Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Skandynawskie klimaty

  • Dodano: 2014-12-16 13:00, aktualizacja: 2014-12-16 15:40
12 grudnia, w przeddzień święta patronki Szwecji - św. Łucji, odbył się w Szkole Podstawowej nr 20 w Kochłowicach Dzień Szwedzki. Wszystko z inicjatywy trójki dzieci z klasy czwartej – Piotra Otręby, Adrianny Litwińskiej i Janka Kołodzieja, którzy od  półtorej roku uczęszczają na zajęcia języka szwedzkiego prowadzone przez wolontariuszkę panią Annę Grzesistę. 
 
W czasie wspólnego spotkania dzieci przybliżyły kolegom z klas IV-VI najważniejsze aspekty kultury szwedzkiej oraz nauczyły kilku słów w tym języku. Przeprowadziły również konkurs wiedzy o Szwecji. Rozdano nagrody za udział w konkursie literackim, które ufundowała Ambasada Szwecji w Warszawie w odpowiedzi na list wystosowany przez uczniów z prośbą o wsparcie ich inicjatywy. Klasy młodsze miały okazję zapoznać się z literaturą szwedzką na zajęciach poprowadzonych przez panią Dagmarę Podczasiak, znawczynię kultury skandynawskiej.
 
Wszystkie klasy wykonały gazetki i plakaty o Szwecji, a dzieci mogły zapisać  w piśmie runicznym swoje imiona. W tym dniu wszystkie dzieci były ubrane w kolorach flagi szwedzkiej na żółto-niebiesko.
 
Nad całością programu czuwała Katarzyna Kołodziej, która jest koordynatorem projektu unijnego związanego z kulturą skandynawską pn. „Norweski model kształcenia językowego i prozdrowotnego szansą naszego rozwoju” w ramach projektu systemowego „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych”. W związku z wdrażaniem owoców tego projektu na początku grudnia nauczycielki biorące udział w szkoleniu w Norwegii zrealizowały wraz z dziećmi klas starszych projekt „Piernikowe miasto” oparty o tradycję norweską. Z ciasta piernikowego przygotowano piernikowe domki, choinki i inne dekoracje, z których po ozdobieniu lukrem zbudowano miasteczko.
 
Obydwa projekty miały na celu propagowanie kultury skandynawskiej, rozwijanie wyobraźni, inicjatywy, nauki języków obcych i twórczości dzieci. Towarzyszyła im radosna atmosfera i dobra zabawa.
 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • fryderyk

    No i proszę. Jednak są nauczyciele, którym się chce a nie tylko tacy, którzy muszą i idą po najmniejszej linii oporu. W tym kontekście "pozdrawiam" panie z SP 7.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.