Wiadomości z Rudy Śląskiej

Standardy rowerowe nie dla Rudy Śląskiej? Jest decyzja władz

 • Dodano: 2019-03-21 10:00

Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia opracowania pt. „Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej”. Władze Rudy Śląskiej zapewniają, że będą respektowały wytyczne, ale nie wydadzą stosownego zarządzenia w tej sprawie.


Choć GZM zachęca wójtów, burmistrzów i prezydentów, by – wzorem innych miast Polski – przyjęli dokument w formie swoich zarządzeń, to rudzkie władze deklarują, że takiego kroku nie podejmą. O sprawie poinformowała na swoich facebookowym profilu radna Ewa Chmielewska. Jak pisze:


Ruda Śląska nie przyjmie standardów rowerowych. Niestety, wbrew rekomendacjom Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nasze miasto nie będzie stosowało uzgodnionych w całej metropolii standardów.


Dlaczego akurat teraz mowa jest o standardach rowerowych?

22 stycznia tego roku Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjął uchwałę w tej sprawie. Uregulowano w ten sposób standardy projektowe i wykonawcze oraz nakreślono wytyczne związane z kształtowaniem infrastruktury rowerowej. Dokument ten jasno określa m.in. szerokość dróg czy rodzaj stosowanej nawierzchni, a powstał w efekcie konsultacji prowadzonych z przedstawicielami wszystkich gmin oraz rowerzystami, w tym miłośnikami jednośladów z Rudy Śląskiej. Prace nad stworzeniem swoistej księgi dobrych praktyk trwały od sierpnia do grudnia 2018 roku. W działania zaangażowano 30 organizacji pozarządowych, a zgłoszono ponad 300 uwag.


Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM, we wstępie do opisywanego opracowania zaznacza, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dołoży wszelkich starań, aby promować i dofinansować projekty wykonywane w zgodzie z tym dokumentem.


Radna Ewa Chmielewska złożyła interpelację, a w piśmie stanowiącym odpowiedź na jej zapytanie wyjaśniono, że przyjęcie standardów spowoduje konieczność wykonania koncepcji dróg rowerowych pod względem wypełnienia wszystkich założeń opracowania.


Podkreślono także, że w przypadku gdy koncepcja wykaże, że nie ma możliwości realizacji wszystkich założeń, miasto nie będzie mogło wykonać planowanej inwestycji, a to z kolei może przełożyć się na niewykonanie ważnych dla Rudy Śląskiej dróg rowerowych.
 

Zobacz także

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • biker

  Można po części się zgodzić z argumentacją p. Majera lecz problem jest bardziej banalny niż się wydaje. Standardy wymuszały by większą solidność wykonania za te same pieniądze. Przecież i bez tych standardów można wykonać zerowe krawężniki, łagodne łuki, brak zbędnych załamków i wiele innych logicznych rozwiązań. Niestety trasy w naszym mieście są budowane partacko na zasadzie "cieszcie się, że wam cokolwiek budujemy". Przykłady: trasa w parku na Nowym Bytomiu - fantazyjne łuki wyrzucające rowerzystę przy ciut szybszej jeździe podczas gdy obok było miejsce by ją poprowadzić prosto. Nowa ścieżka wzdłuż Górnośląskiej - krawężniki "jednocentymetrowe" i łuki o ostrych krzywiznach lub zupełny ich brak. Ścieżka wzdłuż ul. Starej - zupełnie niepotrzebne załamki. Trasa wzdłuż Zabrzańskiej, kuriozalne ominięcie studzienki i takie same zakończenie trasy na Karmańskim. Tam można mnożyć. PANOWIE Z URZĘDU: BŁĘDY SĄ RZECZĄ LUDZKĄ LECZ WYCIĄGAJCIE WNIOSKI I POPRAWIAJCIE JAKOŚĆ. Na pewno lektura wytycznych GZM poprawiła by podejście do budowy nowych ścieżek.

 • ja genau

  Ta naszo Ruda za chwila to bydzie jedna wielko kostka brukowo. Nie chca dowac asfaltu bo to je drozsze, oni zawsze chca jak najtaniej zrobic. Jakim cza byc ograniczonym umyslowo, zeby uwierzyc w to, ze asfalt nie moze byc polozony pod kablami i instalacjami? Kostka sie uklado szybciej i taniej - i to jest jedyny argument! Zastanawio mi ino czemu "plantow" przed urzedem nie zrobili sie w kostce brukowej skoro tam idzie fontanna i pewnie milion kabli i rur :) Ruda miasto absurdów - tak powinno wygladac nasze motto.

 • cyklista

  Pod ulicami też biegną rury i kable i nie są z kostki, to tylko głupie gadanie p. Mejera. Tak na prawdę to ludzie w RSL nie dorośli jeszcze do ścieżek rowerowych i nie umieją z nich korzystać, to samo dotyczy pieszych bo nagminnie po tych ścieżkach chodzą. Natomiast z czego one są zrobione to sprawa drugorzędna, ważne że są.

 • misio

  a ile razy czynnik rowerzusci juz apelowani do wladz miasta ze chca sciezki asfaltowe i malo tego wytyczaja sciezki wlasnie tam gdzie sa konieczne a nie prowadzace do nikad patrz. Ruda - Czarny Las

 • lool

  Za to zarobiłby kolega od asfaltu. Takie bzdurne gadanie.

 • drajrat

  Lool najlepiej scieszki rowerowe,dudowac wele drogi,smrud ze aut spaliny,tarcie opn pył szkodliwy,to dobry zaczyn na raka,no ico nato.

 • ollo

  Bo w Rudzie Śląskiej ścieżka rowerowa ma być wykonana z kostki brukowej, a wg. strandardów GZM ma być asfaltowa. I tyle w temacie. Kolega od kostki by nie zarobił.

 • kleks

  prawda, a przecież władza RŚl nie jest dla mieszkanców, zapomnieliscie juz. niech ktokolwiek poda jeden przyklad że radny albo mieszkaniec o cos prosi pisze interpelacje lub petycje i sprawa zostaje załatwiona pozytywnie dla mieszkanców. jeden przykład

 • Adam

  A po co te ścieżki rowerowe w RSL jak i tak barany jeżdżą po ulicach

 • Kierowca i rowerzysta

  Przejedź się baranie po takiej ścieżce to zrozumiesz. Najlepiej w Niedzielę jak paniska idą do kościółka po całej szerokości.

  • Kierowca i rowerzysta
   2019-03-23 19:57
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • gdzie ci rowerzyści

  Starsze osoby niekoniecznie muszą się orientować ,że ta ścieżka jest wyłącznie dla rowerzystów , tym bardziej ,że stosunkowo niedawno dopiero takie trasy powstały .Ale też gdyby tam był częstszy ruch i jakieś uwagi(grzeczne) rzucane w stronę osób znajdujących się na wyznaczonym dla rowerzystów pasie , to na pewno ta świadomość u przechodniów była by inna , o czym jestem przekonany .Ale jak ja widzę ,że codziennie idąc do pracy czy wracając ,takie ścieżki są puste a rowerzysta się tam pojawia ,,raz na ruski rok"to nie dziwmy się ,że ludzie korzystają z tych tras .Trochę mnie to dziwi ,bo jak nie było takich tras rowerowych to w mieście huczało ,że w innych miastach są , tylko u nas nie ma .Teraz jak ich jest całkiem już sporo ruch na nich jest niemal niezauważalny .

  • gdzie ci rowerzyści
   2019-03-29 11:52
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Rowerzysta

  Przejedź się ścieżką to zrozumiesz.

 • Kolo

  Po ulicach to barany w autach stoją w korkach.

 • bunia

  A wg Ciebie asfalt jest za darmo? Ścieżki są budowane z kostki dlatego,że pod nimi biegną jakieś rury, kable i urząd twierdzi, że ścieżki muszą być z nawierzchni rozbieralnych. A radnej powiem tylko tyle: skoro tak bardzo zależy Pani na rowerzystach, to proszę złożyć interpelację w sprawie korzystania z już istniejących ścieżek rowerowych.

 • Fan

  Tyło w innych miastach też są instalacje i jakoś można lać asfalt.

 • kleks

  bunia a jak juz jest milion gulików na drogach to teraz muszą stawiać kolejny milion studzienek na ścieżkach a niemozna bylo tych instalacji dac na chodnik i chodnik zrobic z kostki betonowej brukowej a sciezki pokryc asfaltem? tak drudno było przeniesc jakies instalacje o 1,5 metra w lewo lub prawo?

 • Bunia

  Zapytaj w UM. Teraz są spotkania z mieszkańcami

 • tołdi

  masz racje sa spotkania ale spotkac to sie mozna na kawe z znajomą - to sa tylko spotkania które nic niedaja zadnych efektów po nich nie ma

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.