Wiadomości z Rudy Śląskiej

Studenci z całego świata w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2021-05-25 20:30, aktualizacja: 2021-05-26 11:22

Międzynarodowa wycieczka przyjechała do Rudy Śląskiej. Studenci z Indii, Japonii, Bangladeszu, Gruzji, Francji i Polski wybrali się na spacer szlakiem przemysłowych zabytków miasta.

Na trasie znalazł się m.in. Wielki Piec Huty “Pokój”, osiedle Kaufhaus oraz Stacja Biblioteka na dworcu w Chebziu.  Wyjazd do Rudy Śląskiej odbył się w ramach ćwiczeń terenowych z przedmiotu Tourism Geography of Poland na kierunku Tourism and Hospitality w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego).


Dlaczego właśnie Ruda Śląska?  

- Jeszcze w semestrze zimowym cały wykład poświęciliśmy Górnemu Śląskowi. Zagadnieniem, które nas pochłaniało, było dziedzictwo przemysłowe i wykorzystanie jego potencjału w turystyce. Inicjatywy takie jak Szlak Zabytków Techniki stanowią znakomity przykład zapewnienia drugiego życia obiektom, które przestały pełnić swoją pierwotną funkcję i przez ostatnich kilkadziesiąt lat popadały w ruinę - podkreśla Filip Duszyński, wykładowca z Uniwersytetu Wrocławskiego.  

Znakomitym tłem do opowieści o Górnym Śląsku był Wielki Piec.

- W Rudzie Śląskiej mieliśmy doskonałe warunki, by podyskutować ze studentami o jasnych i ciemnych stronach przemian sprzed 30 lat, historii osadnictwa i przemysłu na obszarze konurbacji górnośląskiej i potencjale tych terenów dla rozwijającej się turystyki industrialnej. Znakomite tło do opowieści zapewniły nam takie obiekty, jak Wielki Piec Huty „Pokój”, sąsiadujące z nim osiedle Kaufhaus czy kapitalnie zrewitalizowana Stacja Biblioteka na dworcu w dzielnicy Chebzie. Muszę przyznać, że przemysłowa historia Rudy Śląskiej zrobiła na studentach duże wrażenie. Nikt z nas nie ma wątpliwości, że to ważne dziedzictwo powinno być szeroko promowane, a turystyka industrialna jest znakomitym kierunkiem rozwoju dla obszaru, który – co było widać gołym okiem w wielu miejscach – nie podźwignął się jeszcze w pełni z problemów społeczno-ekonomicznych ostatnich dekad – dodaje Filip Duszyński. 

Z powodu niedogodności związanych z pandemią w wycieczce uczestniczyła mniejsza liczba osób niż byłoby to możliwe w normalnej rzeczywistości. Po wizycie w Rudzie Śląskiej studenci pojechali także do Katowic, m.in. na zabytkowy Nikiszowiec.   

Studenci z całego świata w Rudzie Śląskiej


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • światowy

  wrócą do domu i stwierdzą że nie maja portfeli, dobrze że autami nie przyjechali bo juz by im dpf-y powykrecali

 • Frog

  Ruda to kompletne dno nie miasto...

 • Lelek

  Trza ich jeszcze bylo wziać na ruda do pianki

 • Sisters

  Indie Japonia Bangladesz itd. Ciekawe jaka mutacje zostawia nam w prezencie

 • Lord

  Mutację masz w mózgu

 • boluś

  Moge odkupiom tyn złom ? oczywiście jako "ATRAKCJA" TURYSTYCZNO ?

 • edi

  popularność serialu Czarnobyl zrobił swoje ,szukają podobnych ciekawych miejsc na mapie świata tu maja wszystko a śpią w rezydencji pana z Pcimia

 • n4u

  Za parę lat przyjdą studenci pooglądać magazyny - mamy dużo magazynów, każdy inny ;)

 • Rudzianin

  Nie ma miejsc pracy źle są miejsca pracy też źle masakra

 • boluś

  Kiej wycieczki z Kafauzu na na WIELKI PIEC?

 • Kafałzior

  Łojerona, to mieli co łoglądac na Kafałzie, żuli spod sklepu nocnego, bajtli co lotają i klną jak szefc i familoki pobazgrane

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.