RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sala Doświadczania Świata w "Łukaszkach" oficjalnie otwarta!

  • Dodano: 2022-04-01 13:45

Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej wzbogaciła się o nową przestrzeń. W wireckiej placówce dziś oficjalnie otwarta została Sala Doświadczania Świata, która będzie służyła do terapii dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Koszt urządzenia pracowni to ponad 21 tys. zł. 

Sala Doświadczania Świata w Szkole Podstawowej nr 12 

Podczas uroczystości otwarcia sali nie zabrakło wielu atrakcji, takich jak pokazowa sesja terapeutyczna oraz występy artystyczne przygotowane przez uczniów szkoły.

- Sala Doświadczania Świata powstała dzięki inicjatywie dwóch szkolnych terapeutek, które pozyskały fundusze na jej wyposażenie - zaznacza Wiesław Jagielski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 Specjalnej im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej – Wirku. - Sala jest wyremontowana, wyposażona w nowoczesne urządzenia i pomoce, a dodatkowo dwudziestu pięciu nauczycieli, którzy będą z niej korzystać, zostało już odpowiednio przeszkolonych – dodaje.

Nowo powstała sala wyposażona została m.in. w: kolumnę wodną z panelem sterującym, światłowody, lustra, urządzenie do aromaterapii, panel sensoryczny, projektor multimedialny, pufy, kotary, nową wykładzinę.

– Sala Doświadczania Świata jest to przemyślany i odpowiednio zaaranżowany fragment przestrzeni naszej szkoły, który jest wypełniony starannie dobranymi urządzeniami i wyposażeniem, będącymi źródłem bodźców wzrokowych, słuchowych, dotykowych, zapachowych, smakowych i kinestetycznych – tłumaczy Małgorzata Krajewska, terapeutka w Szkole Podstawowej nr 12 Specjalnej im. św. Łukasza. - Umożliwia ona oddziaływanie terapeutyczne, a poprzez odpowiednio dobrane bodźce, inicjuje u uczestników zajęć pozytywne zmiany emocjonalne i somatyczne. Jest także miejscem budowania relacji dziecka z terapeutą - dodaje.

Warto dodać, że szkolna sala, która została wykonana według projektu Polskiego Centrum Snoezelen i posiada odpowiedni certyfikat, daje przede wszystkim możliwość wspierania rozwoju uczniów szkoły.

- Przebywanie w tej sali  z pewnością złagodzi stres, spowoduje otwarcie się na otoczenie i kontakty interpersonalne, zmniejszenie pasywności, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, a także pozwoli na doświadczanie samego siebie oraz da dużo radość i relaksu – podkreśla Teresa Trzcińska, terapeutka w Szkole Podstawowej nr 12 Specjalnej im. św. Łukasza.

Środki finansowe na remont i wyposażenie sali zostały pozyskane z: rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym (17 tys. zł), wpłat na Radę Rodziców (1 tys. zł), zbiórki publicznej zorganizowanej na portalu zrzutka.pl (2160 zł) oraz wpłat sponsorów (1140 zł).

Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna im. św. Łukasza

Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej jest placówką, która wspiera w rozwoju, uczy i wychowuje dzieci i młodzież niepełnosprawną. W skład placówki wchodzi: przedszkole z oddziałami dla dzieci z autyzmem, szkoła podstawowa, zespoły rewalidacyjno-wychowawcze (dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim) oraz punkt wczesnego wspomagania rozwoju. Placówka istniejemy już 30 lat i obecnie obejmuje terapią i edukacją 130 dzieci i młodzież w wieku od 0 do 25 lat z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, ruchową i zagrożonych niepełnosprawnością oraz sprzężeniami. Zatrudnia również doświadczoną kadrę nauczycieli, terapeutów i specjalistów, przygotowanych do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. Posiada nowoczesne sale edukacyjne i terapeutyczne oraz własny ogród sensoryczny.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.