W związku z nowelizacją przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, konieczne było wprowadzenie zmian w realizowanym w naszym mieście programie, mającym stanowić wsparcie dla rodzin z naszego miasta doświadczających przemocy. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni przyjęli propozycję programu na najbliższe 5 lat.
Aby przeciwdziałać przemocy domowej
Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się 6 marca, podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia „Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej w Mieście Ruda Śląska na lata 2025-2030”. Jak wyjaśnił dyrektor Centrum Usług Społecznych w Rudzie Śląskiej Krystian Morys, potrzeba zmian w programie powstała z uwagi na nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Program w nowym brzmieniu ma udoskonalić system pomocy i przeciwdziałania przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej oraz ekonomicznej na terenie naszego miasta.
- Prowadzone w Rudzie Śląskiej działania prewencyjne, interwencyjne oraz integracyjne wskazują, że na przestrzeni ostatnich kilku lat, rudzki system wsparcia osób zagrożonych przemocą lub dotkniętych przemocą uległ z jednej strony głębokiej profesjonalizacji, z drugiej zaś specjalizacji stanowisk, działań i priorytetów. Nabyta w tym czasie umiejętność rozpoznawania przez specjalistów i przedstawicieli instytucji/organizacji problemu przemocy w konkretnych rodzinach oraz ciągłe doskonalenie i dostosowywanie rozwiązań systemowych do potrzeb osób i rodzin, spowodowały, że oferta wsparcia osób zagrożonych lub dotkniętych przemocą jest coraz bardziej skuteczna i adekwatna – czytamy we wprowadzeniu do programu.
W Rudzie Śląskiej koordynacją działań programu zajmuje się CUS we współpracy m.in. z Policją, prokuraturą, Sądem Rejonowym, oświatą, placówkami ochrony zdrowia, Urzędem Miasta czy Strażą Miejską. Współpraca wszystkich tych podmiotów umożliwia efektywną pomoc osobom, najczęściej dzieciom i kobietom, padającym ofiarą przemocy domowej.
Wśród celów programu wymienia się m.in. podejmowanie działań na rzecz rodziny dotkniętej zjawiskiem przemocy domowej, zwiększenie skuteczności i dostępności pomocy, prowadzenie działań profilaktycznych, informacyjnych i edukacyjnych mających zwiększać świadomość rudzian na temat zjawiska przemocy domowej, zwiększenie skuteczności oddziaływań wobec osób stosujących przemoc oraz wzmocnienie kompetencji osób pomagającym ofiarom przemocy domowej.
21 radnych było za przyjęciem uchwały, nikt nie zagłosował przeciw.
Skala przemocy domowej w Rudzie Śląskiej
Oprócz procedur przeciwdziałania przemocy domowej, w programie znalazły się również dane dotyczące jej skali w naszym mieście. Jak zaznaczył dyrektor CUS, zarówno w Rudzie Śląskiej, jak i w innych miastach, skala przemocy niestety rośnie. Widać to patrząc m.in. na liczbę procedur „Niebieskiej Karty” realizowanych w poszczególnych latach. W 2022 prowadzono ich 269, a w 2024 – już 362.
Udostępniono także dane dotyczące liczby procedur „Niebieskiej Karty” prowadzonych w konkretnych dzielnicach miasta. W 2024 roku najwięcej procedur prowadzono w Rudzie (96 na 19 897 mieszkańców), Halembie (48 na 22 657 mieszkańców) i Nowym Bytomiu (42 na 10 394 mieszkańców). Szczegółowe dane znajdziecie poniżej.
- Ruda – 96 procedur „Niebieskiej Karty” na 19 897 mieszkańców (0,48%)
- Godula - 32 procedury „Niebieskiej Karty” na 9 545 mieszkańców (0,34%)
- Orzegów – 16 procedur „Niebieskiej Karty” na 6 723 mieszkańców (0,24%)
- Bykowina – 35 procedur „Niebieskiej Karty” na 13 689 mieszkańców (0,05%)
- Halemba – 48 procedur „Niebieskiej Karty” na 22 657 mieszkańców (0,21%)
- Kochłowice - 23 procedury „Niebieskiej Karty” na 11 989 mieszkańców (0,19%)
- Chebzie – 1 procedura „Niebieskiej Karty” na 805 mieszkańców (0,12%)
- Nowy Bytom - 42 procedury „Niebieskiej Karty” na 10 394 mieszkańców (0,40%)
- Wirek - 41 procedur „Niebieskiej Karty” na 15 160 mieszkańców (0,27%)
- Bielszowice - 28 procedur „Niebieskiej Karty” na 9 698 mieszkańców (0,29%)
Dane nie uwzględniają osobno dzielnicy Czarny Las.
Najczęściej stosowanymi formami przemocy w Rudzie Śląskiej w 2024 roku były przemoc fizyczna i psychiczna. W danych uwzględniono również przemoc seksualną i ekonomiczną – ta druga została uznana za formę przemocy dopiero w nowelizacji ustawy.
Szczegółowe dane na temat skali przemocy domowej w naszym mieście, a także działań podejmowanych w celu jej przeciwdziałania znajdziecie w programie!