Wiadomości z Rudy Śląskiej

Spotkanie prezydent miasta z mieszkańcami Rudy

  • Dodano: 2018-09-17 21:30, aktualizacja: 2018-09-18 19:54

W trakcie jesiennego cyklu spotkań prezydent miasta Grażyna Dziedzic wraz ze swoimi zastępcami i wybranymi naczelnikami w sali Młodzieżowego Domu Kultury o godzinie 17 spotkała się z mieszkańcami Rudy.

Jak zwykle na początku zaprezentowano ogólne informacje o zakończonych, realizowanych oraz planowanych inwestycjach na terenie miasta, a także na terenie dzielnicy Ruda.

Wśród inwestycji na Rudzie pani prezydent wymieniła:

  • Remont nawierzchni jezdni DTŚ – prawy pas w kierunku Zabrza od ul. 1 Maja do granicy miasta – koszt to 220 tysięcy złotych (zrealizowano)
  • Przebudowa ulicy Piastowskiej – koszt to 6 milionów złotych w tym roku (w realizacji)
  • Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Wolności, Brańskiego i Magazynowej – koszt to 7,8 miliona złotych (w realizacji)
  • Adaptacja pomieszczeń  po byłym komisariacie policji na potrzeby Muzeum Miejskiego – 3 miliony złotych (w realizacji)
  • Termomodernizacja i podłączenie do sieci c.o. budynków przy ulicy Matejki 2 – 12, i 7 – 9, koszt to 2,1 miliona złotych (w realizacji)
  • Budowa infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 – 2,3 miliona złotych (w realizacji)
  • Rewitalizacja terenów zielonych pomiędzy ulicami Bujoczka i Kościelną – koszt to 1,2 miliona złotych (w realizacji)
  • Modernizacja infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej nr 30 – w przygotowaniu powtórzony przetarg
  • Zagospodarowanie terenu przy piekaroku przy ul. Bujoczka – trwa procedura zamówienia
  • Modernizacja drogi dojazdowej – ul. Ogrodowa / Kędzierzyńska – 120 tysięcy złotych (zrealizowano)
  • Modernizacja drogi dojazdowej do placyku gospodarczego przy ulicy Bankowej oraz Mickiewicza (zrealizowano)
  • Remont izolacji przeciwwilgociowej budynków przy ul. Janasa 10 i 12 – koszt to 40 tysięcy złotych (zrealizowano)
  • Modernizacja drogi dojazdowej do placyku gospodarczego przy ul. Mielęckiego – koszt to 8,5 tysiąca złotych
  • Opracowanie dokumentacji budowy trasy N-S na odcinku od DTŚ do ul. Magazynowej – 360 tysięcy złotych (w realizacji)
  • Opracowanie dokumentacji rozbudowy ulicy Wolności – 230 tysięcy złotych (w realizacji)
  • Opracowanie dokumentacji budowy trasy N-S na odcinku od ul. Magazynowej do ul. Goduli – 169 tysięcy złotych (w realizacji)
  • Opracowanie dokumentacji rozbudowy ulicy Janasa – 153 tysiące złotych (w realizacji)
  • Opracowanie dokumentacji budowy łącznika pomiędzy ul. Narcyzów i Chryzantem – 28 tysięcy złotych (w realizacji)
  • Budowa progów zwalniających na ul. Nałkowskiej i Norwida – 1,2 tysiąca złotych (zrealizowana)
  • Ponadto władze miasta wraz z władzami województwa śląskiego podpisały także list intencyjny w sprawie utworzenia w dzielnicy Ruda tak zwanego parku kulturowego.

Ważną informacją są zmiany w zasadach odbioru odpadów, gdzie od przyszłego roku popiół i żużel będą odbierane oddzielnie, szkło bezbarwne i kolorowe razem, w domkach letniskowych i innych budynkach rekreacyjno-wypoczynkowych odpady ulegające biodegradacji odbierane są dwa razy w miesiącu od kwietnia do października, ponadto raz w grudniu i raz w lutym.

Wśród najważniejszych tematów jakie zostały poruszone przez mieszkańców znalazł się między innymi problem dofinansowań do pieców grzewczych dla budynków, które nie mogą zostać podłączone do sieci ciepłowniczej – w tym wypadku wiceprezydent Pierończyk zapewnił, że miasto systematycznie realizuje plan modernizacji również w tym zakresie, a w związku z ustawą antysmogową na przestrzeni kilku lat wszystkie piece starego typu muszą zostać wymienione, w związku z czym należy się spodziewać odpowiedniego dofinansowania na ten cel również z budżetu państwa.

Kolejny wątek to modernizacja nawierzchni asfaltowych i gruntowych – tutaj miasto działa zgodnie z podjętym planem, gdzie w pierwszej kolejności muszą być zmodernizowane drogi gruntowe, a dopiero później zniszczone asfaltowe.
Poruszony został również temat dzików, które wciąż są problemem w Rudzie Śląskiej. Niedawno miasto zwróciło się z prośbą o odstrzał dwustu sztuk, zwierzęta jednak dość szybko regenerują swoją populację i w dalszym ciągu stanowią problem. Tutaj władze miasta zaapelowały, aby nie dokarmiać dzikich zwierząt.

Problemem jest również przebywanie osób bezdomnych na plantach przy ulicy Dunajewskiego. Osoby te nie tylko śpią na ławkach, ale również załatwiają się i pozostawiają nieczystości, ponadto bywają uciążliwi dla spacerowiczów ze względu na ciągłe prośby o jałmużnę. Padło zatem pytanie, czy miasto ma jakiś pomysł na poradzenie sobie z takimi problemami.

Od przyszłego roku będziemy tworzyli tak zwane Smart City, czyli inteligentne miasto, a więc będziemy obejmować kamerami najbardziej niebezpieczne miejsca. Monitoring ten będzie nie będzie wymagał iluś tam pracowników, ale będzie pulsował ten monitor, w którym się coś dzieje. Dotyczy to nie tylko kamer bezpieczeństwa, ale również smogu  oraz przejść dla pieszych.- mówiła Grażyna Dziedzic.

Jak podkreślił wiceprezydent Krzysztof Mejer, nie można przepędzać ludzi korzystających z ławek tylko dlatego, że na nich zalegają. Jeżeli nie łamią prawa, nie ma możliwości ich usunąć. Jeżeli natomiast zakłócają porządek lub piją alkohol – wówczas jest to jakaś podstawa do ścigania. Okoliczni mieszkańcy też mogą przyczyniać się do zalegania osób bezdomnych w ich okolicy w sposób dość osobliwy, mianowicie przez udzielanie im pomocy – gdyby ludzie byli nieczuli na żebrzących bezdomnych, ci zapewne opuściliby to miejsce i poszukali innego.

Wiele razy podczas spotkania zarówno władze miasta jak i obecny na sali komendant rudzkiej Straży Miejskiej apelowali mieszkańców o pomoc np. w dokumentowaniu aktów śmiecenia, pozostawiania odchodów po psach, awantur itp., tak, aby służby miały możliwość zareagować. Im więcej informacji otrzyma wzywana straż miejska czy policja, tym większe prawdopodobieństwo skutecznej interwencji.

Na spotkaniu było jeszcze poruszanych bardzo wiele wątków, dlatego zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również