Niewiele zleceń? Zbyt duża konkurencja? A może wysokie koszty prowadzenia działalności? Wbrew pozorom żaden z powyższych powodów nie jest tak groźny dla funkcjonowania firmy, jak brak płynności finansowej. Każdego miesiąca kolejni przedsiębiorcy przekonują się, że pieniądze na fakturze niewiele znaczą, jeśli zbliża się termin zapłaty za towar, opłacenia podatków czy wypłacenia wynagrodzenia pracownikom. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą firmy faktoringowe.
Czym jest faktoring?
Faktoring to stosunkowo nowa usługa, która pozwala na zarządzanie wierzytelnościami. Składają się na nią takie elementy jak weryfikacja kontrahentów, monitorowanie należności, a przede wszystkim finansowanie faktur. To właśnie dzięki tej usłudze przedsiębiorstwo jest w stanie utrzymać płynność finansową na pożądanym poziomie, nawet jeśli wystawia faktury o odroczonych terminach płatności.
Jak działa faktoring?
Faktoring polega na finansowaniu faktur o długich terminach płatności przez firmę faktoringową, czyli faktora. W praktyce wygląda to następująco:
-
przedsiębiorca wystawia kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności za sprzedany towar lub wykonaną usługę,
-
następnie przedsiębiorca przekazuje wystawioną fakturę firmie faktoringowej, z którą współpracuje na podstawie umowy faktoringowej,
-
faktor od razu po weryfikacji faktury wypłaca przedsiębiorcy od 70 do 100% wartości kwoty brutto, jaka widnieje na fakturze,
-
gdy nadejdzie termin płatności faktury, kontrahent przelewa należność bezpośrednio na konto faktora, a ten z kolei wypłaca przedsiębiorcy pozostałą kwotę z faktury.
Dzięki tej usłudze przedsiębiorca może oferować swoim kontrahentom długie terminy płatności, bez narażania własnej firmy na straty spowodowane utratą płynności finansowej.
Faktoring odwrotny – dla kogo?
Co ważne, wiele firm faktoringowych posiada w swojej ofercie usługę faktoringu odwrotnego. W przeciwieństwie do finansowania faktur jest to sposób na finansowanie zakupów. Kto może skorzystać z takiej usługi?
Faktoring odwrotny przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy chcą szybciej rozliczać się z własnymi dostawcami. Dzięki temu to firma faktoringowa opłaca wystawiane przez dostawców faktury, a przedsiębiorca rozlicza się z faktorem we wspólnie ustalonym terminie. W ten sposób przedsiębiorca może zakupić niezbędny towar, nawet jeśli w danym momencie nie posiada wystarczających środków.
Faktoring to prosty i łatwo dostępny sposób na zachowanie płynności finansowej firmy. Sprawdzi się przede wszystkim w branżach, w których faktury z odroczonymi terminami płatności są na porządku dziennym. I choć jeszcze do niedawna korzystały z tej usługi przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, to obecnie coraz więcej firm faktoringowych posiada oferty stworzone z myślą o małych i średnich firmach, a nawet mikroprzedsiębiorstwach.