RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy uszczelniającą zakaz handlu

 • Dodano: 2021-09-21 13:15, aktualizacja: 2021-09-22 09:31

W piątek 17 września Sejm uchwalił ustawę, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Prowadzenie usług pocztowych nie będzie już furtką do niedzielnego handlu, chyba że sklep osiąga z tego tytułu przynajmniej połowę przychodów. Teraz nowelizacja ustawy trafi do Senatu.


Zakaz handlu w niedzielę 

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Początkowo zakaz handlu nie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. Od stycznia 2019 roku przepisy o handlu w niedzielę zostały zaostrzone. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu oraz w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. 

W 2021 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Niedziele handlowe w 2021 roku: 

 • 31 stycznia     
 • 28 marca     
 • 25 kwietnia     
 • 27 czerwca     
 • 29 sierpnia 
 • 12 grudnia     
 • 19 grudnia 

Ustawa o zakazie handlu w niedziele wskazuje także dni, w których handel będzie zabroniony po godzinie 14. Mowa tutaj o 3 kwietnia 2021 oraz 24 grudnia 2021. Obostrzenia te są związane ze świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia.

Zakaz handlu dotyczy galerii handlowych oraz dużych sklepów. W ustawie zawarto przepis, jakich rodzajów placówek zakaz handlu nie obowiązuje. Są to placówki pocztowe, lodziarnie, stacje paliw, cukiernie, kwiaciarnie, kawiarnie, a także sklepy z prasą. Wiele sieci sklepów, dzięki różnym współpracom, zyskało status placówek pocztowych, dzięki czemu mogą prowadzić sprzedaż w niedzielę.


Czytaj więcej: Niedziele handlowe 2021. Sprawdź, w którą niedzielę zrobisz zakupySieci handlowe sprawnie omijają przepis o zakazie handlu w niedziele

Obecnie niemal 20 sieci handlowych sprawnie omija przepis o zakazie handlu w niedziele. Najpopularniejszym sposobem jest umowa z operatem pocztowym. Możliwość odbioru paczki w sklepie jest furtką do legalnego handlu w każdą niedzielę.

Z tego wyjątku korzystają sklepy Żabka, Dino Polska, Lewiatan, niektóre placówki Kaufland, Bricomarché i Intermarché, ABC, Delikatesy Centrum, Stokrotka Express czy wybrane sklepy z elektroniką Euro RTV AGD. Od połowy lipca w niedziele niehandlowe jest otwarta część sklepów Biedronka. W drugiej połowie września w niedziele zaczęły działać także wybrane sklepy sieci Lidl, podobne kroki zapowiada Carrefour.


Czytaj więcej:Rząd postanowił uszczelnić zakaz handlu

W piątek 17 września Sejm uchwalił ustawę, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Ustawa przesądza, iż z wyłączenia spod zakazu handlu mogą korzystać placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych, a nie - jak to wynika z obecnie obowiązującej ustawy – wszystkie placówki pocztowe. Zgodnie z nowymi przepisami, korzystający z wyłączeń spod zakazu handlu w niedziele, będą musieli prowadzić miesięczną ewidencję, pokazującą, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej. Przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. przychodów danej placówki.

Nowelizacja rozszerza również katalog osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niedziele niehandlowe, będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie. 

Za taką zmianą przepisów opowiedziało się 272 posłów, przeciw było 135, 37 osób wstrzymało się od głosu. Uszczelnienie handlu poparło 224 posłów z klubu PiS, nikt nie był przeciw, nie głosowało 3 posłów. Z klubu KO 1 poseł głosował za, a 122 przeciw. Z Lewicy 29 osób było za, nikt nie był przeciw, 17 wstrzymało się od głosowania.

Ustawa ma wejść w pierwszy dzień miesiąca następujący 3 miesiące po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw. Za łamanie przepisów grozić będzie 100 tys. zł kary.

Następna informacja

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj »

 • Lord

  Spoko, będą rybne albo lecznice online, Polak potrafi :)

 • Padre

  Zakaz handlu. Po co to komu? Wystarczy stosować zapisy Kodeksu Pracy. Tam jest napisane kto, kiedy i ile powinien pracować oraz to że praca w niedzielę jest pracą w nadgodzinach, za którą należy się odpowiednia dopłata oraz to, że nadgodzin w ciągu roku może być 160. A chętnych żeby przyrobić w weekend nie brakuje.

 • Kris

  Niech oni lepiej zajmą się poważnymi tematami zamiast ograniczać nam dalej swobody obywatelskie!!

 • observer

  Dlaczego sami sobie komplikujemy życie? Jeśli ktoś chce lub musi robić zakupy w niedzielę, to niech robi. Są też zawsze ekspedienci/ekspedientki , którzy chętnie przyjdą do pracy w niedzielę. Ktoś mi wytłumaczy ten absurd?

 • Maxsiu

  Dajcie tym ludziom też odpocząć

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.