Wiadomości z Rudy Śląskiej

Salezjański Zespół Szkół w Świętochłowicach - szkoła, która jest drugim domem

  • Dodano: 2014-05-04 20:30, aktualizacja: 2014-05-16 13:48

Do napisania tego artykułu skłoniła nas chęć pokazania bogatej oferty dydaktycznej oraz inicjatyw uczniowskich Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych "Don Bosko" w Świętochłowicach.

Szkoła oferuje swoim uczniom możliwość zdobywania wiedzy w komfortowych warunkach i do tego całkowicie bezpłatnie. Szkoła jest placówką publiczną. Oprócz gimnazjum szkoła kształci również uczniów na poziomie licealnym oraz uczniów technikum elektronicznego.
W murach szkoły wykształcili się już lekarze, prawnicy, szefowie firm, a nawet aktorzy i ludzie znani z telewizji. Wielu z nich do dzisiaj utrzymuje kontakt z szkołą, służy pomocą, dzieli się swoją wiedzą z młodszymi rocznikami. Ludzie, którzy ukończyli tę szkołę to ludzie z pasją oraz własnym systemem wartości. System prewencyjny księdza Bosco, na którym opiera się działalność szkół salezjańskich sprawdza się przecież na całym świecie, a liczba podopiecznych (już ponad 2 mln w szkołach, oratoriach i innych ośrodkach) jest naprawdę imponująca i stale rośnie. Szkole przyświeca zasada, by kochać, ale wymagać. Uczniowie przodują więc w wynikach egzaminów gimnazjalnych oraz maturalnych.
By osiągać takie wyniki nie wystarczy jedynie motywować uczniów do nauki, trzeba im również stworzyć odpowiednie warunki do nauki. Wiele sal jest wyposażonych w tablice multimedialne, komputery z dostępem do Internetu, klasopracownie są nowoczesne i bogato wyposażone w środki dydaktyczne.

U nas życie szkoły – to jednak nie tylko codzienne, systematyczne zdobywanie wiedzy, ale także święta i uroczystości, w których uczestniczą uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy, często także – rodzice. Wspólne przeżywanie ważnych wydarzeń ma służyć nie tylko wzbudzeniu refleksji ich dotyczących, ale przede wszystkim – skonsolidowaniu całej szkolnej społeczności. W ciągu każdego roku szkolnego obchodzimy szczególnie uroczyście Święto Patronalne i Dzień Wspólnoty.

Wspomnienie św. Jana Bosko przypada 31stycznia. Jest to wyjątkowy dzień nie tylko dla Zgromadzenia Księży Salezjanów, ale także dla szkół przez nich prowadzonych. Najpierw gromadzimy się w kościele św. Józefa w Świętochłowicach – Zgodzie (na terenie tej parafii znajduje się szkoła), aby uczestniczyć w uroczystej mszy świętej, której przewodniczą osobistości Kościoła  Katolickiego. W tym dniu można było więc spotkać w murach szkoły abpa Damiana Zimonia oraz innych dostojników kościelnych m.in.: ks. Bpa Stefana Cichego, ks. Bpa Adama Śmigielskiego, ks. Bpa Piotra Liberę, ks. Bpa Gerarda Bernackiego. Swoją obecnością zaszczyca nas także Prowincjał Salezjańskiej Inspektorii św. Jacka z siedzibą w Krakowie – ks. Dariusz Bartocha (a wcześniej jego poprzednicy – ks. Tadeusz Rozmus i ks. Marek Chrzan). W tym świątecznym dniu szkoła zaprasza również przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Katowicach, Rady Miejskiej i Zarządu Miasta w Świętochłowicach.
Uczniowie przygotowują także okolicznościowy program artystyczny. Akademie i spektakle poświęcone są sylwetce św. Jana Bosko i mają uświadomić oglądającym, iż pomimo śmierci patrona rodziny salezjańskiej, jest on wciąż obecny wśród nas duchem i stale pozostaje w naszej pamięci. Niezapomnianych wrażeń dostarczają nam wychowankowie, którzy prezentują przygotowane specjalnie na te okazje programy. Były to, m.in. "Szewc Pautasso", "Trędowaty bo niekochany" czy "Niezaadresowane koperty". Ostatnią częścią świątecznego programu jest gra Tombolo. Już około dwa tygodnie wcześniej organizatorzy rozprowadzają niezbędne w tej grze kupony z numerkami. Zabawa, której korzenie można odnaleźć we Włoszech, co roku budzi jednakowe emocje, które spowodowane są niewątpliwie cennymi nagrodami.   

Uroczyście obchodzony jest również Dzień Wspólnoty, który przypada na ostatni dzień zajęć przed świąteczno-noworoczną przerwą. Jeden z podniosłych momentów poranka spędzanego w szkole stanowi msza święta, w której uczestniczą wszyscy uczniowie, całe grono pedagogiczne i zaproszeni goście. Następnie uczniowie przedstawiają program artystyczny wprowadzający wszystkich w świąteczną atmosferę. Składa się on zazwyczaj z dwóch części: poetycko-refleksyjnej, zmuszającej do zastanowienia się nad specyfiką Bożego Narodzenia i wyjaśniającej genezę świątecznych obrzędów oraz teatralnej, przypominającej scenę Narodzenia Pańskiego. Ten świąteczny dzień kończy dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.

Z kolei w okolicach 22 listopada, kiedy to wspominamy św. Cecylię, patronkę chórów i organistów uczniowie prezentują swoje zdolności podczas spotkania w Centrum Kultury Śląskiej na Zgodzie. Jest to tzw. Wieczór Talentów. Na scenie występują wokaliści, tancerze, satyrycy, muzycy, iluzjoniści, a nawet nauczyciele. Warto zaznaczyć, że wśród wykonawców są nie tylko obecni uczniowie, ale i nasi absolwenci.

Szkoła od lat zajmuje się również problemem, jak pokazać młodzieży mieszkającej w Świętochłowicach, Chorzowie oraz Rudzie Śląskiej, a więc w centrum Górnego Śląska – jaka jest jej tożsamość? Dzięki edukacji regionalnej prowadzonej w naszej szkole budzi się miłość młodych ludzi do swojej MAŁEJ OJCZYZNY. Szczególnie z pompą jest u nas obchodzony Dzień Śląski, który jest świętem wesołym i kolorowym. Kilkaset dziewcząt i chłopców, ale również i nauczycieli przywdziewa rodowite śląskie stroje. Pomiędzy czarnymi mundurami górników przeplatają się kolorowe zopaski, a wionki zdobią roześmiane buzie uczennic. Poza tym młodzież przygotowuje stoiska, przy których można skosztować chleba z tustym, krupnioków, szałotu, ale też makówek i kołocza. Jak widać, tradycyjna kuchnia śląska nadal znajduje rzesze zwolenników. W tym dniu odbywają się również konkursy, które poszerzają naszą wiedzę o Śląsku. Dzisiaj mało kto wie, że śląskie miasta posiadały, jako pierwsze w Europie, elektrycznie oświetlone ulice. Jednak największą atrakcją są zawsze goście. Byli już u nas: dr Jacek Kurek, ks. Piotr Brząkalik, pracownicy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu wraz z dyrektorem Adamem Ściukiem. Przesłaniem corocznego Dnia Śląskiego są słowa Jana Pawła II: "Pragnę was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomości swojego języka i starając się przekazywać swą bogatą tradycję młodemu pokoleniu".

Także do szkolnych obyczajów należy Maraton Języków Obcych, który odbywa się na przełomie października i listopada, w myśl słów Johanna Wolfganga Goethego: "Iloma językami mówisz, tylekroć jesteś człowiekiem". Przedsięwzięcie trwa 24 godziny i jest poświęcone różnym językom. Ich nauka oraz propagowanie jest nadrzędnym celem maratonu. Uczniowie mogli już zgłębić tajniki angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, rosyjskiego, walijskiego oraz flamandzkiego. Ponadto, w myśl systemu prewencyjnego św. Jana Bosko, założeniem imprezy jest również zapewnienie wychowankom atrakcyjnej alternatywy spędzania wolnego czasu oraz możliwość integracji. Nie można także zapomnieć o współpracy ze środowiskiem lokalnym, bowiem corocznie do wzięcia udziału w maratonie zapraszane są podmioty spoza szkoły: okoliczne szkoły językowe, native speakerzy, lokalne media, metodyk nauczania języka angielskiego Joanna Mika-Hadelka, uczelnie wyższe czy studenci i absolwenci szkoły. Z roku na rok zainteresowanie maratonem w naszej szkole jest coraz większe, ponieważ dobra znajomość języków obcych przynosi nieocenione korzyści i jest podstawą kariery zawodowej. Dla osób, które nie zostały zakwalifikowane do udziału w zabawie i dla innych zainteresowanych istnieje możliwość oglądania tego przedsięwzięcia na żywo w Internecie.
Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przygotowują i organizują nie tylko wyżej wymienione przedsięwzięcia, lecz również wiele uroczystości związanych z rocznicami i innymi ważnymi momentami życia szkoły. Wszystkie te działania są zauważane
w społeczności lokalnej i przyczyniają się do szeroko rozumianej promocji szkoły.

Artykuł napisany przez uczniów Salezjańskiego Gimnazjum Publicznego w Świętochłowicach.