na skwerze im. Żwirki i Wigury w Rudzie odzyskała dawny blask

 • Dodano: 2021-09-13 12:45

Rzeźba olimpijczyka na skwerze im. Żwirki i Wigury w Rudzie odzyskała dawny blask. Właśnie zakończyły się prace rewitalizacyjne rzeźby. Koszt robót wyniósł ok. 63 tys. zł, a 88% tej kwoty pozyskano ze źródeł zewnętrznych. 

Rzeźba olimpijczyka na skwerze im. Żwirki i Wigury

Autorem Górnika jest Piotr Latoska, a wykonawcami byli górnicy z KWK "Wawel". Górnik-Olimpijczyk został ustawiony ok. 1962 roku w centrum niecki basenowej znajdującej się na skwerze. Usytuowanie rzeźby o tak dużej skali i tak awangardowej formie miało nadać skwerowi nowoczesny, śródmiejski charakter. Przedstawia ona ludzką postać, ukazaną w przyklęku, z prawym kolanem opartym na podłożu. Lewa ręka wyciągnięta jest do góry, ponad głową postaci, a w dłoni osadzony jest cylindryczny znicz. 

- Postać nie posiada żadnych cech anatomicznych, proporcje są nienaturalne, a kończyny są silnie wydłużone. Zupełne zatarcie indywidualnego rysu przedstawionej postaci nadaje obiektowi wymiar uniwersalny – zauważa dr Urbańczyk.

Niedawno zakończono prace rewitalizacyjne rzeźby Górnika-Olimpijczyka

Niedawno zakończono prace rewitalizacyjne rzeźby Górnika-Olimpijczyka, która mieści się na skwerze im. Żwirki i Wigury. Koszt robót wyniósł ok. 63 tys. zł.

- Figura ta od wielu lat nie była poddawana pracom konserwatorskim, a przeprowadzone wcześniej nieumiejętne naprawy doprowadziły do jej dalszej korozji. Na szczęście rzeźbę udało się odratować, a to przede wszystkim dzięki temu, że na jej odnowienie udało nam się pozyskać dofinansowanie z Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021". Dotacja pokryła 88% kosztów, które wynosiły ok. 63 tys. zł. Inwestycja pozwoliła na przywrócenie śródmiejskiego charakteru miejsca, a cały obszar zyskał na estetyce. Mam nadzieję, że się Państwu podoba - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.  

W ramach projektu wykonano konserwację rzeźby i postumentu, a także oczyszczono i zabezpieczono niecki zbiornika, w którym znajduje się rzeźba.

- Podjęcie działań naprawczych to sygnał, że powojenne dziedzictwo kulturowe stanowi istotny czynnik budowania naszej lokalnej tożsamości i jako takie powinno być otoczone opieką - mówi dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków

Warto zauważyć, że mieszkańcy miasta wielokrotnie występowali z wnioskami o poddanie renowacji rzeźby oraz jej otoczenia. Prace renowacyjne trwały dwa miesiące. 

- Miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości blisko 55,5 tys. zł w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021”. Warto podkreślić, że o dotację z programu zgłoszono 68 wniosków z całego kraju, z czego jedynie 16 uzyskało wsparcie finansowe – tłumaczy wiceprezydent Michał Pierończyk.

Jak podoba Wam się odnowiona rzeźba? 

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj »

 • Antek

  Jak dla mnie to ta rzezba wyglada tak jakby byla tylko pomalowana farba z casto. Jak na 63 tys. to sie za bardzo niepostarali. Taniej by bylo wziąc dwoch lumpow spod monopolowego i by zrobili to za flaszka

 • ruda

  63 tysiące ,kupa pieniędzy nieprawdaż? Chyba nie było przetargu ,bo coś tak czuję nosem ,że ten remont można było zrobić za dużo mniejsze pieniądze.

 • darek

  Teraz ino mieć nadzieja, że miasto nie dokono ,,rewitalizacji'' samego parku bo wiadomo jak to się skończy. Powycinają drzewa, nawalą sztucznego dziadostwa i kolejno patelnia zrobią.

 • RUDZIANKA

  Rzeźby nie poprawią jakości życia, ale równe - nowe drogi już tak, trzeba chyba zrobić petycję może za 20 lat ruszą....

 • Bolesław.

  63 tyś. ja [...]e to chyba złotem pokryto tego olimpijczyka-górnika.

 • Czytelnik

  Za 5 minut i tak znowu będzie cały kolorowy. Erki, kugwy, szubienice, przekreślone szubienice, etc. Daremny futer!

 • boluś

  Górnik- Olimpijczyk ? Cuś sie Urzyndasom poepcyło' zresztom w Rudzie to już TRADYCJA !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.